Nawet mistrzowie popełniają błędy, również w doborze ochrony ciała – ryzykując kontuzją na treningach, która może ich wyłączyć z finałowej rywalizacji.
Ochraniacze wybierz mądrze, a nie modnie!

Tym razem testujemy najtwardsze nakolanniki z oferty polskiej firmy X-Factor. Ochraniacze 'enduro’ jakie przedstawialiśmy w artykule „Jeździć ani skakać się nie nauczysz, dopóki się nie… wywrócisz” sprawdziły się wyśmienicie, teraz czas na weryfikację jak twarde są plastikowe ochraniacze na kolana, model RACE long.

Nakolanniki RACE long przeznaczone są dla osób wymagających maksymalnej ochrony, na całej długości od kolana poprzez kość piszczelową. Mimo, że wielu z Was (nawet zawodników startujących w zawodach DH) jeżdżących w bikeparkach często wybiera lekkie, krótkie nakolanniki – warto zastanowić się nad zakupem ochraniaczy zapewniających osłonę również goleni.

Nasze redakcyjne spostrzeżenia z pierwszych dni testowania:

  • bardzo twarda skorupa z plastiku, pod spodem perforowane piankowe i materiałowe wykończenia
  • część chroniąca samo kolano płynnie łączy się z dolną częścią goleniową za pomocą elastycznej harmonijki z plastiku
  • ochraniacze można zakładać i zdejmować bez zdejmowania butów!
  • całkowicie otwarte tyły dają uczucie dużej przewiewności
  • zastosowane 3-rzepowe zapięcia świetnie trzymają ochraniacze na nogach

Jako ciekawostkę możemy tu przytoczyć fakt, iż Mistrz Polski Sławek Łukasik parę lat temu nie mógł wystartować w finale zawodów Pucharu Polski na Czarnej Górze, ponieważ na treningach po zaliczonej 'glebie’ tak bardzo stłukł kość piszczelową, co uniemożliwiło mu dalsze ściganie (Sławek jeździł w krótkich nakolannikach).

 

NAKOLANNIKI RACE LONG

Zapewniają pełną ochronę dla kolan oraz piszczeli.

W górnej i dolnej część dodatkowe wkładki pochłaniające energię. Szeroka neoprenowa opaska z silikonowym wykończeniem zapewnia doskonałą stabilizację ochraniacza. Twarda dwudzielna skorupa zewnętrzna z elastycznym zawiasem odpowiada za swobodę ruchów. Perforowane materiały  zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Regulacja na 3 pasy z rzepem umożliwiające dokładne dopasowanie.

  • Termo formowana, wentylowana pianka EVA
  • Szeroka neoprenowa opaska z silikonowym wykończeniem nad kolanem
  • Dodatkowa warstwa pochłaniająca energię uderzenia
  • Wstawki silikonowe dla lepszej stabilizacji

Informacje