Po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi ze światową pandemią koronawirusa w końcu powrócił największy i najbardziej znany festiwal freeride’owy na świecie – Crankworx Whistler. Wraz z nim do rywalizacji stanęli zawodnicy, którzy przyjechali do Kanady, by rozegrać czwartą rundę tegorocznego Enduro World Series

Enduro World Series 2022 #4

Wśród pań trzecie zwycięstwo w Whistler oraz pierwsze w tym sezonie, zgarnęła Harriet Harnden (Trek Factory Racing). Brytyjka wygrała sobotni prolog oraz finałowy odcinek zawodów w niedzielę i jak się później okazało, wystarczyło to, aby odnieść zwycięstwo w całym wyścigu.

Harriet Harnden

Na drugim miejscu zmagania ukończyła Morgane Charre (Pivot Factory Racing), a trzecie miejsce zajęła Florencia Espineira Herreros (Orbea Fox Enduro Team). O prawdziwym pechu może mówić Andreane Lanthier Nadeau (Rocky Mountain Race Face), która na ostatnim odcinku złapała kapcia i tym samym straciła prowadzenie w całym wyścigu, ostatecznie kończąc zawody na piątym miejscu.

Andreane Lanthier Nadeau

Tuż za podium uplasowała się natomiast prowadząca w klasyfikacji generalnej, Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective). Francuzka szybko wróciła do rywalizacji po odniesieniu okropnej kontuzji podczas zawodów E-EWS w Valberg, gdzie gruba gałąź dosłownie przebiła jej stopę.

Jesse Melamed

W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął Jesse Melamed (Rocky Mountain Race Face). Kanadyjczyk wygrał cztery z sześciu odcinków i pokazał kto jest najlepszy na jego domowych trasach. Na sam koniec miał aż 16 sekund przewagi nad drugim na mecie Jack’iem Moirem (Canyon Collective).

Richie Rude

Podium uzupełnił kolejny Kanadyjczyk, Remi Gauvin (Rocky Mountain Race Face). Nasz reprezentant, Sławomir Łukasik (Canyon CLLTV Dainese) zajął siódme miejsce, a najlepszym etapowym rezultatem było czwarte miejsce na przedostatnim odcinku.

Jack Moir

W kategorii U21 najszybsza okazała się Paz Gallo Fuentes, przed Ainsley Haggart i Lauren Bingham. Wśród panów najszybszy był Seth Sherlock, który wyprzedził Emmetta Hancocka i Liefa Rodgersa.

Seth Sherlock

Kategoria masters to z kolei triumf Fejoli Stepanki Nestlerovej, która w pokonanym polu zostawiła Ingrid Larouche i Melissę Newell. W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął Shane Gayton, który pokonał Teda Mortona i Aarona Bradforda.

Karim Amour

Pełne wyniki Enduro World Series: kliknij tutaj

Najlepszym zespołem dnia została ekipa Rocky Mountain Race Face, drugie miejsce zajął zespół Pivot Factory Racing, a trzecie miejsce przypadło ekipie Canyon Collective.

W klasyfikacji generalnej na prowadzenie objął Jesse Melamed, który zgromadził 2080pkt, a wśród pań na czele utrzymała się Isabeau Courdurier z 2000pkt.

Klasyfikacja generalna: indywidualna / zespołowa

YouTube player

Co działo się na Enduro World Series w tym sezonie?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube