Tegoroczny sezon iXS Pucharu Europy DH zakończony! Finałowa runda w Leogangu wyłoniła mistrzów i tym samym Johannes Fischbach i Eleonora Farina okazali się najlepsi podczas całego sezonu. Byli oni najszybsi spośród ponad 300 zawodników z 26 różnych krajów i tym samym zostali ukoronowani podczas finałowego wyścigu sezonu w Leogangu.

Od 2008 roku iXS Puchar Europy jest stałym gościem w austriackim Leogangu, przynajmniej raz do roku. W tym miejscu odbywały się jedne z najważniejszych imprez na zjazdowej scenie. W tym roku wyścig iXS był częścią festiwalu Biketember, na który składały się takie imprezy jak Specialized-SRAM Enduro Series, Scott Junior Trophy oraz wyścig C1 XC. Weekend pełen wrażeń i zmagań na rowerach górskich – idealne zakończenie sezonu!

iXS Puchar Europy DH 2015: Fischbach i Farina najlepsi w całym sezonie

Trasa, na której przyszło rywalizować zawodnikom, przeszła mały lifting od czasu Pucharu Świata DH. Mniej tras bike parkowych, a więcej akcji – Aaron Gwin z pewnością sprawił, że ta trasa przeszła do historii wyścigów DH, dzięki swojemu niesamowitemu przejazdowi bez łańcucha podczas Pucharu Świata DH. Oczywiście trasa została lekko zmodyfikowana specjalnie na iXS Puchar Europy i zawodnicy musieli zapoznać się z nowymi wyzwaniami.

Wszystko było idealnie, ale zawodnicy martwili się o pogodę. Początkowo było słonecznie i upalnie, ale na czas wyścigu prognoza była bardzo słaba – wiatr, deszcz i niska temperatura. Na szczęście podczas treningów pogoda wciąż się nie popsuła, ale góry są nieprzewidywalne i wszystko jeszcze mogło się wydarzyć – dość powiedzieć, że pogoda mogła się zmienić szybciej niż zawodnicy zdążyliby zmienić opony.

Sobotnie kwalifikacje były bardzo ważne zwłaszcza dla elity mężczyzn. Pozostałe kategorie walczyły o lepsze rozstawienie w niedzielę, to elita mężczyzn walczyła o 30 miejsc w super finale.

Johannes Fischbach

Podium opiewało w wiele znanych twarzy i nazwisk, ale czasem trafi się jakaś miła niespodzianka. Po ogromnym sukcesie podczas Mistrzostw Europy DH, 20-letni Jure Zabjek (Unior Tools Team) uzyskał najlepszy czas kwalifikacji – 3:29.789 – i tym samym stał się faworytem głównego wyścigu. Jednak lider klasyfikacji generalnej Johannes Fischbach (RRP Ghost) nie odpuszczał i uplasował się tuż za nim. Wśród pań Mistrzyni Europy DH Jana Bartova (Ghost RRP) także zdominowała kwalifikacje. A warto zaznaczyć, że wśród pań jeszcze kilka zawodniczek miało szanse na triumf w klasyfikacji generalnej, więc niedzielny wyścig zapowiadał się bardzo ekscytująco.

W kategorii U17 Andrea Bianciotto (Korax Lapierre Dirty Team) zagwarantował sobie tytuł w poprzedniej rundzie i nie miał nic do stracenia w Leogangu. Ostatecznie nie wystartował w swoim finałowym przejeździe, ale i tak wszyscy wiedzieli, że w tym roku to on był najlepszy. Możliwe, że nie chciał ryzykować, ponieważ w niedzielny poranek zaczęła padać, choć na sam wyścig pogoda poprawiła się. Ostatecznie zawody wygrał Moritz Ribarich (Sports Nut Team), który był jedynym zawodnikiem kategorii U17, który przejechał trasę poniżej czterech minut. Siedem sekund za nim na mecie zameldował się Jakub Żbikowski (ABC – Arek Bike Camp), który dzięki takiemu rezultatowi wskoczył na czwartą lokatę klasyfikacji końcowej. Ribarich ostatecznie w generalce zajął drugie miejsce, a na trzecim miejscu uplasował się Joe Parfitt (wideopenmag.co.uk), który w Leogangu był jedenasty.

Carina Cappellari

Jasna sytuacja była także w kategorii U19: Loris Revelli (Argentina Bike) zdobył tytuł wcześniej, a drugie miejsce w Leogangu tylko potwierdziło jego dobrą formę. Wyścig zdominował natomiast Benoit Cougoureux (Les Gets Bike Park), który w klasyfikacji końcowej uplasował się trzecim miejscu. Drugie miejsce zajął Silas Grandy (Nicolai), który w Leogangu był jedenasty.

Wśród mastersów wyścig wygrał Rostislav Stencel (Elitebikes One Energy), ale nawet ta wygrana nie zapewniła mu podium na koniec sezonu. Drugi był Frank Hedwig (Rad-Art), a Mads Weidemann (madsweidemann.com) był piąty. Tym samym pod nieobecność Michała Śliwy (Myślenice Top Riders), zdobył on tytuł końcowy, spychając Michała na drugie miejsce. Frank Hedwig zajął trzecią lokatę.

Eleonora Farina

Wśród pań wyścig wygrała Jana Bartova, która z czasem 4:15.623 uzyskała 5-sekundową przewagę nad Eleonorą Fariną (Mangusta Bike Team). W klasyfikacji końcowej role się odwróciły, Farina zdobyła pierwsze miejsce, a Bartovej zabrakło 16pkt by ją dogonić. Trzecie miejsce zajęła Carina Cappellari (Radon Magura Factory), zarówno podczas wyścigu, jak i w klasyfikacji końcowej.

Super finał elity mężczyzn był bardziej ekscytujący niż zwykle – w końcu miał zadecydować o końcowym tytule! Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro) ruszył na trasę jako pierwszy, ponieważ miał problemy w kwalifikacjach i w finałowej trzydziestce znalazł się dzięki statusowi „chronionego zawodnika”. Jego przejazd był na tyle dobry, że był szybszy aż o 10-sekund od zwycięzcy małego finału Pablo Seewald’a (Radsport Frei). Kolejno – Markus Pekoll (MS Mondraker), Nick Beer (Radon Magura Factory) oraz Wyn Masters (Team Bulls) – nie dali rady pobić jego czasu. Jednak w końcu udało się to Bernoitowi Coulanges’owi (ROC VTT Oz-En-Oisans), który pobił czas Sławka o 4 sekundy. Na trasie zostali natomiast tylko Fischbach i Zabjek. Fischbach ostatecznie zajął drugie miejsce, a Zabjek uplasował się na czwartej lokacie. Tym samym w klasyfikacji generalnej triumfuje Johannes Fischbach, drugie miejsce zajął Sławomir Łukasik, a trzeci jest Jure Zabjek.