Najsłynniejsza seria zawodów freestyle motocross – Red Bull X-Fighters – startuje już w kwietniu 2011. Pierwsza polska edycja zawodów odbyła się w 2008 roku w formie Wielkiego Sportowego Pożegnania Stadionu X-lecia. W 2011 – po trzech latach – największe zawody Freestyle motocross wracają do naszego kraju. W nadchodzącym sezonie najlepsi na świecie zawodnicy FMX rywalizować będą podczas sześciu przystanków rozgrywanych na czterech kontynentach.

Polscy fani freestyle motocross doskonale znają serię Red Bull X-Fighters i po zawodach w 2008 roku w Warszawie niejednokrotnie pytali o kolejne edycje w Polsce. W sezonie 2011 nasz kraj znalazł się na mapie lokalizacji razem z Włochami, Brazylią, Hiszpanią i debiutującymi w serii Australią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

„Jeśli musisz wygrać jedną serię, by stać się nieśmiertelnym, to bez wątpienia jest to ta seria” – podkreślił Nate Adams (USA), zwycięzca sezonu 2010.

Od chwili powstania w 2001 roku, Red Bull X-Fighters pojawiają się w unikalnych miejscach, gdzie zwykle nie można zobaczyć tej klasy przedsięwzięć sportów motorowych. Ta seria FMX podróżuje po całym świecie, zatrzymując się w najsłynniejszych miastach i spektakularnych lokalizacjach. W swojej dziesięcioletniej historii zawody odbyły się m.in. na arenach walk byków w Meksyku (Mexico City) i Hiszpanii (Walencja i Madryt), przed Sfinksem w Gizie (Egipt), na Placu Czerwonym w Moskwie (Rosja), a także w brazylijskiej metropolii Rio de Janeiro oraz w Wiecznym Mieście Rzymie (Włochy).

Rozszerzona seria, która w 2011 roku rozegra się na czterech kontynentach, wystartuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 15 kwietnia. Kolejne zawody odbędą się w Brazylii (28 maja), we Włoszech (25 czerwca), Hiszpanii (15 lipca) i Polsce (6 sierpnia), a na wielki finał Światowa Seria zawita do Australii (17 września), po raz pierwszy w 10-letniej historii zawodów.

Lokalizacja polskiego przystanku Red Bull X-Fighters zostanie ogłoszona w lutym 2011.