Trzy dni rywalizacji podczas Specialized Enduro by Shimano, czyli piątej rundy Enduro World Series, w Winter Park w stanie Colorado, zakończone! Zawodnicy ostro walczyli o każdy skrawek terenu, a warto wspomnieć, że podczas imprezy musieli rywalizować na wysokości ponad trzech kilometrów nad poziomem morza.

Siedem odcinków specjalnych zlokalizowanych w Winter Park łączyło umiejętności jazdy w downhillu z cross country. Trzy dni rywalizacji sprawiły, że zawodnicy musieli wykazać się ogromną sprawnością fizyczną jak i psychiczną. Główną rolę odegrała wysokość na jakiej znajduje się Winter Park. Miasteczko to jest położone wyżej niż jakikolwiek etap, na którym musieli ścigać się zawodnicy podczas poprzedniej rundy w La Thuile.


Cedric Gracia

Wśród pań zwyciężyła Anne Caroline Chausson (Ibis), ale trzy etapy udało się wygrać jej najgroźniejszej rywalce Tracy Moseley (Trek Factory Racing Enduro Team), która tym samym utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce zajęła Anneke Beerten (Specialized), która wygrała pierwszy etap. Zarazem było to jej pierwsze etapowe zwycięstwo w historii EWS.

Anne Caroline Chausson: „To były bardzo długie trzy dni ścigania się i walki ze swoim ciałem i umysłem. Jestem bardzo szczęśliwa ze zwycięstwa i cieszę się, że w końcu będę mogła odpocząć.”


Anne Caroline Chausson

Jared Graves (Yeti/Fox Shox Racing) przyjechał na zawody na swoim nowym prototypie, ale i tak wszyscy mówili o młodym Richie Rude (Yeti/Fox Shox Racing), który wygrał wszystkie odcinki podczas pierwszego dni i tym samym wskoczył na drugie miejsce. Graves natomiast wygrał wszystkie pozostałe odcinki i tym samym zgarnął zwycięstwo w całej imprezie. Na trzecim miejscu uplasował się z kolei Rene Wildhaber (Trek Factory Racing Enduro Team).

Jared Graves: „Mając 41 sekund przewagi trzeba być naprawdę głupim, aby próbować coś nowego i cisnąć na maksa, więc na ostatnim odcinku jechałem trochę wolniej. Cieszę się, że Richiemu udał się wyścig, bo w końcu to mój kolega z zespołu.”


Jared Graves

Wśród juniorów zwyciężył Amerykanin Bruce Klein, ale w klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Francuz Sebastien Claquin. Drugie miejsce zajmuje Robin Matot.

Piąta runda Enduro World Series była częścią Colorado Freeride Festival. Oto co miał do powiedzenia dyrektor generalny imprezy Bob Holme: „Trasy były bardzo zróżnicowane i wspaniale było zobaczyć najlepszych zawodników rywalizujących na naszym terenie. Enduro jest fajnym miksem różnych dyscyplin, a wyścig w Winter Park tylko to potwierdził.”

W klasyfikacji zespołowej prowadzenie utrzymała ekipa Trek Factory Enduro Racing Team, drugie miejsce zajmuje Rocky Mountain Urge bp Rally Team, a na trzecim znajduje się zespół Yeti/Fox Shox.

Kolejna runda Enduro World Series odbędzie się już 6-go sierpnia podczas Crankworx Whistler w Kanadzie.

Pełne wyniki, rankingi, zdjęcia oraz relacja Dirt TV znajdziecie na: enduroworldseries.com. Zdjęcia: Matt Wragg.