Trzeci dzień festiwalu Crankworx Whistler oznacza, że zaczyna się seria konkretnych wyścigów oraz związanych z nimi emocji. Wcześniej odbyły się zawody z serii Enduro World Series, a teraz przyszła pora na słynne Air DH rozgrywane na trasie A-Line.

Paula Zibasa / zdjęcie: Clint Trahan

Wśród pań najlepsza okazała się aktualnie panująca Królowa Crankworxa, Vaea Verbeeck, a wśród panów zwyciężyła australijska legenda, czyli Mick Hannah.

„Miałem dobry przejazd, a sama trasa jest w świetnej kondycji w tym roku, więc było bardzo szybko”, tak na bieżąco swoje zwycięstwo podsumował Mick Hannah, który wciąż łapał oddech na mecie.

Ustawienie roweru jest bardzo ważne, ale trzeba też wszystko zrobić w odpowiednim czasie. Ponieważ jedziesz szybciej i mniej pedałujesz niż zwykle, to musisz naprawdę mocno dociskać rower i jechać na limicie nie tylko swoim, ale też trasy. To bardzo interesujące zawody i bardzo dobrze mi poszły.

Mick Hannah
Mick Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Warto dodać, że Mick Hannah wziął we wszystkich imprezach Crankworx Whistler, które odbywają się aż od 2004 roku. Tym samym można uznać Micka za faworyta i ulubieńca lokalnej publiczności, która razem z nim świętowała zwycięstwo.

To super sprawa móc wrócić do Whistler. Panuje tu unikalna atmosfera i naprawdę można kręcić dużo kółek z przyjaciółmi po bike parku przez cały tydzień. Spotykasz ludzi, których nie widziało się przez cały rok, więc to jest super sprawa.

Vaea Verbeeck
Vaea Verbeeck / zdjęcie: Chris Pilling

Vaea Verbeeck wygrała na zawodach Air DH po raz pierwszy i jest to dopiero początek jej startów na całym festiwalu.

To moje pierwsze zwycięstwo podczas Air DH na Crankworx Whistler, a sama trasa A-Line jest naprawdę epicka. Jestem bardzo podekscytowana. Whistler jest jak duże tsunami, więc staram się zachować siły na cały czas jego trwania. Dopiero wczoraj zaczęłam czuć stres związany ze startem i dlatego cieszę się, że udało się wygrać.

Vaea Verbeeck
Bernard Kerr / zdjęcie: Clint Trahan

Kanadyjki zdecydowanie były dziś w gazie, ponieważ zajęły wszystkie miejsca na podium. Na drugim miejscu zawody ukończyła Kirsten van Horne, a trzecia była lokalna zawodniczka, Georgia Astle.

Na koniec trzeba dodać, że typowo dla zawodów na A-Line, miały miejsce także pociągi, whipy czy sztuczki. Billy Meaclem zrobił flat spina, Haydyn Wynter no foot cana, a Max Grayston backflipa – to tylko kilka z nich, które wprawiły publiczność w ekstazę.

Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Wyniki – Crankworx Whistler Air DH

  1. Vaea Verbeeck (Kanada) // Mick Hannah (Australia)
  2. Kirsten Van Horne (Kanada) // Sam Blenkinsop (Nowa Zelandia)
  3. Georgia Astle (Kanada) // Jackson Frew (Australia)
Podium Crankworx Whistler 2022 Air DH: 2. Sam Blenkinsop & Kirsten van Horne, 1. Mick Hannah & Vaea Verbeeck, 3. Georgia Astle & Jackson Frew / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Festiwal w Whistler właśnie nabiera rozpędu i to jest tylko początek. Kolejną imprezą, w trakcie któej zobaczymy największe nazwiska na starcie, to Specialized Dual Slalom Whistler.

Oglądaj zawody na żywo i sprawdź plan transmisji na naszej stronie:
Crankworx Whistler 2022: transmisje online

Poprzednio na Crankworx Whistler 2022:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr