Wzrok jest najważniejszym zmysłem kolarza, to nie podlega żadnej wątpliwości, ani dyskusji. Ten zmysł dostarcza większość informacji z otoczenia, terenu i na podstawie tych informacji podejmujemy decyzje, które mogą być kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo oczu w kolarstwie to nie tylko ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także tymi płynącymi z natury, czyli promieniami UV.

Osoby szukające optymalnego rozwiązania często wybierają okulary fotochromowe. To bardzo uniwersalny wariant dla kolarzy, którzy często poruszają się w terenie o zmiennym świetle zewnętrznym i oczekują naturalnej reakcji na zmieniające się warunki oświetlenia. Z taką ofertą naprzeciw nam wychodzi Endura z modelem Dorado II. Lecimy z tematem.

Najważniejsze dane okularów Endura Dorado II:

 • Lekka oprawka górna i zauszniki TR90 
 • Odpinana oprawka dolna N66 pozwala łatwo przekształcić okulary
  w wersję pół-otwartą 
 • Formowane, gumowe zauszniki oraz regulowany nosek 
 • Jednoczęściowe soczewki wysokiej rozdzielczości o cylindrycznym
  profilu 
 • Główna soczewka fotochromatyczna z lustrzanym wykończeniem
  posiadająca powłokę hydrofobową z zewnątrz oraz anty-fog od
  wewnątrz 
 • Dodatkowa soczewka rozjaśniająca oraz bezbarwna z
  wykończeniem flash mirror posiadające powłokę hydrofobową z
  zewnątrz oraz anty-fog od wewnątrz 
 • w zestawie z profilowanym, twardym etui EVA, osłonami na
  soczewki oraz woreczkiem do przechowywania z mikrofibry 
 • 100% ochrona UV zgodna z EN ISO 12312-1:2013 

Reakcja na światło

To nie będzie definicja akademicka. Po prostu, wraz ze wzrostem oświetlenia, soczewki okularów przyciemniają się i dopuszczają mniej światła. Jeżeli warunki oświetleniowe pogorszają się, soczewka zostaje bezbarwna, bez przyciemnienia. Amerykańscy uczeni z uniwersytetów opisali to w sposób bardziej dokładany pod tym linkiem.

Specjalne powłoki szkieł

Wszystkie szybki okularów Endura Dorado II mają powłokę hydrofobową. Oznacza to, że woda spływa po nich jak po nawoskowanym lakierze Ferrari, zachowując parametry optyczne. Z kolei od wewnątrz szybki posiadają specjalną powłokę zapobiegającą parowaniu szkieł, tzw. Anti Fog.

Wymienne szkła

W pięknym etui okularów Endura Dorado II otrzymujemy soczewkę fotochromatyczną w kategorii przyciemnienia od 1 do 3 (to najpopularniejszy zakres „fotochromów”). Dodatkowo znajdziemy tam dwie szybki na pochmurne dni. Ilość szybek pozwoli na zastosowanie okularów praktycznie w każdych warunkach pogodowych.

O gustach się nie dyskutuje

Szalejąca moda w dziedzinie wielkości, kształtów ramek okularów plasuje Endurę z modelem Dorado gdzieś po środku. Jest połączeniem klasyki z nowoczesnością. Każdy może ocenić to sam. Pamiętajcie, że nie każdy kształt okularów każdemu pasuje. To co najważniejsze w okularach i to co daje nam Endura to jakość, czyli wysokiej jakości materiały, ergonomia oraz soczewki z filtrem UV.

W okularach Endura Dorado II możesz modyfikować ramkę. Czynność podmiany szkieł jak i zarówno zmiany z pełnej ramki na pół-otwartą jest dziecinnie łatwa.

Wentylowane szkła

Małe nacięcia w soczewkach umożliwiają wlot powietrza za soczewkę, więc jakiekolwiek skroplenie czy para nie mają szansy osiąść na soczewkach. Działając z warstwą Anti Fog uzyskujemy maksymalnie dobre rozwiązanie i komfort dobrego obrazu.

Konstrukcja

W okularach Endura Dorado II masz formowane, gumowe zauszniki oraz regulowany nosek, który możesz dopasować do szerokości swojego nosa. Materiał, z którego wykonano te elementy jest bardzo przyjemny w użytkowaniu przy długich godzinach na rowerze.

Do jakiej dyscypliny?

Linię okularów Endura Dorado trudno przypisać czy zakwalifikować do jednej dyscypliny rowerowej. Ich kształt oraz możliwość modyfikacji sprawiają, że mogą sprawdzić się w MTB, enduro, endurance, gravel, szosie, bieganiu itd. Ta uniwersalność sprawia, że wybierając Endurę Dorado nie kupujesz okularów „tylko” na… i tu sobie wpisz co chcesz, ale wybierasz wszechstronność.

Różne specyfikacje okularów Endura Dorado II sprawiają, że możesz dobrać odpowiedni model pod swój styl i zapotrzebowanie. Cena poszczególnych modeli jest zróżnicowana i zależy od tego na jakie zdecydujesz się szkła.

Podsumowanie

Okulary Endura Dorado II to produkt z najwyższej półki jeżeli chodzi o wykonanie i zastosowanie materiałów oraz rozwiązań idealnych dla kolarza. Nie ma tu się do czego doczepić… Dobrze wypełniają pole widzenia i chronią całe oczodoły. Reakcja fotochromatycznej szybki jest naturalna dla oka, nie zastanawiasz się czy masz za jasno czy za ciemno, a czas reakcji jest zadawalający. W zestawie otrzymujemy dodatkowo 2 szybki na warunki, gdzie „wiemy, że słońca nie będzie”. Szybki wymienia się banalnie łatwo. Możliwość indywidualnego doboru ramki (pełna lub pół-otwarta) to coś co zadowoli każdego lubiącego personalizować swój „LOOK”. Pełna i potwierdzona certyfikatem ochrona przed promieniami UV to podstawa okularów przeciwsłonecznych. Wszystkie szybki posiadają flash mirror, powłokę hydrofobową z zewnątrz oraz anty-fog od wewnątrz. Do tego super etui, które zabezpieczy i dobrze zorganizuje zarządzanie szybkami, okularami w podroży. Czego chcieć więcej!

Marcin

Bon Voyage przyjaciele. Do zobaczenia gdzieś na szlaku!

Pamiętaj #StayAliveHelmetOn

O marce Endura

Marka Endura, założona w 1993 roku, jest synonimem pomysłowego, trwałego podejścia do odzieży technicznej, która pozwala cieszyć się każdym stylem jazdy. Od MTB, przez jazdę miejską, szosową, aż po triathlon – to #AllTribesOneClan, z filozofią Renegade Progress, która jest sprzeczna z konwencjami i obejmuje radykalność w tworzeniu produktów zmieniających zasady gry.

Od pierwszych prototypów wykonanych na stole kuchennym w Edynburgu, Endura przekształciła się w podziwianą globalną markę z asortymentem przełomowych i nagradzanych produktów. Endura wspiera także imponującą listę światowej klasy sportowców, w tym pioniera przełomu, Graeme’a Obree, sensację trialową Danny’ego MacAskilla i rodzeństwo zjazdowe Athertonów.

Oficjalna strona:
endurasport.com
Dystrybucja:
endurastore.pl
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube