Znana marka rowerowa zaproponowała nam tym razem buty w systemie SPD stworzone do jazdy rekreacyjnej.

Buty Shimano MT502
Buty Shimano MT502

Buty Shimano MT502 to bardzo lekkie buty, które łączą wygodę butów do pieszych wypraw z cechami butów do wyczynowej jazdy MTB. Mamy dzięki nim zyskać wyjątkową wygodę, szczególnie podczas długich wypraw.

Buty Shimano MT502
Buty Shimano MT502

Jednoczęściowa konstrukcja wierzchniej części butów nie tylko zmniejsza ich wagę, ale też znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Kto choć raz próbował doczyścić szwy na butach ten wie o czym piszę. Model ten pobawiony właśnie elementów szytych prezentuje się bardzo estetycznie nawet po wielu godzinach użycia. Rozwiązanie to dodatkowo zmniejsza ryzyko uszkodzeń, a co za tym idzie zwiększa wytrzymałość. Mimo tego buty są jednak bardzo przewiewne, bo wstawki z przewiewnej siateczki zapewniają wentylację. Góra butów jest sznurowana – udoskonalona systemem szybkiego sznurowania – nie trzeba umieć wiązać butów ;) oraz rzepem dodatkowo trzymającym stopę.

Buty Shimano MT502
Buty Shimano MT502

Śródstopie modelu Shimano MT502 wzmocniono włóknem szklanym, co zwiększa sztywność butów. Mają one 4 poziom sztywności w 12 stopniowej skali Shimano. Aby nie tylko ergonomicznie się jeździło, ale też wygodnie chodziło to podeszwa środkowa jest wykonana z popularnej w butach turystycznych pianki EVA – świetnie absorbuje nierówności podłoża. Bieżnik zapewnia dobrą przyczepność, a mocowania do bloków pełną integralność z pedałami.

Buty Shimano MT502
Buty Shimano MT502

Jako, że w życiu często kieruję się zasadą YOLO, to krótko po otrzymaniu tych butów założyłam je na 170-kilometrową trasę szlakiem Orlich Gniazd. Czy może być lepsze miejsce na prawdziwie turystyczną jazdę, noszenie roweru w piachu i prawie 24h test? Nie sądzę ;)

Buty Shimano MT502
Buty Shimano MT502

Na szczęście nie żałowałam tej decyzji. Szczególnie niska waga (390 gram – rozmiar 42 wraz z blokiem) była tu ogromnym atutem. Po wielogodzinnej jeździe naprawdę wszystko zaczyna irytować i przeszkadzać, na szczęście ani razu nie były to buty. Zdecydowanie zapomniałam, że je mam na stopach.

Buty Shimano MT502
Buty Shimano MT502

Później testowałam te buty także na klasycznych górskich trasach – tutaj na dłuższych zjazdach brakowało mi trochę sztywności podeszwy, zaczynałam czuć blok. Jednak na podjazdy, szczególnie w upałach był to doskonały wybór.

Podsumowując Shimano MT502 to super buty do długich jazd turystycznych, lekkiej jazdy górskiej, tras które będą wymagały chodzenia, czy podprowadzania roweru (tutaj na przykład świetnie sprawdzą się na wyjazdy bikepakingowe). To jednak nie koniec testu, bo wciąż mamy sezon, zobaczymy jak sprawdzą się w jego drugiej połowie.

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube