Shimano wprowadza na rynek alternatywę dla swoich napędów z technologią Hyperglide+. Najnowsze napędy DEORE oraz DEORE XT wykorzystywać będą technologię Linkglide, która stworzona została z myślą o napędach DEORE XT 1×11 oraz DEORE 1×10.

Wraz z rozwojem E-MTB oraz innych dyscyplin kolarstwa górskiego zwiększają się wymagania i obciążenia w napędach. Aby rozwiązać ten problem Shimano prezentuje technologię Linkglide, która została stworzona i zaprojektowana pod kątem zwiększenia wytrzymałości i żywotności napędu bez straty jakości zmiany przełożeń.

Technologia Linkglide zaprezentowana zostanie w napędach DEORE XT 1×11 oraz DEORE 1×10, aby trafiła do jak najszerszej grupy odbiorców, zwłaszcza w rowerach e-trekking czy eMTB, które pracują pod największymi obciążeniami.

Testy przeprowadzone przez Shimano pokazują, że kasety z technologią Linkglide są trzy razy trwalsze od kaset z Hyperglide+ w najcięższych warunkach pogodowych. Trzykrotnie dłuższa żywotność sprawia, że będzie mniej zgrzytów oraz straty jakości wraz ze wzrostem pokonywanych kilometrów, a zarazem więcej płynnych zmian biegów.

Nowe komponenty składać się będą przerzutek, łańcuchów i kaset. Każdy z komponentów będzie posiadał charakterystyczne logo Linkglide, aby odróżnić je od zwykłych napędów DEORE i DEORE XT, które nie są kompatybilne z wersją Linkglide.

Kasety Linkglide

Zęby w kasetach Linkglide zostały specjalnie ścięte do nowego kształtu, aby zredukować zużycie przy dużych przeciążeniach. Główne zmiany to cieńsze i bardziej wytrzymałe zęby u podstawy oraz nowy górny profil.

Kolejną strefą, gdzie dokonano zmian, to sprawa przełożeń oraz pozycji, które sprawiają, że łańcuch przechodzi w górę i w dół płynnie oraz bez zacięć. Specjalne bramki zmniejszają nacisk w trakcie zmiany biegów dzięki czemu jest ona płynniejsza, a pedałowanie jest wygodniejsze.

Kaseta DEORE XT 1×11 waży 780g i dostępna będzie w rozmiarze 11-50t, a kaseta DEORE waży 634g i występować będzie w rozmiarze 11-43t.

Przerzutki Linkglide

Aby obsłużyć nowe kasety Linkglide, zaprojektowaliśmy również nowe przerzutki DEORE XT RD-M8130-SGS 1×11 oraz DEORE RD-M5130-SGS 1×10, które oferują taką samą jakość zmiany przełożeń jak zwykłe wersje. Obydwie przerzutki posiadają niski profil Shadow RD+ oraz przełącznik sprzęgła.

Manetki Linkglide

Uzupełnieniem zestawu Linkglide są manetki, które występować będą w dwóch wersjach mocowania: I-Spec EV oraz ze zwykłą klamrą (DEORE 1×10 tylko z klamrą). Obydwie wersje oferują dwustronne zwalnianie biegów oraz technologię Rapidfire Plus.

Łańcuchy Linkglide

Nowe łańcuchy Linkglide są dedykowane do użytku w rowerach eMTB i są bardziej budżetową alternatywą dla pozostałych łańcuchów z oferty Shimano.

Technologia Linkglide

Gdy projektowaliśmy napęd, to naszym celem było stworzenie systemu, który działa idealnie. Głównym pytaniem było jednak jak wiele dyscyplin jesteśmy w stanie obsłużyć i jak zapewnić zwiększoną wytrzymałość? Zauważyliśmy, że mniej zaawansowani rowerzyści na tym samym sprzęcie używają większej siły przez dłuższy okres czasu, co sprawia, że napęd poddany jest większym obciążeniom.

Wnioski nasunęły się same, zaoferować użytkownikom najlepsze cechy naszych napędów z całej oferty. Naszym celem z technologią Linkglide było uzyskanie napędu, który będzie zmieniał płynnie przełożenia, ale był dużo trwalszy i wytrzymalszy. Dlatego skupiliśmy się głównie na kasecie, która jest bardziej wytrzymała.

– Filip Scholliers, Shimano MTB product planner
Filip Scholliers, Shimano MTB product planner

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube