Wraz z końcem grudnia 2018 roku zacząłem częściej jeździć w lekkim kasku fullface, którym był model Leatt DBX 4.0. Od tamtej pory bardzo doceniłem tego typu ochronę głowy, a w tym sezonie idę trochę dalej. Nigdy nie miałem zbyt wielkiego zaufania do kasków typu 2w1, ale najnowszy kask Leatt MTB 4.0 Enduro sprawił, że dam temu rozwiązaniu większą szansę.

Kask Leatt MTB 4.0 Enduro / zdjęcie: Bałkany Rudej

Kask Leatt MTB 4.0 Enduro

Nowy model kasku z rodziny MTB 4.0 w najnowszej kolekcji 2021 dostępny jest w dwóch wersjach. Podstawowa, to odświeżona wersja modelu DBX 4.0, czyli typowy lekki fullface – Leatt MTB 4.0 (999zł). My z kolei dziś skupimy się na jego drugiej wersji (MTB 4.0 Enduro), która jest ewolucją podstawowego modelu i oferuje funkcjonalność dwóch kasków.

Dwa w jednym

Odpinana szczęka pozwala na szybką konwersję kasku z otwartego na pełny (i na odwrót). Ciekawy jest fakt, że Leatt poszedł jeszcze dalej w kwestii unifikacji i główna część kasku dostępna jest również jako tylko otwarta wersja pod postacią modelu Leatt MTB 4.0 AllMtn (799zł). W związku z tym wystarczyłoby dokupić szczękę, ale niestety aż tak dobrze nie ma, ponieważ nie jest ona oferowana jako oddzielna część. Za utrzymanie szczęki na miejscu odpowiadają dwa proste zawiasy oraz dwie dźwignie z bardzo mocnymi magnezowymi zatrzaskami.

Sama szczęka jest bardzo łatwo i szybko demontowalna. Wystarczy przestawić dwie boczne dźwignie, lekko rozszerzyć i wyjąć konstrukcję z zawiasów. Analogicznie, jeśli chcemy zamontować szczękę z powrotem, to wpierw trzeba dopasować zawiasy, a potem wpiąć całość i zablokować dźwigniami. Brzmi skomplikowanie? Po pierwszych kilku użyciach zrobicie to z zamkniętymi oczami.

Demontaż/montaż szczęki zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. / zdjęcie: Bałkany Rudej

System bezpieczeństwa 360° Turbine Technology

Za bezpieczeństwo odpowiada doskonale już znany system 360° Turbine. Oznacza to, że jest to system podobny w działaniu do systemu MIPS, ale opracowany w pełni przez inżynierów Leatt. Wewnątrz kasku rozmieszczone są specjalne elastyczne krążki, które w razie wypadku mają za zadanie redukować siły działające na nasz mózg.

Niebieskie krążki to element systemu bezpieczeństwa 360° Turbine.

System działa również na ściskanie, a wg Leatt’a pozwala to na redukcję aż o 40% sił rotacyjnych powstałych przy upadku oraz o 30% zmniejsza ryzyko urazu głowy. Sprawdziłem jakiś czas temu w praktyce – działa!

Pozostałe technologie

Cóż więcej można napisać w ramach pierwszej prezentacji? Kask posiada aż 18 otworów wentylacyjnych, które tworzą spójny i (miejmy nadzieję) wydajny system chłodzenia głowy. Za zapięcie odpowiada magnetyczna klamra Fidlock, a dzięki bardzo wygodnej regulacji w obwodzie oraz głębokości, idealnie dopasujemy kask do rozmiaru naszej głowy.

Dopasowanie do głowy odbywa się za pomocą prostej regulacji pokrętłem w obwodzie oraz 3-stopniowym zatrzaskiem w głębokości.
Pokrętło od regulacji jest bezproblemowe przy otwartej wersji, ale ze szczęką trzeba troszeczkę się nagimnastykować. / zdjęcie: Bałkany Rudej

Daszek jest elastyczny i w razie wypadku łatwo się dezintegruje w celu uniknięcia większych zniszczeń. Dodatkowo jest regulowany w niewielkim zakresie, który pozwala choćby na „odłożenie” okularów/gogli, gdy nie są używane. Producent postarał się również o specjalne gumowe chwyty, aby okulary zostały zawsze na miejscu, gdy znajdują się pod daszkiem, a nie na nosie ridera.

Specyfikacja

 • demontowalna szczęka z łatwym i wytrzymałym systemem mocowania
 • system bezpieczeństwa 360° Turbine
 • dedykowane miejsce dla okularów przeciwsłonecznych
 • 18 otworów wentylacyjnych
 • magnetyczna klamra Fidlock®
 • antyzapachowa, oddychająca i odprowadzająca wilgoć wewnętrzna wyściółka
 • kask kompatybilny ze stabilizatorami karku
 • regulowany daszek
 • certyfikaty bezpieczeństwa: AS/NZS 2063:2008, ASTM F1952–10, EN1078, CPSC 1203
 • dostępne rozmiary: S (51-55cm), M (55-59cm), L (59-63cm)
 • dostępne kolory: czarny, cactus, sand, chilli
 • waga: 849g roz.M (500g kask + 349g szczęka)
 • cena: shop.43ride.com, 1199zł

Pierwsze wrażenie

Kask Leatt MTB 4.0 Enduro jest bardzo dobrze wykonany i sprawia wrażenie solidnego. System odpinanej szczęki jest wygodny i prosty w obsłudze, brakuje mi tylko jakiegoś wyżłobienia czy zapięcia, żeby w trakcie np. podjazdu nie trzymać szczęki w ręce… no ale jak z tym będzie w praktyce to się okaże. W kwestii wygody i wentylacji pierwsze wrażenie jest bardzo dobre, a jak będzie dalej? Z tym musicie niestety poczekać i uzbroić się w cierpliwość, aż trochę więcej pojeżdżę i będę mógł w pełni ocenić najnowszy kask Leatt’a.

– Tomasz Profic, 43RIDE
Pierwsze loty za płoty ;)


Prezentowany kask Leatt MTB 4.0 Enduro można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com – 1199zł

O marce Leatt

Leatt® oferuje produkty praktycznie do każdego sportu akcji. Ochraniacz karku Leatt-Brace® jest wielokrotnie nagradzanym produktem, a w połączeniu z kaskiem fullface oferuje świetne zabezpieczenie przed złamaniami odcinków szyjnych kręgosłupa. Został zaprojektowany dla użytkowników motorów, rowerów, pojazdów ATV, skuterów śnieżnych i wszelkich innych pojazdów wymagających kasku na głowie.

Oficjalna strona: leatt.com
Dystrybucja:
olekmotocykle.pl
Media:
facebook, instagram, youtube, twitter