Uwielbiam jeździć na rowerze, ale nie cierpię czyścić napędu, myć i całego związanego z tym zajęcia… Wydaje mi się, że jestem osamotniony w tej opinii, bo większość ludzi, z którymi miałem okazję wspólnie jeździć, ma czysty rower i co najważniejsze czysty napęd! To wpłynęło na chęć poprawy i próbę zadbania o moje rowery. Przyrzekłem sobie, że teraz to będę dbał o nie na miarę swoich możliwości.

Od lewej: Simply Green Bike Cleaner, Revolve Drivetrain Cleaner i BIKE Brush Round.

Uzbrojony w chęci brakowało mi jeszcze tylko kosmetyków, chemii rowerowej, przy pomocy których mógłbym poddać procesowi czyszczenia moje rowery. Z pomocą przyszła marka BIKE by SG z Gdańska, która przesłała mi produkty, którymi będę mógł myć i konserwować rower podczas codziennego użytkowania.

Pełna gama produktów BIKE by SG do pielęgnacji roweru.

Bohaterowie mycia i czyszczenia napędu BIKE by SG

Revolve Drivetrain Cleaner to preparat do czyszczenia napędu. Jego zadaniem jest rozpuszczenie i usunięcie pozostałości smarów, a także odtłuszczenie powierzchni i przygotowanie układu do aplikacji świeżego smaru.

Simply Green Bike Cleaner to innowacyjny produkt do kompleksowego mycia roweru. Posiada to samo zastosowanie co koncentrat, jednak jest już gotowym produktem. Zastosowanie certyfikowanych surowców „no label” gwarantuje bezpieczeństwo dla użytkownika i otaczającego go środowiska. Produkt jest biodegradowalny i niezwykle skuteczny. Skład pozbawiony wodorotlenku sodu, EDTA i fosforanów, gwarantuje bezpieczne mycie nawet tak delikatnych elementów jak karbon, aluminium czy stal. Simply Green Bike Cleaner zawiera również inhibitory korozji, dzięki którym wszystkie metalowe i lakierowane elementy zyskują ochronę przed rdzą.

BIKE Brush Round to dedykowane pędzelki do czyszczenia napędu i trudno dostępnych miejsc. Syntetyczne, delikatne włosie jest bezpieczne dla czyszczonej powierzchni i trwałe w użytkowaniu.

MYCIE preparatem Simply Green Bike Cleaner

Po przeczytaniu etykiety długo zastanawiałem się gdzie znaleźć chłodne miejsce.. Po namoczeniu roweru zaaplikowałem środek czyszczący Simply Green Bike Cleaner w formie oprysku. Chwilę odczekałem, popracowałem troszkę gąbką (samo się niestety nie zrobi). Dałem około 1-2 minut popracować środkowi tak, jak instrukcja nakazuje, i spłukałem. Umyciu poddałem rower endurance po jazdach zimowo wiosennych. Wynik jest zadowalający. Przy niewielkim nakładzie pracy mam czysty rower! Systematyczne mycie preparatem sprawia, że wystarczy nanieść płyn w formie piany, splusnąć i „po robocie”. Wielu z was myje rower w ogródku, na trawie gdzieś w terenie i bardzo ważnym jest, aby używać środków bezpiecznych dla środowiska. Produkty BIKE by SG są bezpieczne.

Inhibitory Korozji, przyznam się szczerze… pierwszy raz o tym słyszałem. Okazuje się, że powstaje warstwa o charakterze ochronnym, dzięki której proces korozji w znacznym stopniu jest ograniczany i Simply Green Bike Cleaner to ma! Brawo BIKE by SG.

Duża etykieta na butelce w sposób łatwy i rzeczowy dostarcza informacji o produkcie.

Czyszczenie napędu preparatem Revolve Drivetrain Cleaner

W okresie zimowo wiosennym nie specjalnie dbałem o czystość napędu w moim rowerze endurance. Zimne, deszczowe dni, wszystko mokre, zziębnięte – takie warunki powodowały, że rower odstawiałem i wyjmowałem do następnej jazdy bez konserwacji (aplikując jedynie smar na łańcuch…), bez mycia itd. Wiem, że to nie jest dobry wzór do naśladowania, ale to będzie dobry pacjent o zastosowania preparatu Revolve Drivetrain Cleaner. Dodatkowo otrzymałem pędzelek do rozprowadzania środka po napędzie, który ma ułatwić procedurę.

Wcześniej umyłem rower i pozostał oklejony smarami napęd. Po przeczytaniu etykiety, lekko wystraszyłem się konsekwencji odziaływania na powierzchnie lakierowaną. Dlatego przed aplikacją na napęd spróbowałem miejscowo, co stanie się gdyby jakieś krople spadły na ramę czy obręcz. Uff.. nic, lakier cały, mogę przystąpić do czyszczenia napędu. Spryskałem napęd preparatem Revolve Drivetrain Cleaner, po minucie (popracowałem trochę tym pędzlem, głęboko i dokładnie jak tylko mogłem, bez „miziania”) rozprowadziłem pędzlem dokładniej środek czyszczący, spłukałem i wyczyściłem na sucho. Czynność powtórzyłem dwa razy. Z efektu osobiście jestem zadowolony, choć wiem, że mogłoby być czyściej, ale to zrobię następnym razem, bo teraz będę regularnie czyścił napęd .

Po przeczytaniu tej etykiety narosło we mnie wiele wątpliwości o bezpieczeństwo. Skojarzyło mi się to z etykietami załączanymi do leków i skutków ubocznych.

Czyszczenie roweru czy napędu nigdy nie zostanie moją ulubioną czynnością w rowerze. Jednak zastosowanie odpowiedniej chemii czy kosmetyków pozwoli przejść przez ten proces w lekki sposób. Simply Green Bike Cleaner bardzo łatwo się aplikuje, a sam preparat dobrze zmywa brud, jest eko i ma w swoim składzie Inhibitory Korozji. Cena nie rujnuje portfela (39,90zł/litr lub koncentrat 99,90zł/litr i uzyskujesz 5l płynu). Robi robotę, polecam. Czyszczenie napędu za pomocą Revolve Drivetrain Cleaner jest zadowalające. Wraz z systematycznym dbaniem o napęd widzimy jak preparat skutecznie i łatwo czyści i przygotowuje odpowiednie powierzchnie pod smarowanie. Bądź systematyczny, dbaj o sprzęt, a czynności konserwacyjne będą zajmowały mniej czasu. W przypadku preparatu do napędu musisz pamiętać o zachowaniu BHP oraz środków bezpieczeństwa względem środowiska naturalnego. Revolve Drivetrain Cleaner wydaje się być w rozsądnie skalkulowany (25,90zł) i jest ciekawą propozycją do kosmetyczki rowerowej dla każdego. Na koniec warto wspomnieć, że wszystkie preparaty BIKE by SG wyprodukowane są w Polsce :)

Zbigniew Nowicki, 43RIDE

Po umyciu roweru, należy zaaplikować kosmetyki zabezpieczające oraz preparaty smarujące, o których napisze osobno w następnej odsłonie. Udanego mycia i czyszczenia swoich rowerów!

O marce BIKE by SG

BIKE BY SG to producent wysoce biodegradowalnych kosmetyków do roweru. Jest to polska marka z siedzibą w Gdańsku. Główną dewizą BIKE by SG jest nie tylko uświadamianie rowerzystów jak ważne jest prawidłowe dbanie o swój rower. Bardzo ważne jest środowisko i głównie z tego powodu powstała biodegradowalna marka produktów do pielęgnacji roweru.

Oficjalna strona: bikebysg.pl
Media: facebook, instagram, youtube