Historia rowerowego freeride’u pamięta wielu zawodników, wiele kultowych filmów czy imprez, którym zawsze towarzyszy mnóstwo niezapomnianych emocji. Zmiany w dynamicznie rozwijającym się środowisku MTB spychają w zapomnienie wiele z nich. Postęp w konstrukcjach rowerowych na przestrzeni lat jest ogromny, a nowe pokolenia riderów rozwijają i pchają ten sport w nowe ścieżki kategorii coraz bardziej wyspecjalizowanych odmian MTB.

Richie Schley, Wade Simmons, Thomas Vanderham to legendarni już kolarze górscy, którzy jako pionierzy freeride’u pisali historię Red Bull Rampage, zawodowo występowali w filmach MTB, byli jednymi z pierwszych profesjonalnych zawodników Freeride. Przekraczali granice ludzkich i sprzętowych możliwości używając rowerów zbudowanych na kanadyjskich ramach Rocky Mountain RM7 z kultowym Marzocchi Monster. Jeżeli odnajdziecie produkcje New World Disorder zobaczycie co robili na tych rowerach.

Seria filmów NWD i Kranked pokazywała jak przekraczać kolejne granice możliwości rowerów MTB.

Nasz dobry znajomy z Cykloterapii, Marek Denus, podjął się renowacji kultowej maszyny. Chcecie zobaczyć jak wyszło?

Wychowany na filmach z serii New World Disorder zawsze jako młody rider marzyłem o posiadaniu roweru, na których jeździli najlepsi freeriderzy z całego świata. Marzenia się spełniają! Ja jestem już nieco starszy, ale i tak zdobyłem kultowe RM7 z 2001 roku! Mój bardzo dobry znajomy sprowadził ramę z Wielkiej Brytanii i się zaczęło. Rama była w fatalnym stanie wizualnym i technicznym, co zresztą widać na zdjęciach. Całość rozebrałem, wyczyściłem, wymieniłem zużyte elementy, przeserwisowałem i przygotowałem do malowania. Ramę dostarczyłem (i tutaj podziękowania!) Filipowi ze Stickers Studio, który zwymiarował i przygotował specjalnie dla tego projektu grafiki. Po wielu miesiącach zabrałem się za poskładanie wszystkich elementów, co możecie zobaczyć na filmie oraz zdjęciach. Efekt wyszedł… sami oceńcie!

– Marek Denus, Cykloterapia
Rocky Mountain RM7 – jak nowa

Poniżej zapis video z renowacji ramy Rocky Mountain RM7

„Nie sprzęt a technika zrobi z Ciebie zawodnika”

Poczynania Marka możecie śledzić na: