W ten weekend odbyła się czwarta runda Pucharu Europy DH iXS. Miejscem rywalizacji była Francja, a dokładniej Les deux Alpes. Spośród wszystkich zawodników najszybsi okazali się Gee Atherton oraz Miriam Nicole.

Tym razem Puchar Europy DH iXS odbywał się w ramach europejskiego festiwalu Crankworx. Na starcie Polygon Air DH zebrała się absolutna światowa czołówka, w końcu sam festiwal jest ogromnym magnesem przyciągającym najlepszych zawodników oraz mnóstwo widzów, ale tym razem bardzo szybka trasa także odegrała ogromną rolę w zawodach. Start był na wysokości 2300 m n.p.m., długość trasy wynosiła 2700 metrów, a przewyższenie sięgało 700 metrów. Niestety tak duże przewyższenie oraz pogoda sprawiły, że piątkowe kwalifikacje musiały zostać odwołane z powodu bardzo mocnego wiatru, który uniemożliwił włączenie wyciągu. Ale podczas Crankworxa nikt się nie nudzi, więc wolny czas zawodnicy poświęcili na GT Dual Speed & Style.


Miriam Nicole

W sobotę warunki pogodowe uległy znaczącej poprawie, ale trasa była wciąż mokra. Jednak z godziny na godzinę przesychała co raz bardziej i późnym popołudniem ponad 250 zawodników z 27 krajów mogło w końcu wyjść zapoznać się z trasą. Czas dnia ustalił ubiegłoroczny zwycięzca, Brytyjczyk Gee Atherton (GT Factory Racing) – 3:36.50, a tuż za nim uplasowali się Andrew Neethling (RPA – Giant Factory Team) oraz Marcelo Gutierrez Villegas (Kolumbia – Giant Factory Team). Wśród kobiet najszybsza była Francuzka Miriam Nicole (Riding Addiction), która ustaliła czas na 4:09.72.

W niedzielę lato wróciło – piękne słońce i wysoka temperatura. Jedynym problemem był wciąż bardzo mocno wiejący wiatr. W kategorii Masters, Belg Kristioff Lenssens (Kona Barracuda) miał ogromną 14-sekundową przewagę i nie przejmując się wiatrem ponownie wykręcił najlepszy czas – 4:01.98. Aktualny lider klasyfikacji generalnej Czech Rostislav Stencel (Bikeplac Racing Team) był drugi, a Niemiec Frank Hedwig (RAD-ART) uplasował się na trzeciej pozycji.

W kategorii U17 najlepszy był Australijczyk Remy Morton (NS Dynamics), który zmiażdżył konkurencję przewagą aż 21 sekund! Niestety nie mógł wziąć udziału we wszystkich wyścigach serii, ale zdecydowanie należy obserwować go w przyszłości. Podium uzupełnili Włoch Federico Monzoni (Smile Bike) oraz Amerykanin Bennett Newkirk (Team Project).


Gee Atherton

Wśród kobiet przejazdy kwalifikacyjne mówiły same za siebie. Jedynymi zawodniczkami, które zbliżyły się do czasu Miriam Nicole były Tracey Hannah (Australia – Hutchinson UR) oraz Emilie Siegenthaler (Szwajcaria – Gstaad-Scott). Niestety Emilie uległa kontuzji podczas treningu i wszystkie oczy skupiły się na rywalizacji pomiędzy Hannah i Nicole. Pierwszą faworytką do ich pokonania była Francuzka Morgane Charre (Evil Vengeance Tour), która poprawiła swój czas o 5 sekund, ale wciąż była wolniejsza od liderki. Tahnée Seagrave (Francja – FMD Racing) objęła prowadzenie zanim Hannah i Nicole rozpoczęły swoje finałowe przejazdy. Tracey Hannah ukończyła zawody z czasem 4:09.31 i o kilka sekund poprawiła swój czas z kwalifikacji. W międzyczasie Miriam Nicole miała ogromne problemy na trasie z powodu wiatru, ale podjęła rękawicę i walczyła do końca. Ostatecznie wykręciła rewelacyjny czas 4:06.60 i tym samym wygrała czwartą rundę Pucharu Europy DH iXS. Tracey Hannah była druga, Tahnée Seagrave trzecia, Morgane Charre czwarta, a piąta była Kanadyjka Casey Brown (Bergamont Hayes World Team).

Wśród mężczyzn stawka była ekstremalnie wyrównana, a zanim wyścig wszedł w fazę Top10 na fotelu lidera był Francuz Florent Payet (Evil Veneance Tour) z czasem 3:40.17. Drugi był Brytyjczyk Marc Beaumont (GT Factory Racing), a trzeci Francuz Remi Thirion (Commencal Riding Addiction) – ale to musiało się zmienić. Francuz Thibaut Ruffin (Commencal Riding Addiction) uzyskał lepszy czas od Payet’a, ale natychmiast został zdetronizowany przez Brendana Fairclough’a (Wlk. Brytania – Gstaad-Scott), by potem oddać prowadzenie Guillaume Cauvin’owi (Francja – Hutchinson UR). Nick Beer (Szwajcaria – Devinci Factory Team) oraz Marcelo Gutierrez Villegas nie byli w stanie pokonać rewelacyjnego Francuza, ale na trasie wciąż był Gee Atherton oraz Andrew Neethling. Neethling miał trochę problemów na trasie i ostatecznie zajął 9 lokatę. Gee Atherton był ostatnim zawodnikiem na trasie, który mógł namieszać w stawce. Ostatecznie po wspaniałej walce wykręcił czas 3:35.62 i o dwie sekundy wyprzedził Cauvin’a. Podium uzupełnił Brendan Fairclough, czwarty był Nick Beer, a Thibaut Ruffin zajął piąte miejsce.

Po raz pierwszy w historii zawody serii iXS były transmitowane na żywo przez Red Bull TV. Mamy nadzieję, że taka forma współpracy będzie kontynuowana podczas kolejnych edycji. Piąta runda odbędzie się już niedługo w czeskiej miejscowości Spicak. Pełne wyniki można znaleźć pod tym linkiem.