W ubiegły weekend w Rotterdamie odbyły się Mistrzostwa Świata BMX Racing. Sobotnie zmagania upłynęły pod znakiem rywalizacji w jeździe na czas, a w niedzielę można było już popatrzeć na BMX Racing w swojej najlepszej postaci. Na starcie stanęło prawie 250 zawodników i zawodniczek, więc kibice zebrani wokół toru w Rotterdamie mieli na co popatrzeć.

Sobotnie zmagania upłynęły na walce z zegarem. Szanse na końcowe zwycięstwo miało 244 zawodników, a przywilej wykonania drugiego przejazdu mieli tylko Ci, którzy awansowali do super finału. Super finał był zarazem rozstawieniem przed niedzielnymi Mistrzostwami Świata BMX Racing.

Juniorki

Francuzka Sandie Thibaut pokonała aktualną liderkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Domenicę Gonzalez (Ekwador) i zdobyła złoty medal. Amerykanka Shealen Reno zajęła trzecie miejsce i tym samym zdobyła brązowy medal Mistrzostw.

Juniorzy

Niek Kimmann uzyskał najlepszy czas podczas kwalifikacji, a w super finale udało mu się go jeszcze poprawić. Tym samym zdobył złoto przed własną publicznością. Drugie miejsce zajął Amerykanin Colin Hudson, a trzecie przypadło Australijczykowi Brandonowi Te Hiko.

Kobiety

Panie stoczyły bardzo zażartą i wyrównaną walkę o końcowe zwycięstwo. Bardzo blisko były zwłaszcza Mariana Pajon i Caroline Buchanan. W super finale jednak to Laura Smulders okazała się najszybsza i tym samym Holendrzy zdobyli drugie złoto. Mariana i Caroline popełniły drobne błędy na trasie, ale i tak znalazły się na podium.

Mężczyźni

Najlepsza trójka w kwalifikacjach miała tak podobne czasy, że w super finale wszystko mogło się zdarzyć. Złoto zdobył Sam Willoughby, który podczas kwalifikacji był trzeci. Kolejne miejsca zajęli Joris Daudet oraz Connor Fields.

Mistrzostwa Świata BMX Racing to nie tylko jazda na czas. To przede wszystkim wyścig 8 zawodników na raz, który jest bardzo widowiskowy. Kto przegapił transmisję live niech żałuje. Najważniejszym punktem na trasie okazał się pierwszy zakręt, który odgrywał znaczącą rolę w dalszej rywalizacji na trasie.

Juniorzy

Świeżo upieczony Mistrz Świata Niek Kimmann miał już jeden medal, ale jego celem było zwycięstwo w rywalizacji ósemkami. Jego najgroźniejszym rywalem był powracający po kontuzji ubiegłoroczny Mistrz Świata Sean Gaian, jednak to Holender okazał się najszybszy i tym samym zakończył weekend z dwoma złotymi medalami.

Juniorki

Rywalizacja wśród juniorek rozegrała się pomiędzy Domenicą Gonzalez, Sandie Thibaut oraz Shealen Reno. Domenica miała wspaniały start, jednak rywalki mocno deptały jej po piętach. Ostatecznie nie oddała prowadzenia do końca i tym samym zdobyła złoto. Shealen dojechała na drugim miejscu, a trzecie miejsce przypadło Rosjance Tatianie Kapitanovej.

Kobiety

Pewnym zaskoczeniem był fakt, że faworytki takie jak Caroline Buchanan, Felica Stancil, Merle Van Benthem czy Magalie Pottier nie awansowały do super finału. Tym samym Mistrzyni Świata z 2012 roku Mariana Pajon miała trochę ułatwione zadanie i bez większych problemów wygrała finał. Drugie miejsce przypadło Alise Post z USA, a trzecie zajęła Holenderka Laura Smulders.

Mężczyźni

Wydawało się, że Mistrz Olimpijski Maris Strombergs zdobędzie tytuł z łatwością, latał na torze we wspaniałym stylu, ale w półfinale wybuchła mu przednia opona i zaliczył spektakularną glebę. W finale walka rozegrała się pomiędzy Connorem Fields’em oraz Samem Willoughby’m. Ostatecznie to Willoughby okazał się najszybszy, a Fields zaliczył kraksę na drugim zakręcie. Upadek był o tyle widowiskowy, ponieważ w kraksie uczestniczyli także pozostali zawodnicy z finałowej stawki. Willoughby tym samym odniósł jedno z najłatwiejszych zwycięstw i tym samym zdobył swój trzeci tytuł Mistrza Świata. Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk Tory Nyhaug, a trzeci był Brytyjczyk Tre Whyte.

Filmy z weekendu w Rotterdamie można znaleźć na oficjalnym kanale YouTube UCI.

Wyniki Mistrzostw Świata BMX Racing:


Zdjęcia: wkbmx.nl