Już w 2009 roku Niner wprowadził pierwszą generację rowerów z kołem 29 gdzie zawieszenie miało dużo więcej skoku. Prawdopodobnie świat nie był gotowy na tego typu rowery w tamtym czasie. Jako pionier wykorzystania dużego koła z większym skokiem kolejna nowa wersja WFO 9 w 2014 roku po raz drugi został wprowadzona do kolekcji Niner. Jednak i ona zniknęła z oferty w niedługim czasie. Wydarzyło się jednak coś niespodziewanego dla fanów marki Niner. Wszyscy myśleli, że WFO (Wide Full Open) zostanie już tylko legendą a tu proszę, w 2021 wraca odświeżony, z nowoczesną geometrią i skokiem 180/170 mm Niner WFO 9 RDO. Legenda powraca!

Najnowszy Niner WFO 9 RDO wygląda jak brat bliźniak endurowego roweru RIP 9 RDO. Jednak Twoje oczy oszukiwane są przez charakterystyczny kształt ramy i zawieszenia. Bliższe zapoznanie się z parametrami ukazuje różnice i detale. WFO 9 RDO jest wyraźnie większym bratem, nastawionym na zoptymalizowanie jazdy pod górę i w dół, ale z naciskiem na jazdę w dół.

Wszyscy wiemy, że nowoczesne rowery enduro muszą sobie radzić ze zjazdami pokroju tras Pucharu Świata DH. Muszą jednocześnie skutecznie doprowadzić Cię z powrotem na szczyt, gdy jedyną opcją jest pedałowanie. Bądźmy szczerzy – najczęściej tak to wygląda.

– Niner Bikes

Baza kół WFO 9 RDO nie jest nadmiernie duża, aby zapewnić możliwość podjeżdżania na ciasnych zakrętach, gdy zajdzie taka potrzeba. 77-stopniowy efektywny kąt rury podsiodłowej zapewnia idealne położenie rowerzysty nad suportem i umożliwia spokojną efektywną wspinaczkę. 64-stopniowy kąt główki ramy w połączeniu z niskim suportem i długą górną rurą zapewniają stabilność nawet przy zawrotnych prędkościach w terenie.

Jeśli codzienna dawka zabawy zawiera większą dozę kręcenia korbami, ciaśniejsze zakręty z podstępnymi skałami czy korzeniami to może się okazać, że potrzebujesz wyżej położonego suportu i bardziej stromego kąta główki ramy. Nie musisz się martwić, wbudowane obrotowe flip-chipy pozwalają na podniesienie suportu o 9mm i zmianę kąta główki o 0,7 stopnia.

Zawieszenie CVA

Sercem naszego WFO 9 RDO jest układ zawieszenia Constantly Varying Arc (tłum. ciągle zmieniający się łuk), w skrócie CVA. Pierwszy układ zawieszenia zaprojektowany został specjalnie do kół 29″ i zadebiutował w 2008 roku, tworząc rdzeń DNA Niner-a. Podstawowe założenia CVA są solidne jak skała: jest stabilne, ale aktywne podczas podjeżdżania i pedałowania. Podczas zjazdów jest bardzo aktywne, a jednocześnie zapewnia wsparcie w całym zakresie skoku.

Dzięki zastosowaniu mocowania trunnion w WFO, udało się uzyskać jeszcze większą sztywność boczną zawieszenia i całej ramy. Damper przykręcany jest bezpośrednio do linku zawieszenia, a śruba opiera się na łożyskach. Pozwala to na uzyskanie wyjątkowo płynnej pracy linków zawieszenia w całym 40-stopniowym zakresie jego pracy. Co więcej amortyzator trunnion jest mniejszy od tych ze zwykłymi oczkami montażowymi, co umożliwia bardziej kompaktowy design ramy.

Kyle Warner i Kirt Voreis w Utah.

Biorąc pod uwagę wymagania rowerzystów względem WFO 9 RDO, wdrożyliśmy subtelne udoskonalenia kinematyki zapewniające mu doskonałe zachowanie podczas pedałowania pomimo 170mm skoku. Krzywa przełożenia zawieszenia startuje na 3.0, osiąga 2.4 przy 67% skoku, a następnie dobija do 2.6. Rama może pracować z damperami powietrznymi jak i sprężynowymi.

Pewność siebie, którą czujesz podczas atakowania najbardziej wymagających zjazdów to właśnie kwintesencja zawieszenia CVA.

Dostępnych jest pięć różnych kompletnych wersji roweru z ramą z włókna węglowego lub sama rama. Więcej informacji znajdziesz u dystrybutora strangesummit.com

O marce Niner

Marka Niner Bikes powstała w 2005 roku w Fort Collins w Kolorado. Od samego początku działają według zasady „Rób to co kochasz, a już nigdy nie przepracujesz jednego dnia więcej”. Jesteśmy grupą pasjonatów kolarstwa górskiego, którzy budują rowery o nienagannej konstrukcji i wyjątkowych właściwościach jezdnych.

Oficjalna strona: ninerbikes.com
Media: facebook, instagram, twitter