Kolejny dzień festiwalu Crankworx Whistler za nami, a to oznacza, że mieliśmy okazję zobaczyć debiut nowego formatu zawodów Ultimate Pump Track Challenge, które odbyły się u podnóży góry Blackcomb. Szeroki tor z aż czterema identycznymi liniami oraz pucharowy format dostarczyły mnóstwa emocji zarówno dla zawodników jak i kibiców.

Jordy Scott vs Martha Gill vs Harriet Burbidge-Smith vs Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Trasa składała się z wysokiej na 4 metry rampy startowej, która płynnie przechodziła w prostą o długości 110 metrów, na której znajdowało się 14 rollerów. Tym samym na trasie nie było żadnych zakrętów! Całość przypominała znaną z motocrossu imprezę Red Bull Straight Rhytm, z tym że naraz jechały aż cztery osoby.

Ultimate Pump Track Challenge Whistler / zdjęcie: Clint Trahan

Tym samym kluczowy stał się start z bramki, gdzie trzeba było zyskać początkową prędkość, a potem odpowiednio zdecydować, gdzie skoczyć podwójną, a gdzie potrójną falkę, a może zostać na ziemi? Sprawę dodatkowo komplikował fakt, że zawodnicy mieli tylko jeden bieg, a do kolejnej rundy wchodziła dwójka najlepszych. Możliwość popełnienia błędu musiała zostać ograniczona do minimum!

Tomas Slavik vs Gautier Jung vs Niels Bensnik vs Bas van Steenbergen / zdjęcie: Clint Trahan

Runda finałowa została obstawiona przez najlepszych z najlepszych i zapowiadała walkę na śmierć i życie. Oczekiwanie na start oraz towarzyszące temu napięcie czuć było w powietrzu, a publika aż wstrzymała oddech, gdy ruszyły finałowe przejazdy.

Jordy Scott vs Kialani Hines vs Michaela Hajkova vs Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Na sam koniec dnia najszybsi w swoich biegach okazali się Adrien Loron oraz Caroline Buchanan.

To prawdziwy sen. Czuję się tak samo jak dziewięć lat temu, gdy pierwszy raz tu przyjechałem i odniosłem zwycięstwo. To bardzo specjalna chwila dla mnie, zwłaszcza że jestem tu dopiero trzeci raz i jest to ogromna przyjemność.

Adrien Loron

Nowy format zdecydowanie wpłynął na mnie pozytywnie i bardzo mi się spodobał. Gdy się dokładniej przyjrzeć całości, to nie było to najbardziej techniczne wyzwanie, ale wraz z eliminacją kolejnych zawodniczek było coraz trudniej. Jeden malutki błąd mógł kosztować naprawdę wiele i na 110 metrach trasy bardzo ciężko było cokolwiek odrobić.

Caroline Buchanan
Luca Cometti vs Adrien Loron vs Joey Foresta vs Jayden Fleming / zdjęcie: Clint Trahan

Drugie miejsce wśród pań zajęła Jordy Scott, która była wolniejsza o zaledwie 0.179s. Warto zaznaczyć, że to jej drugi srebrny medal z rzędu, ponieważ dzień wcześniej zajęła drugie miejsce podczas zawodów Specialized Dual Slalom.

Jestem bardzo zadowolona z moich przejazdów. Cały czas czułam, że mogę skończyć dziś z medalem, a nowy format zawodów tylko to uczucie wzmacniał. Momentami myślałam sobie, że nawet jak popełnię błąd to i tak może uda się zdobyć medal. Wydawało się, że w tym formacie trzeba jechać na 100%, ale tak naprawdę trzeba było mieć pewne 99%, aby poskładać wszystko w całość i dojechać do końca z dobrym wynikiem.

Jordy Scott

W rywalizacji panów na drugim miejscu ze stratą zaledwie 0.087 zmagania ukończył Luca Cometti, dla którego był to najlepszy rezultat podczas startów w serii Crankworx World Tour.

To mój najlepszy wynik na Crankworxie i jestem bardzo szczęśliwy!

Luca Cometti

Wyniki – Ultimate Pump Track Challenge Whistler

  1. Caroline Buchanan (Australia) // Adrien Loron (Francja)
  2. Jordy Scott (USA) // Luca Cometti (USA)
  3. Michaela Hajkova (Czechy) // Jayden Fleming (Nowa Zelandia)
Podium Ultimate Pump Track Challenge Whistler: 2. Luca Cometti & Jordy Scott, 1. Adrien Loron & Caroline Buchanan, 3. Michaela Hajkova & Jayden Fleming / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Podczas następnego dnia festiwalu odbędą się zawody CLIF Speed & Style Whistler. Walka bark w bark na dwóch równoległych torach, pełna prędkość i najlepsze triki – zdecydowanie jest to jedna z ulubionych imprez kibiców podczas Crankworx Whistler. Warto zaznaczyć, że to drugi raz, gdy na starcie staną również panie, a w stosunku do pierwszej edycji w 2019 roku do udziału zgłosiło się trzy razy więcej uczestniczek.

Oglądaj zawody na żywo i sprawdź plan transmisji na naszej stronie:
Crankworx Whistler 2022: transmisje online

Poprzednio na Crankworx Whistler 2022: