Pierwszy w historii Les Gets festiwal Crankworx rozpoczęty! Podczas Europejskich Mistrzostw Whip-Off można było zobaczyć naprawdę konkretne loty bokiem, a najlepiej według sędziów latali Bernardo Cruz i Casey Brown. Trasa nie była łatwa, ponieważ zaczynała się błotnistym zjazdem, który prowadził na drewniane wybicie, więc zawodnicy musieli bardzo uważać, aby nie stracić przyczepności.

Crankworx Les Gets 2016 - dzień pierwszy - Bernardo Cruz wygrywa whip contest
Casey Brown

Casey Brown:

To był najtrudniejszy konkurs na whip’a w jakim brałam udział. W zasadzie nigdy w życiu nie skakałam z drewnianych wybić, więc to była dla mnie kompletna nowość i bardzo ciekawe doświadczenie. Musiałam trochę powstrzymać emocje i dlatego nie robiłam większych whipów, bo po prostu bałam się tego wybicia. Nie czuję się z tym dobrze, to było dziwne.

Casey póki co dominuje wśród pań w tej kategorii. Wygrała wszystkie trzy konkursy w ubiegłym sezonie oraz pierwsze zawody w tym roku, które odbyły się w Rotorua w Nowej Zelandii. Zwycięstwo we Francji było jej piątym i tym samym wygrała wszystkie możliwe whipowe imprezy podczas Crankworx.

Wśród panów najlepszy okazał się Bernardo Cruz, który wygrał także podczas ubiegłorocznego francuskiego Crankworxa w Les deux Alpes. W tym roku nawet on był trochę zaskoczony wyborem sędziów, ale zarazem był bardzo zadowolony, że w pokonanym polu zostawił takich zawodników jak Ryan „R-Dog” Howard czy Louis Reboul.

Bernardo Cruz:

Za pierwszym razem skok był trochę straszny.. W zasadzie był to pierwszy raz na drewnianym wybiciu, ale potem było już ok. Dziś było trochę mokro, więc trzeba było ostrożnie najeżdżać, ale jak przeschło, to można było latać konkretnymi bokami.

Crankworx Les Gets 2016 - dzień pierwszy - Bernardo Cruz wygrywa whip contest
Bernardo Cruz

Pomimo słabych warunków atmosferycznych i zalegającego błota, na zawody stawiło się prawie 80 zawodników, którzy wzięli udział w pierwszym konkursie podczas Crankworx Les Gets. Po kwalifikacjach wyłoniono 20 najlepszych, którzy walczyli podczas 20-minutowego jamu komentowanego przez Camerona McCaul’a.

Gdy zakończyły się błotniste loty, sędziowie mieli twardy orzech do zgyzienia i nie mogli się zdecydować na kogo postawić. Do rywalizacji stanęli tacy zawodnicy jak Ryan Howard, Louis Reboul, Anthony Rocci, Sam Blenkinsop, Carson Storch, David McMillan, Brook Macdonald, Tyler McCaul czy Anton Thelander. Ostatecznie jednak to Bernardo Cruz wykonał najlepszego whipa, a podium uzupełnili Howard i Reboul.

Cieszy także fakt, że również wśród pań znalazło się sporo amatorek whipów. Ostatecznie najlepsza okazała się Casey Brown, która w pokonanym polu zostawiła Jill Kintner i Elizabeth Redzbetz.

Crankworx Les Gets 2016 - dzień pierwszy - Bernardo Cruz wygrywa whip contest
Andreu Lacondeguy

Kolejną imprezą, która odbędzie się w czwartek 16-go czerwca jest Dual Speed & Style oraz Dual Slalom Kobiet. Jednak z powodu słabych prognoz pogody, zapowiada się, że obydwie imprezy zostaną przeniesione na piątek 17-go czerwca. Informacje o zmianach będą podawane na bieżąco.

Mężczyźni:

1. Bernardo CRUZ
2. Ryan ‘R-Dogg’ HOWARD
3. Louis REBOUL

Kobiety:

1. Casey BROWN
2. Jill KINTNER
3. Elizabeth REDZBETZ

Festiwal Crankworx transmitowany jest na żywo na stronach crankworx.com, pinkbike.com, a zawody slopestyle transmitowane będą także na Red Bull TV.


Oficjalna strona: crankworx.com
Zdjęcia: Sean St. Denis