Żyjemy w czasach, gdzie każda odmiana kolarstwa ma ściśle dedykowane produkty, a szczegóły czynią je idealnymi do danej kategorii MTB. Praktyczne rozwiązania, wzornictwo, design, poszukujemy najlepszych dla siebie opcji i rozwiązań. Od lat niepodważalnym królem wśród zatrzaskowych systemów SPD jest Shimano. Lider na rynku ma w swojej ofercie szeroką gamę obuwia do szeroko rozumianego MTB. Do zjazdu czy enduro dedykowana są grupy obuwia Shimano z serii GR/AM oraz ME. Następną podgrupą butów do MTB jest lżejsza linia obuwia z oznaczeniem XC. I właśnie model Shimano XC5 miałem szczęście testować, w nie do końca stworzonych dla nich warunkach.

Buty Shimano XC5

Cała linia XC obejmuje pięć modeli, a model Shimano XC5, wg producenta jest w środku stawki, czyli jest złotym środkiem pomiędzy butem zawodniczym, a rekreacyjnym. Sztywność podeszwy butów XC5 w skali MTB Shimano 2-11 to 7. Dla porównania sztywności, buty do trail/enduro serii ME mają twardość 6, a seria AM twardość 5. Sztywność podeszwy przekłada się na przekazywaną moc z buta w korbę podczas kręcenia i to, jak bardzo będziemy wyczuwać pod stopą zatrzaskowy pedał SPD.

Budowa butów Shimano XC5

Zewnętrzna część buta shimano XC5 to połączenie siatki/TPU i skóry syntetycznej, która zapewnia komfortowe dopasowanie oraz niską masę. Perforowane strefy w okolicach palców i podbicia wykonane są dla zwiększenia komfortu termicznego i przepływu powietrza wewnątrz. But w systemie SPD opiera się na gumowej podeszwie Shimano Ultread (twardość 7), która gwarantuje przyczepność w trudnym terenie i zróżnicowanych warunkach pogodowych. Podeszwa środkowa wzmocniona jest włóknem, które zapewnia lepsze przenoszenie mocy na napęd. Do podeszwy mamy możliwość wkręcenia dwóch kolców na but, dzięki którym zwiększysz przyczepność buta w terenie. System zapięcia to połączenie jednego rzepa na wysokości palców oraz pokrętła BOA® L6 na podbiciu, który idealnie dopasowuje but do kształtu stopy.

Wrażenia z jazdy

Wygoda i komfort stopy podczas jazdy to podstawa. Buty Shimano XC5 to świetny wybór dla ludzi jeżdżących po górach bez wyciągów, gdzie moc jaką wkładają w podjazdy, musi być w całości i precyzyjnie wykorzystana z maksymalnym komfortem dla stopy. To jak skrojony jest but i jak leży na stopie to najwyższy poziom jakiego nie da nam żaden but typowy do enduro. Jest wygodnie, a samo dopasowanie jest idealne. Wentylacja w lato i to jak stopa oddycha to wielki plus tego obuwia. Można w nich spokojnie chodzić, ale to do czego zostały zaprojektowane to jazda MTB w korbie pod górę i z góry, to jest ich przeznaczenie. Odwiedziłem bike parki, ścieżki enduro i wiem, że buty XC5 nie zapewnią takiego stopnia ochrony palców, kostek jak typowy but enduro, ale jeżeli w twoim DNA jest jazda po górach, odkrywanie, zdobywanie, nawet amatorskie wyścigi, to buty Shimano XC5 są dedykowane właśnie dla Ciebie.

Zbigniew Nowicki, 43RIDE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube