Francuska marka EKOI w swojej ofercie posiada całą gamę akcesoriów dla każdego rowerzysty. Od ubrań, przez buty czy kaski, aż na okularach kończąc. W ramach poszukiwań okularów do jazdy moją uwagę zwrócił model Premium 70 ze szkłem fotochromatycznym.

Okulary EKOI Premium 70 fotochrom / zdjęcie: Bałkany Rudej

Konfiguracja wyglądu okularów

EKOI to marka, która bardzo szybka przeszła na sprzedaż bezpośrednią (już w 2008 roku), a co za tym idzie, jest w stanie zaoferować ogromną możliwość dopasowania okularów do własnych wymagań. Wszystko składane jest na miejscu we Francji, a odpowiednią konfigurację ustawiamy sobie sami na stronie produktu. Możliwości są naprawdę ogromne i praktycznie każdą część można wybrać innego koloru, dodać nakładki na zauszniki czy wygrawerować własny napis na oprawce lub szkle. Dodatkowo istnieje możliwość zamówienia specjalnej wkładki korekcyjnej.

Zdjęcie: Bałkany Rudej

Wybór szkieł

Ja możliwości wyboru nie miałem, ponieważ od polskiego przedstawiciela EKOI otrzymałem okulary z białymi oprawkami i pożądanym przeze mnie szkłem fotochromatycznym (w odcieniu czerwieni; kat.1-3). Oczywiście istnieje możliwość wymiany szkła na inne, jednak w przypadku modelu Premium 70 do wyboru pozostają tylko lustra kat.3 w różnych kolorach. Wszystkie szyby wykonane są z elastycznego i nietłukącego się poliwęglanu o wymiarach 14x7cm i posiadają 100% ochronę oczu przed promieniowaniem UV.

W zestawie znajdziemy bardzo eleganckie składane etui, woreczek ochronny oraz płyn do czyszczenia. / zdjęcie: Bałkany Rudej

Kategorie szkieł

Szkła fotochromatyczne EKOI posiadają przepuszczalność światła odpowiednią dla kategorii 1-3. Niestety producent nie podaje konkretnych procentowych wartości, ale oficjalny podział wygląda następująco:

 • kategoria 0 (przepuszcza 80-100% światła) – soczewka całkowicie przeźroczysta lub delikatnie przydymiona, doskonała do wieczornej jazdy
 • kategoria 1 (przepuszcza 43-80% światła) – soczewki delikatnie przyciemnione, sprawdzają się w gorszych warunkach świetlnych
 • kategoria 2 (przepuszcza 18-43% światła) – soczewki o średnim zaciemnieniu, sprawdzają się w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych
 • kategoria 3 (przepuszcza 8-18% światła) – najbardziej uniwersalne soczewki, doskonale sprawdzają się w słoneczne dni
 • kategoria 4 (przepuszcza 3-8% światła) – soczewki o bardzo mocnym zaciemnieniu, używane tylko przy bardzo ostrym słońcu

Jak działa fotochrom?

W wielkim skrócie są to soczewki, które same się przyciemniają lub rozjaśniają. W teorii to idealny wybór dla rowerzystów, którzy jeżdżą w często zmieniającym się oświetleniu. Warto jednak dodać, że tego typu szkła mają swoją żywotność i przy długim użytkowaniu powolutku tracą swoje właściwości, a wpływ na ich działanie ma choćby temperatura w jakiej są użytkowane (im cieplej tym wolniej się ściemniają). Producenci w większości gwarantują pełne działanie szkieł fotochromowych na przestrzeni 2-3 lat.

Zdjęcie: Bałkany Rudej

Pierwsze wrażenia

Dość długo nie mogłem się przekonać do typowych okularów rowerowych, a teraz zastanawiam się dlaczego tak długo czekałem z zaopatrzeniem się w takowe. Dzięki dużej powierzchni szyby zabezpieczenie oczu jest prawie tak duże jak w goglach, a dzięki otworom wentylacyjnym wyciętym w szybie, komfort termiczny jest również zachowany na najwyższym poziomie. Sam fotochrom działa póki co bardzo sprawnie i idealnie wpisuje się w moje wymagania okularów do jazdy w bardziej pochmurne dni oraz przy szybko zmieniającym się oświetleniu. Jak będzie w trakcie sezonu? Czas pokaże!

– Tomasz Profic, 43RIDE

Specyfikacja

 • pełna możliwość wyboru kolorystyki oprawek
 • szkła wykonane z elastycznego i nietłukącego się poliwęglanu
 • szkło o wymiarach 14x7cm
 • 100% ochrona oczu przed promieniowaniem UV
 • szkło z 6 otworami wentylacyjnymi
 • kompatybilne z wkładką korekcyjną
 • bardzo lekkie – 32g
 • w komplecie futerał, woreczek ochronny oraz płyn do czyszczenia

Prezentowane okulary EKOI Premium 70 można kupić na stronie producenta ekoi.com – cena od 514zł (lustro) lub od 668zł (fotochrom).

O marce EKOI

Świat kolarstwa poznał EKOI niespełna 20 lat temu w 2001 roku. Marka EKOI szybko stała się liderem we Francji i została liczącym się graczem w europejskiej branży rowerowej. Od początku swojej działalności EKOI jest pionierem w wielu obszarach działalności i rozwiązań. Przykładem jest wejście do sprzedaży bezpośredniej przez Internet już w 2008 roku. EKOI rozpoczął swoją aktywność w sprzedaży internetowej, eliminując pośredników, oferując produkty o najlepszym stosunku ceny do jakości, zwykle 30% – 40% tańsze od konkurencji.

Oficjalna strona: ekoi.com
Media: facebook, instagram, youtube