Dokładnie po ośmiu latach na tor four crossowy w Szczawnie-Zdroju wracają Mistrzostwa Europy. W 2004 roku najważniejsze europejskie tytuły na Słonecznej Polanie przypadły reprezentującemu Czechy Michalowi Prokopowi i słynnej francuskiej zawodniczce Anne-Caroline Chausson. Kto okaże się najlepszy w 2012? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w tę sobotę.

To dla nas z pewnością rok wyjątkowy – w maju szczawieński tor po raz pierwszy w historii gościł zawody Pucharu Świata w nowej formule (Pro Tour). W lipcu organizowaliśmy Mistrzostwa Polski w Four Crossie, teraz czas na wisienkę na torcie, czyli Mistrzostwa Europy 2012. Europejskich tytułów bronić będą Holender Joost Wichman (trzykrotny zwycięzca szczawieńskiej Festiny) i Czeszka Romana Labounkova. Co ciekawe, są to tytuły sprzed dwóch lat – w ubiegłym roku bowiem szwajcarski kurort Zermatt wycofał się niespodziewanie z przyznanej mu organizacji europejskich mistrzostw.

Dlaczego warto wpaść w sobotę do Szczawna? Przede wszystkim po to, żeby zobaczyć pojedynek wciąż aktualnego mistrza świata Michala Prokopa z mistrzem świata 2010 Tomasem Slavikiem. Na takie widowiskowe starcie liczyliśmy w maju, jednak wszystko pokrzyżowała fatalna pogoda i związany z nią poważnie wyglądający upadek Prokopa (który najwyraźniej przecenił swoje możliwości jazdy w takich warunkach, przez co nie zakwalifikował się do biegów finałowych). Kto wówczas widział Slavika w akcji, ten wie, że błoto czy nie błoto, deszcz czy nie deszcz… ten czeski zawodnik jechał po zwycięstwo jak natchniony i to właśnie on, naszym zdaniem, ma w tym roku największe szanse na tytuł mistrza świata w four crossie. Czy przed rozpoczynającymi się 31 sierpnia kolarskimi Mistrzostwami Świata w austriackim Leogangu sięgnie najpierw po tytuł mistrza Europy na Słonecznej Polanie w Szczawnie-Zdroju? Z pewnością szykuje się nam spektakularna walka o najwyższy stopień podium!

Ciekawie zapowiada się także rywalizacja wśród kobiet. Na liście mamy 11 nazwisk z mistrzynią świata 2011, Holenderką Anneke Beerten na czele. W przypadku Beerten możemy powiedzieć „nareszcie” – od lat zapraszaliśmy ją bowiem na zawody do Szczawna i – jak na złość – zawsze był jakiś powód, dla którego nie mogła zjawić się w Polsce (w maju tego roku były to przygotowania do XC Eliminatora). Z pewnością ciekawy będzie pojedynek Anneke, nr 1 w aktualnym rankingu UCI, z nr 3 – Niemką Steffi Marth, nr 5 – Szwajcarką Lucią Oetjen czy nr 11 – Brytyjką Katy Curd, która w maju zaliczyła na Słonecznej Polanie zwycięstwo. Nie zobaczymy niestety Celine Gros – sympatyczna Francuzka (drugie miejsce podczas majowego Pro Touru w Szczawnie) ma przerwę ze względu na złamany obojczyk.

Na liście zawodników, którzy reprezentować będą w sumie 15 krajów, nie brakuje prawdziwych legend kolarstwa grawitacyjnego. Do Szczawna przyjadą m.in. Scott Beaumont (Wielka Brytania), Guido Tschugg (Niemcy) i Joost Wichman (Holandia). Nie zabraknie naszych „stałych” gości, chociażby Lukasa i Michaela Mechurów (Czechy), Marka Pesko (Słowacja) czy braci Weiss ze Szwajcarii. Będą „młode strzelby”, jak Felix Beckeman (Szwecja), Benedikt Last (Niemcy) czy Milan Mysik (Czechy). Na przyjazd do Szczawna szykuje się pięcioosobowa reprezentacja Rosji, będą Węgrzy, Austriacy, Słoweńcy… jednak nasze oczy będą z pewnością skierowane na „biało-czerwonych”. Polskę reprezentować będą: Karol Adamczyk, Grzegorz Cerazy, Maciej Chmiel, Gustaw Dądela, Mariusz Jarek, Robert Kulesza, Remek Oleszkiewicz i Piotr Paradowski. Za naszych trzymamy mocno kciuki!

W tej chwili mamy na liście 62 mężczyzn (wśród nich „top 3” aktualnego rankingu UCI) i 11 kobiet. Sytuacja może się jeszcze nieznacznie zmienić, bo Europejska Unia Kolarska dała nam zielone światło do ewentualnego dopisania zawodników, którzy zgłoszą się osobiście w przeddzień zawodów. Mowa jednak wyłącznie o zawodnikach z krajów, których narodowe federacje kolarskie nie dopełniły obowiązku rejestracji, a niestety nie wszystkie związki spisały się tak, jak powinny. Federacja czeska zapomniała (!!!) zgłosić reprezentację, którą tworzą najlepsi zawodnicy globu, m.in. Prokop, Slavik, Riha czy bracia Mechurowie. O ile Czesi naprawili swój błąd (po obowiązującym terminie), o tyle np. Węgrzy – mimo próśb zawodników – w ogóle nie wysłali zgłoszenia. Na szczęście UEC idzie zawodnikom na rękę – tego typu przypadki będą, w razie potrzeby, rozpatrywane pozytywnie już na miejscu.

Podsumowując: serdecznie zapraszamy na sobotnie Mistrzostwa Europy w Four Crossie 2012 do Szczawna-Zdroju. Przyjedźcie całymi rodzinami, przynieście flagi i wszystko, co zrobi odpowiedni „hałas”, dodajcie skrzydeł „biało-czerwonym” głośnym dopingiem. Najciekawiej będzie oczywiście w sobotę, jednak już w piątek zapraszamy do obserwowania treningów (początek – 18:30). Więcej informacji dla kibiców znajdziecie na naszej stronie: mtb-anna.eu/strefa-kibica

PROGRAM MISTRZOSTW EUROPY W FOUR CROSSIE

PIĄTEK – 17.08.2012
16:00 – 20:00 – zapisy zawodników i odbiór akredytacji dziennikarskich (Teatr Zdrojowy)
18:30 – 20:30 – trening zapoznawczy
20:30 – 22:00 – trening z bramką w warunkach nocnych z zabezpieczeniem medycznym

SOBOTA – 18.08.2012
15:30 – 16:30 – trening
16:30 – 17:00 – ceremonia otwarcia
17:00 – 18:00 – trening z bramką startową
18:00 – 18:20 – odprawa techniczna menedżerów drużyn
18:30 – 19:30 – kwalifikacje
19:45 – 20:15 – trening z bramką dla zakwalifikowanych zawodników
20:30 – biegi finałowe

Oficjalne ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród – około 15 minut po ostatnim biegu na scenie w środkowej części toru. After Party: restauracja Pod Lwami, ul. Kościuszki 15.

MEDIA

Ważna informacja dla przedstawicieli mediów – dziennikarzy, fotoreporterów i kamerzystów, także freelancerów. Prosimy o wypełnienie wniosku o akredytację. Wniosek oraz wszelkie potrzebne informacje znajdują się pod tym adresem: mtb-anna.eu/media-2

Więcej informacji: mtb-anna.eu, facebook.com/sunnymeadow4xcourse, twitter.com/4x_poland