Zawody Enduro World Series wylądowały w Hiszpanii gdzie odbędą się zawody Specialized Opel Enduro Festival Zona Zero. Wyścig będzie miał miejsce w nieprawdopodobnej scenerii Zona Zero w przepięknym rejonie Ainsa-Sobbrabre w północnej Hiszpanii, u podnóży Pirenejów.

Enduro World Series 2015 #7: debiut enduro w Hiszpanii

Ten trudny rejon będzie kompletną nowością w serii EWS, a sam rejon tras w tym miejscu istnieje już od ponad 800 lat. Trasy są tak stare dzięki temu, że miejscowi budowniczowie nazywają się „archeologami tras” – dlatego, że nie budują nowych tras, ale odkrywają stare szlaki. Wioska Ainsa datowana jest na XI wiek, a trasy które ją otaczają, to stare szlaki handlowe, które powoli odzyskują nowe życie dzięki miejscowej rowerowej społeczności.

Zawodnicy będą odkrywali te trasy podczas ośmiu odcinków, które rozłożone zostały na dwa dni. Podczas wyścigu przejadą przez opuszczone wioski i ruiny. Historyczna będzie także sama impreza w wiosce, pomiędzy murami XII-wiecznego zamku Ainsa. To właśnie tam odbędzie się start prologu, który będzie wiódł ciasnymi brukowanymi uliczkami starego miasta. Prolog wystartuje w piątkowy wieczór.

Jorge Ruiz de Eguilaz, dyrektor wyścigu:

Te trasy to nasze dziedzictwo, które łączyło wioski oraz cały rejon poprzez tworzenie licznych szlaków handlowych. Studiowaliśmy stare mapy i nakładaliśmy na nie stare ścieżki, które chcieliśmy odnowić jako szlaki rowerowe. Tutejszy teren jest bardzo kamienisty i jest tu kilka bardzo konkretnych wzniesień do podjazdu. Trasy są bardzo płynne i sprawiają wiele radości z jazdy. Zawodnicy mogą spodziewać się bardzo ciepłego przywitania. Cała wioska nie może się doczekać zawodów, a podczas imprezy pomagać będzie nam ponad 200 lokalnych wolontariuszy. Zapowiada się bardzo specjalny i inny od pozostałych wyścig.

Chris Ball, dyrektor Enduro World Series:

Kiedy po raz pierwszy dotarłem do Ainsy, to wiedziałem, że Enduro World Series musi zawitać tu ze swoim wyścigiem. Sercem lokalnej społeczności są ludzie, którzy odkrywają X-wieczne szlaki i przywracają je do życia jako wielką sieć tras rowerowych. Odkrywanie i systematyczność, to dwie rzeczy, które sprawiają, że tutejsi ludzie są niesamowici. Ten wyścig będzie bardzo wymagający psychicznie oraz technicznie, ponieważ zawodnicy będą mieli styczność z kompletnie nową lokalizacją. Siódma runda w Ainsa Sobrarbe zapowiada się jako idealny miks wszystkiego!

Mapę wyścigu można znaleźć na stronie: enduroworldseries.com/events/spain