Szkocka marka Endura, dotychczas znana głównie z wysokiej jakości odzieży, kasków oraz ochraniaczy do kolarstwa górskiego, postanowiła rozszerzyć swoją ofertę o buty rowerowe. Buty Endura MT500 Burner zostały zaprojektowane z myślą o szerokim spektrum dyscyplin związanych z MTB, choć ich wygląd sugeruje raczej zastosowanie w bardziej wymagających kategoriach, takich jak enduro, freeride czy downhill. Pomimo tego, że Endura jest nowym graczem na rynku obuwia rowerowego, to od razu mierzy się z markami, które od lat dominują na tym rynku.

Obuwie Endura MT500 Burner

Już na pierwszy rzut oka widać, że buty te nie są przypadkowym produktem, lecz efektem poważnej współpracy z zawodnikami, ekspertami od ergonomii oraz fizjoterapeutami. Dla wszystkich tych specjalistów istotnym celem współpracy było stworzenie ergonomicznego i bezpiecznego obuwia, które sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach terenowych. Ta wspólna praca zaowocowała stworzeniem butów, które nie tylko doskonale się prezentują, ale także gwarantują wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy.


Oto specyfikacja techniczna butów rowerowych Endura MT 500 Burner:

 1. Materiał wierzchni: Materiał z perforowanymi panelami, zapewniający lepszą wentylację.
 2. Materiał wewnętrzny: Szybkoschnący materiał o niskiej absorpcji wilgoci oraz przyspieszonym wysychaniu, zapewniający komfort użytkowania.
 3. Wkładka EGM (ERGO): Zapewniają maksymalny komfort i odpowiednie przeniesienie mocy.
 4. Podeszwa:
  • Środkowa część podeszwy: Mieszanka gumy StickyFoot™ Grip zapewnia doskonałe trzymanie na pedałach.
  • Przednia część i okolice pięty: Mieszanka gumy StickyFoot™ Dura w połączeniu z agresywnym wzorem bieżnika, zapewniająca doskonałą przyczepność i trwałość podczas chodzenia w terenie.
  • Podeszwa FlexProfile: Zapewnia odpowiednią sztywność i efektywne przenoszenie mocy na pedały.
 5. Dopasowanie:
  • Tradycyjne sznurówki i dodatkowy pasek Velcro® zapewniają idealne dopasowanie.
 6. Wyściółka pięty:
  • Wewnętrzna wyściółka pięty z podszewką z materiału Sharkskin pomaga utrzymać stopę na właściwym miejscu i zapobiega wysuwaniu pięty z butów.
 7. Wzmocnienia: Wzmocniony przód i okolice pięty zapewniają ochronę podczas jazdy w terenie.
Mieszanka StickyFoot ™ Dura jest stosowana w postaci bardziej agresywnego bieżnika w strefach pięty i palców

Endura MT500 Burner to buty, które pozbawione są zbędnych klamr i pokręteł, dzięki czemu nie musisz się martwić, że coś się urwie lub zgubi podczas jazdy. Teraz możesz skoncentrować się na swojej jeździe bez obaw o utratę elementów obuwia na trasie. Proste i znane od lat rozwiązanie, czyli sznurówki w połączeniu z rzepem, doskonale sprawdzą się w tego typu obuwiu. Daje to użytkownikowi możliwość szybkiego i łatwego dopasowania butów do stopy.

Bezpieczeństwo, czyli zapewnienie ochrony stopy podczas jazdy na rowerze górskim, osiąga najwyższy poziom. Mamy dobrze chronione palce oraz kostkę. Możecie być pewni, że stopy są odpowiednio zabezpieczone. Ergonomia na najwyższym poziomie – w moim przypadku, sam kształt buta idealnie pasuje do moich stóp, a wkładka EGM zapewnia dodatkowy komfort.

Dotarliśmy do tematu komfortu, który wg mojej opinii jest na najwyższym poziomie. Niemniej jednak, w przypadku upałów, komfort ten maleje z powodu słabszej wentylacji. Wydaje się, że jest to charakterystyczna cecha tego typu obuwia. Prawdopodobnie wynika to z kompromisu między bezpieczeństwem a wentylacją, gdzie priorytetem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dla użytkownika.

Podeszwa jest usztywniona nylonowym trzonem, doskonale sprawdza się podczas pedałowania jak i także podczas chodzenie, podchodzenia w różnym terenie. Zastosowane mieszanki StickyFoot Dura oraz StickyFoot Grip w podeszwie oraz odpowiedni profil bieżnika buta zapewniają doskonałe trzymanie się platformy z pinami i stanowią pewny punkt podparcia. W przypadku wersji clipless, czyli z zatrzaskowymi systemami (SPD, Crankbrothers), rekomendowałbym pedały z tzw. klatką, a nie małe typu XC. Wynika to z faktu, że siła nacisku jest równomiernie rozłożona na większej powierzchni w przypadku dużych pedałów z klatką, co sprawia, że są one bardziej odpowiednie dla tego typu butów.

Jeśli szukasz dobrego obuwia do jazdy MTB, propozycja od Endury powinna znaleźć się na szczycie twojej listy wyboru, obok innych znanych marek. Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie. Warto osobiście przymierzyć buty, sprawdzić, czy idealnie pasują do kształtu twojej stopy. Na koniec pozostaje tylko podjąć niezależną decyzję, która będzie najlepsza dla ciebie.

Zbigniew Nowicki, 43RIDE
Rozmiarówka obejmuje zakres od 38 do 47 i nie różnicuje się na modele męskie i damskie. Buty dostępne są w kilku różnych kolorach, a aktualną ofertę znajdziesz w najbliższym sklepie lub na stronie producenta.

Pełną kolekcję obuwia znajdziesz w prezentacji butów Endura na naszej stronie 43ride.com.

O marce Endura

Marka Endura, założona w 1993 roku, jest synonimem pomysłowego, trwałego podejścia do odzieży technicznej, która pozwala cieszyć się każdym stylem jazdy. Od MTB, przez jazdę miejską, szosową, aż po triathlon – to #AllTribesOneClan, z filozofią Renegade Progress, która jest sprzeczna z konwencjami i obejmuje radykalność w tworzeniu produktów zmieniających zasady gry.

Od pierwszych prototypów wykonanych na stole kuchennym w Edynburgu, Endura przekształciła się w podziwianą globalną markę z asortymentem przełomowych i nagradzanych produktów. Endura wspiera także imponującą listę światowej klasy sportowców, w tym pioniera przełomu, Graeme’a Obree, sensację trialową Danny’ego MacAskilla i rodzeństwo zjazdowe Athertonów.

Oficjalna strona:
endurasport.com
Dystrybucja:
endurastore.pl
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube