Kask Leatt MTB 1.0 DH i gogle Leatt Velocity MTB 4.0.

Dobór odpowiedniego kasku często przysparza kupującego o ból głowy. Niemal każdy producent oferuje szeroki wybór kasków do DH, enduro, w wersjach otwartych, full face lub rozpinanej. Dorzucimy kamyczek do ogródka, przedstawiając Wam propozycję marki Leatt – lekki kask MTB 1.0 DH i dopasowane gogle – Velocity MTB 4.0.

Zapewne są wśród Was zwolennicy zarówno kasków otwartych jak i wyznawcy fullfejsów. Do tych drugich należę ja. Marka Leatt umożliwiła mi przetestowanie nowego, lekkiego kasku z pełną szczęką, czyli modelu MTB 1.0 DH, do kompletu dorzucając dopasowane kolorystycznie gogle Velocity MTB 4.0. Są to najniższe modele dostępne w ofercie marki. Czym się charakteryzują?

Kask fullface Leatt MTB 1.0 DH

Pierwsza zwracająca uwagę rzecz to design – matowa grafika oraz daszek „wpuszczony” w linię kasku wyglądają estetycznie. Wizualnie kask w rozmiarze S jest dość mały i wąski – to nie jest typ motocrossowej skorupy, w której wyglądacie jak w nocniku. Pokrywa kasku wykonana jest z włókna szklanego ASTM D, co w końcowym efekcie sprawia, że waga mojego egzemplarza w rozmiarze S to niecałe 850 g (na wszywce wewnątrz znajdziemy informację, że 960g).

Zwróćcie uwagę, że otwory wentylacyjne umieszczone są wyłącznie w górnej i górno-tylnej części skorupy oraz na szczęce, co zapewne ma zapewniać większą trwałość podczas upadków. Jak będzie w praktyce z wentylacją, którą producent określa jako doskonałą? Tego dowiem się podczas użytkowania w upalne dni. Otwory wentylacyjne posiadają ochronną siatkę zapobiegającą m.in. wpadaniu owadów czy leśnej flory. 

Wewnątrz skorupy znajduje się dość gruba (nieodpinana) wyściółka oraz odpinane boczne gąbki przytrzymujące policzki. Gąbki pomimo swojej grubości układają się do policzka, a użyty materiał nie powoduje podrażnień skóry. W teorii materiał wyściółki jest oddychający i jednocześnie odprowadzający wilgoć – to z pewnością sprawdzimy. Do ochrony naszego mózgu użyto systemu 360 Turbine. Widzicie na zdjęciu te dwa małe (pod wyściółką kasku jest ich więcej), niebieskie „wentylatorki”? To gumowe kółeczka zamontowane na czymś w rodzaju kołków, które podczas upadku mają za zadanie przejąć siłę upadku, którą w normalnych warunkach zostałaby uraczona nasza czaszka. Zapięcie kasku to standardowy DD, który albo się lubi albo z czystego serca nie cierpi. Należę do drugiej grupy i wolałabym widzieć tu np. magnetyczne rozwiązanie albo klasyczną klamerkę. Rozumiem natomiast, że jest to najniższy dostępny model kasku i za proponowaną przez producenta cenę raczej nie powinnam spodziewać się rozwiązań z górnej półki. Kask jest oczywiście kompatybilny ze stabilizatorem karku, nie ma za to możliwości regulacji nachylenia kąta daszku. W pudełku nie znajdziecie materiałowego worka do transportu kasku ani innego rozwiązania w tym zakresie.

Kask dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych (moja to sand) oraz czterech rozmiarach: XS (53-54cm), S (55-56cm), M (57-58cm), L (59-60cm), XL (61-62cm).

Pomimo „ukochanego” zapięcia, pierwsze wrażenie mam pozytywne – kask dobrze układa się na głowie, wyściółka faktycznie jest miękka, a gąbki powoli dopasowują się do kształtów twarzy. Jak napisałam wcześniej, najbardziej ciekawa jestem oddychalności w wysokich temperaturach i funkcji materiału polegającej na odprowadzaniu potu.

Gogle Leatt Velocity MTB 4.0

Oferowane przez markę gogle Velocity MTB 4.0 są najniższą wersją dostępną w ofercie marki. Tworzywo ramki, czyli poliuretan, jest dość elastyczne, ale solidne, z przemyślaną konstrukcją kształtu. Otwory wentylacyjne pokryte są solidną siatką, a nie gąbką, co powinno wpłynąć na parowanie szkieł (a raczej ich brak) i ochronę przed wpadaniem owadów i innych elementów przyrody. Producent użył dwuwarstwowej pianki, której grubsza – czarna część – jest chropowata i „plastyczna”, a szara – mająca bezpośredni kontakt ze skórą – jest miękka i przyjemna w dotyku. Co ciekawe, gąbki po obu stronach na wysokości skroni są przecięte na około centymetr, równolegle do ziemi. Mogę się domyślać, że dzięki temu zabiegowi pianka lepiej dopasowuje się do kształtu twarzy.

Pasek wykonany jest z podziurkowanego solidnego, elastycznego materiału, pokrytego od wewnętrznej strony trzema rzędami cienkich silikonowych pasków. Dzięki temu pasek ma lepiej trzymać się kasku i nie przeszkadzać w przepływie powietrza z wnętrza kasku na zewnątrz. Regulacja obwodu odbywa się przy użyciu standardowych plastikowych klamerek, ale ja póki co nie mam potrzeby zmiany długości pasków. 

Powiedzieć natomiast o szybie, że jest gruba, to nie powiedzieć nic. Marka Leatt znana jest z rozwiązania kuloodpornej szyby i taka też została zastosowana w tym modelu gogli. Sama szyba również zawiera otwory wentylacyjne, umieszczone po dwa na każdą stronę, w górnej części. Nie ma natomiast kołków ani innego mocowania pozwalającego na montaż zrywek. Co ciekawe, we wszystkich modelach gogli Leatta zastosowano rozwiązane OTG (over-the-glasses) dzięki czemu do środka zmieścicie okulary korekcyjne. W pudełku znajdziecie woreczek do transportu, którym jednocześnie wyczyścicie szybkę.

Gogle dostępne są w czterech wersjach kolorystycznych, dopasowanych do kolorystyki kasku fullface 1.0.

Po pierwszych testach, zarówno z kaskami full face jak i klasycznym otwartym kaskiem stwierdzam, że to solidna propozycja z niższej półki cenowej. Podoba mi się duże pole widzenia oraz brak noska, który mnie utrudnia oddychanie. Zwracam natomiast uwagę, że w moim egzemplarzu niezbyt starannie wszyto pasek do mocowania i w tylnej części strzępią się nitki, co zapewne zauważycie na zdjęciach. Zatem nożyczki w ruch i do dzieła z dalszymi testami.

Prezentowany zestaw można kupić m.in. w naszym sklepie shop.43ride.com:
kask Leatt MTB 1.0 – 399zł; gogle Leatt Velocity MTB 4.0 – 189zł (Olek Motocykle)

O marce Leatt

Leatt® oferuje produkty praktycznie do każdego sportu akcji. Ochraniacz karku Leatt-Brace® jest wielokrotnie nagradzanym produktem, a w połączeniu z kaskiem fullface oferuje świetne zabezpieczenie przed złamaniami odcinków szyjnych kręgosłupa. Został zaprojektowany dla użytkowników motorów, rowerów, pojazdów ATV, skuterów śnieżnych i wszelkich innych pojazdów wymagających kasku na głowie.

Oficjalna strona: leatt.com
Dystrybucja:
olekmotocykle.pl
Media:
facebook, instagram, youtube, twitter