Walka bark w bark to coś z czego słynie Specialized Dual Slalom, czyli impreza, która odbyła się podczas tegorocznego festiwalu Crankworx Whistler. Dwójka najszybszych riderów, czyli Bernard Kerr i Vaea Verbeeck, pokazała co to znaczy walczyć do samego końca. Tym samym aktualnie panująca Królowa Crankworxa zdobyła już drugie złoto, dwa dni z rzędu, a teoretycznie wciąż jest w okresie rehabilitacji kolana, które żartobliwie określa „swoim szefem”. Czy w takim razie Vaea zasługuje na tytuł pracownika miesiąca?

Vaea Verbeeck vs Jordy Scott / zdjęcie: Oisin McHugh

Moje kolano zachowuje się jak mój szef. Muszę je ignorować za każdym razem, gdy są finały na koniec dnia. Staram się to po prostu przetrwać, a dzięki wynikom, wiem że warto. Kolano nigdy nie bolało mnie tak bardzo od momentu kontuzji kilka miesięcy temu i źle się z tym czuję, bo wygrywam, a i tak narzekam. To są dla mnie ciężkie dni, ale czuję się niesamowicie szczęśliwa na koniec wyścigu.

Vaea Verbeeck

Bernard Kerr w ostatnich dniach jest w niesamowitej formie. Ledwie kilka dni temu zajął piąte miejsce podczas siódmej rundy Pucharu Świata DH w Mont-Sainte-Anne, a teraz wygrał zawody Specialized Dual Slalom podczas Crankworx Whistler.

Jestem bardzo zadowolony, że udało mi się tu wrócić. Kocham to miejsce i świetnie się tu czuję podczas wyścigów. Minęło trochę czasu odkąd udało mi się wygrać zawody podczas Crankworxa, więc nie mogę być bardziej szczęśliwy. Jak Ci idzie, to idzie, więc niech ta chwila trwa!

Bernard Kerr
Eddie Reynolds vs Cody Johnson / zdjęcie: Oisin McHugh

„Górna część trasy była trochę wolniejsza i techniczna, ale dół to już pełna prędkość!”, powiedział na gorąco zwycięzca zawodów. Bernard dosłownie przelatywał przez ostatnie zakręty i w finale pokonał Joey’a Forrestę.

Mój rower spisywał się dziś niesamowicie, a dolna część trasy była kosmicznie szybka, więc miałem naprawdę dużo frajdy na obu torach.

Bernard Kerr
Bernard Kerr vs Josh Arcus / zdjęcie: Oisin McHugh

Joey po pierwszym przejeździe miał niewielką przewagę, ale Bernard pokazał jak powinno się jeździć zakręty i na koniec finału to on cieszył się ze zwycięstwa. Z kolei Joey osiągnął swój najlepszy rezultat w karierze, a w półfinale pokonał swojego idola, Micka Hannah’a.

Stoczyłem dziś wiele walk i zdobyłem srebro. Moją ulubioną był półfinał, gdzie spotkałem się z Mick’iem. Podziwiałem go jako dzieciak i zawsze patrzyłem jak jeździ, więc zmierzyć się z nim i go pokonać, to było dla mnie niesamowite doświadczenie. Wielokrotnie z nim przegrywałem, ale tym razem udało mi się w końcu wygrać.

Joey Foresta
Mick Hannah vs Joey Foresta / zdjęcie: Oisin McHugh

Z kolei srebro wśród pań zdobyła Jordy Scott, która powolutku buduje swoją reputację na freeride’owej scenie.

To niesamowite! Mój pierwszy wyścig zjazdowy miał miejsce podczas Crankworx Whistler w 2017 roku, więc powrót tutaj do ścigania po tylu latach kibicowania jest naprawdę świetną sprawą. Po raz pierwszy startowałam w finałach dual slalomie i cieszę się, że wykonałam duży postęp w jeździe na rowerze. W poprzednich latach nie udawało mi się zakwalifikować do czołowej 32-ki, więc teraz mam naprawdę mnóstwo motywacji na przyszłość.

Jordy Scott
Harriet Burbidge-Smith vs Louise Ferguson / zdjęcie: Oisin McHugh

W walce o brązowy medal wśród pań zmierzyły się dwie zawodniczki teamu ilabb – Harriet Burbidge-Smith oraz Louise Ferguson. Oczywiście nie było taryfy ulgowej i obydwie panie walczyły do samego końca o trzecie miejsce w zawodach. Po pierwszym biegu przewagę miała Harriet, ale to Louise ostatecznie cieszyła się z wygranej w finale pocieszenia.

Bas van Steenbergen vs Jackson Frew / zdjęcie: Oisin McHugh

Z kolei w rywalizacji panów o brąz walczyli Jackson Frew i Bas van Steenbergen. Podobnie jak wśród pań, zwycięzca pierwszego wyścigu nie wygrał całości i na najniższym stopniu podium stanął van Steenbergen.

Wyniki – Specialized Dual Slalom Whistler

  1. Vaea Verbeeck (Kanada) // Bernard Kerr (Wielka Brytania)
  2. Jordy Scott (USA) // Joey Foresta (USA)
  3. Louise Ferguson (Wielka Brytania) // Bas Van Steenbergen (Kanada)
Podium Crankworx Whistler Specialized Dual Slalom

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Kolejną imprezą podczas festiwalu Crankworx Whistler będą zawody Ultimate Pump Track Challenge. W tym roku format zawodów uległ prawdziwej rewolucji i zamiast rywalizacji dwójki riderów, zobaczymy aż czworo zawodników! Każdy z riderów będzie miał do dyspozycji oddzielną linię składającą się z rollerów i gapów, a format rywalizacji zmieniony został do jednego biegu, z którego dwójka najszybszych przechodzi do kolejnej rundy.

Oglądaj zawody na żywo i sprawdź plan transmisji na naszej stronie:
Crankworx Whistler 2022: transmisje online

Poprzednio na Crankworx Whistler 2022: