Crankworx Whistler – największy freeride’owy festiwal świata już niedługo!

30 lipiec 2014, Whistler, Kolumbia Brytyjska – mniej niż dwa tygodnie pozostały do przyjazdu zawodników i kibiców z całego świata do Whistler, gdzie w dniach 8-17 sierpnia odbędzie się Crankworx Whistler. Wysokie nagrody i rywalizacja na najwyższym poziomie – tego możecie oczekiwać podczas festiwalu. Podczas 10-dniowego maratonu odbędą się takie imprezy jak: CLIF Bar Dual Speed & Style, Oficjalne Mistrzostwa Świata Whip-Off czy Ultimate Pump Track Challenge presented by Rock Shox. Wchodząc w drugą dekadę istnienia, festiwal w Whistler z pewnością sprawi, że wszystkie imprezy będą stały na najwyższym poziomie i sprawią mnóstwo frajdy zawodnikom oraz kibicom.

9-go sierpnia odbędzie się pierwsza impreza, a będzie to CLIF Bar Dual Speed & Style. Unikalny format rywalizacji przyciąga najlepszych zawodników z różnych dyscyplin. Podczas Crankworxa w Les2Alpes najlepszy okazał się Cam Zink, który z pewnością będzie miał ochotę na zwycięstwo w Kanadzie.

Cam Zink: „Zwycięstwo w Les2Alpes dało mi dużo pewności siebie, niekoniecznie w moich trikach czy umiejętnościach, ale przede wszystkim w głowie. Na starcie liczy się przede wszystkim psychika i to czy wytrzymasz ciśnienie, więc musisz naprawdę mocno się skupić.”

Miks szybkości, stylu i strategii jest przepisem na zwycięstwo w tej unikalnej dyscyplinie – dwóch zawodników rywalizuje bark w bark na dualowej trasie, gdzie liczą się także triki. Najszybszy wygrywa punkty za prędkość, ale zawodnicy mogą zdobywać cenne sekundy także za triki, które zrobią na trasie, a im trudniejszy trik, tym większy bonus czasowy. Warto wspomnieć, że w zawodach zobaczymy także pierwszego zwycięzcę w historii Speed & Style MTB, Barry’ego Nobles’a, który zwyciężył podczas Sea Otter Classic Speed & Style 2013.

Barry Nobles: „Z pewnością będę trochę w cieniu takich zawodników jak Kyle Strait, Tom van Steenbergen, Yannick Granieri, Kirt Voreis, Paul Basagoitia czy Greg Watts. Oni robią triki cały czas, a ja mam do dyspozycji tylko prędkość, więc mam nadzieję na to, że uda mi się stworzyć dobre show dla publiczności!”

Wielką niewiadomą jest z kolei Martin Soderstrom, który przegrał w finale Sea Otter 2013. Wrócił do rywalizacji po ciężkiej kontuzji i chciał walczyć o zwycięstwo w Speed & Style w Les2Alpes oraz Whistler, ale podczas zawodów slopestyle we Francji odnowiła mu się kontuzja i nie wiadomo czy uda mu się wyleczyć na czas.

Kolejną wartą zobaczenia imprezą podczas Crankworxa będzie jedna z najbardziej widowiskowych rzeczy na trasach – Oficjalne Mistrzostwa Świata Whip-Off. 14-go sierpnia zawodnicy zbiorą się na trasie Crabapple Hits i walczyć będą o to, kto zrobi najładniejszego, największego i najbardziej stylowego whipa. W zawodach wezmą udział tacy zawodnicy jak: Bernard Kerr, Graham Agassiz, Brendan Fairclough, Danny Hart, Eliot Jackson, Andreu Lacondeguy, Tyler McCaul, Thomas Vanderham czy Cam Zink.

Także Bernardo Cruz jest wymieniany w gronie faworytów. W tym roku podczas imprezy w Les2Alpes był trzeci, wygrał Neil Stewart, a drugi był Bernard Kerr. Mamy nadzieję, że pokaże swoje umiejętności i powalczy o zwycięstwo w Whistler.

Bernardo Cruz: „Mój plan jest bardzo prosty, zrobię to co zawsze – whipaaa!”

Ekscytującą zmianą dla zawodników będzie znaczący wzrost gotówki, którą można zgarnąć za zwycięstwo. W tym roku pula pieniężna to okrągłe 5000$, więc z pewnością jest o co walczyć.

Kiedy zakończą się atrakcje związane z whipami, będziemy mogli ekscytować się rywalizacją podczas Ultimate Pump Track Challenge presented by Rock Shox. Swój udział potwierdzili już Brendan Fairclough i Matt Walker, którzy walczyli w finale podczas Crankworx Les2Alpes. O zwycięstwo w Whistler powalczą także Paul Basagoitia (2-krotny zwycięzca Crankworx Whistler Slopestyle), Troy Brosnan (aktualny lider Pucharu Świata DH), Adrien Loron (zwycięzca pump track Crankworx 2013) czy Mitch Ropelato (3-krotny zwycięzca pump track Crankworx) – a to tylko stawka wśród mężczyzn.

Jull Kintner: „Nie mogę doczekać się rywalizacji na pump tracku podczas Crankworxa. W zeszłym roku walczyłam z Caroline Buchanan przy sztucznym oświetleniu i z pewnością były to niezapomniane zawody. Im bardziej techniczny jest tor i im więcej jest na nim zakrętów, tym lepiej dla mnie, uwielbiam gdy trasa jest wymagająca. Wydaje mi się, że jestem przygotowana na piąte zwycięstwo z rzędu. Brak presji, prawda?”

Każdy z zawodników ma swoje wspomnienia i odczucia, w końcu festiwal Crankworx Whistler odbędzie się już po raz jedenasty w historii. Z pewnością będzie co oglądać, ponieważ festiwal to nie tylko wyścigi, to także mnóstwo innych imprez, o których napiszemy później, w końcu do rozpoczęcia imprezy zostało jeszcze trochę czasu.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie: crankworx.com.