Wzrost zainteresowania kolarstwem górskim generuje dużą ilość nowych kolarzy chcących jeździć stylowo, bezpiecznie, szybko. Często początki są trudne, a postępy w podnoszeniu umiejętności mało zadowalające. Jest również grupa, która osiągnęła już dobry poziom jazdy i zaczyna szukać sposobu na znalezienie odpowiedzi na pytania, które ich dręczą, sposobu wejścia na wyższy poziom jazdy.

Naprzeciw szerokiej grupie kolarzy górskiej wychodzi wydawnictwo Dragon z książką pt. „Kompletny rowerowy podręcznik Enduro Downhill”.

Cieszę się, że taki podręcznik powstał, i że jest on na wysokim poziomie merytorycznym, wizualnym i wydawniczym.

Zanim przejdę do książki muszę wspomnieć o autorach podręcznika. Wielkie słowa uznania dla autorów, że w czasach ebooków, blogów, vlogów i wszelkiego elektronicznego przekazu możemy obcować z wersją papierową, namacalną, merytoryczną, wydaną w fajnym formacie i ozdobioną pięknymi zdjęciami. Coś z duszą, dziękuję Wam!

Podręcznik powstał dzięki współpracy wielu ludzi tworzących scenę MTB, aktualnych zawodników, trenerów oraz znanych fotografów z naszego kraju. Pierwszoplanowym autorem przekazującym nam swoją wiedzę i rady jest wielokrotny Mistrz Polski DH Arkadiusz Perin, aktualnie budowniczy tras rowerowych, trener, a także wciąż aktywny zawodnik kategorii Masters. Super pomysłem było zaangażowanie aktualnego Mistrza Polski DH oraz Enduro, z wielkimi sukcesami w Enduro World Series, Sławka Łukasika, który super dopełnia treść podręcznika swoimi radami. Podręcznik nie byłby kompletny bez Artura Hryszki, który zajmując się zawodowo przygotowaniem fizycznym zawodników, nakreśla sposób przygotowania się do jazdy MTB. Gdyby nie Paweł Kanik, bez jego koncepcji i realizacji zebrane doświadczenie tej trójki nie ukazałoby się w tym formacie, dobra robota Paweł!

Spis treści potwierdza słowo KOMPLETNY z tytułu. Nie ma tematów pominiętych, jest wszystko co musisz wiedzieć o MTB.

O podręczniku, poradniku, książce

W nasze ręce wpada gruby podręcznik z 317-stronami praktycznej wiedzy. Treści są porządnie usystematyzowane, co sprawia, że w zaplanowany sposób przechodzimy przez poszczególne rozdziały książki. Muszę wspomnieć, że wiedza przekazana jest w taki sposób, że każdy będzie potrafił ją sobie szybko przyswoić.

Spis treści

 1. Trochę o sprzęcie
  Rozdział poświęcony wyborowi odpowiedniego sprzętu, rozważaniu o wszelkich aspektach technicznych, na które otrzymujemy rzeczowe wyczerpujące odpowiedzi.
 2. Bazowe ustawienia roweru
  Skupienie się na kokpicie i zawieszeniu, sagu, jego ustawieniach.
 3. Podstawy techniki jazdy
  Jakkolwiek to nie zabrzmi, to rozdział o pozycjach, środku ciężkości, równowadze itd. Praktyczne porady.
 4. Czasem trzeba pedałować
  Zanim zjedziesz musisz wjechać. Wszystko co musisz wiedzieć o efektownym i efektywnym podjeżdżaniu
 5. Hamuj raz, a porządnie
  Łatwo powiedzieć „hamuj raz, a porządnie”. Warto zapoznać się z tym rozdziałem i dowiedzieć się czy zasada „puść te heble” działa.
 6. Pompowanie to klucz
  Nie, nie chodzi tu o pompowanie kół ;)
 7. Z zakrętu w zakręt
  W lewo, w prawo, w bandzie, w otwartym, na suchym, mokrym, to wszystko tu masz.
 8. Jazda na jednym kole i pierwsze skoki
  Wheelie, manual, bunny hop, fajnie przekazany materiał szkoleniowy.
 9. Skakanie na serio
  Po tym rozdziale masz głowę pełną wiedzy, którą musisz tylko potem stopniowo wprowadzać w życie.
 10. Jazda w trudnych warunkach
  Jak dostosować sprzęt do różnych warunków terenowych, pogodowych? Już teraz wiesz.
 11. Jak jeździć naprawdę szybko
  Diabeł tkwi w szczegółach, a Arek i Sławek wiedzą w jakich.
 12. Rowerowy workout
  Po tych zestawach ćwiczeń przygotowanych przez Artura Hryszkę następny sezon będzie przyjemniejszy od poprzedniego.
 13. Psychika zawodnika
  Rozdział dopełniający całości. Ucz się siebie każdego dnia.

Niewątpliwym atutem tej książki jest język i sposób w jaki poradnik został napisany. Czytając poszczególne rozdziały i porady masz wrażenie jakbyś słuchał kolegi, który podpowiada Tobie co możesz zrobić inaczej, lepiej, jaką opcję dla siebie wybrać. Wszystko jest po prostu tak fajnie wytłumaczone, normalnie bez napinki, jak kumpel kumplowi. Trzynaście rozdziałów wypełnia praktyczna wiedza zdobyta podczas wielu lat startów w zawodach oraz treningach Arka i Sławka. Doświadczenie obydwu panów pozwala zaufać w przekazywaną wiedzę i stanowi świetną bazę startową dla poczatkującego rowerzysty, ale także dla osoby, która chce poprawić swoją technikę jazdy czy też inny obszar swojego poziomu sportowego. Wiek i płeć nie ma tu znaczenia, to kompletny podręcznik dla każdego.

– Zbigniew Nowicki, 43RIDE

Kompletny rowerowy podręcznik Enduro Downhill to także świetny materiał bazowy, fundament dla vlogerów, blogerów itp., którzy tworzą swoje treści i sprzedają je swoim fanom i subskrybentom. Macie teraz usystematyzowane i sprawdzone informacje.

Wszystkie merytoryczne porady uzupełnione są profesjonalnymi zdjęciami.

Plusy

 • Szeroka i merytorycznie przekazana wiedza na temat rowerów.
 • Dużo informacji i praktycznych porad o technikach jazdy.
 • Praktyczny program treningowy pod kątem MTB.
 • Poruszenie zagadnienia psychologii.
 • Naturalność i flow tekstów.
 • Super zdjęcia.
 • Wiedza dla każdego, bez względu na poziom jazdy, wiek czy płeć.
 • Made in Poland!

Minusy

 • Teraz nie będzie już wymówek…
Arek Perin bazując na latach swojego doświadczenia zawodniczego i trenerskiego udostępnia nam teraz w „Kompletnym rowerowym podręczniku Enduro Downhill” wiedzę, której nie znajdziesz w internecie.
Świetnym pomysłem było zaangażowanie Sławka Łukasika do tego projektu. W poszczególnych rozdziałach możemy spojrzeć na zagadnienie z jego perspektywy i posłuchać jego zaleceń.
Wiele niuansów kolarstwa górskiego odkryjesz po przeczytaniu tej książki. Zaczniesz zwracać uwagę na elementy, które wcześniej z jakiegoś powodu nie były ważne.
Jazda na rowerze to święto poprzedzone przygotowaniem podczas treningów. Train For Skills od lat przygotowuje najlepszych kolarzy w naszym kraju.
Artur Hryszko jako zawodnik wie jakiego przygotowania potrzebuje kolarz MTB. Swoje doświadczenie wykorzystuje do tworzenia indywidualnych programów treningowych. W książce znajdziecie przygotowany uniwersalny zestaw ćwiczeń.
Kompletny rowerowy podręcznik Enduro Downhill to w obecnej chwili jedna z najważniejszych pozycji książkowych, która powinna znaleźć się u każdego kto szuka i oczekuje merytorycznych odpowiedzi na zagadnienia związane z kolarstwem górskim.

Książkę Kompletny rowerowy podręcznik Enduro Downhill możecie kupić w naszym sklepie shop.43ride.com – 69,90zł