Troy Brosnan jako jedyny zawodnik biorący udział w tegorocznym festiwalu Crankworx Whistler, może powiedzieć, że to jego drugi dom. Zawody Canadian Open DH presented by iXS wygrał ze wspaniałym czasem 2:43.45, a nad drugim zawodnikiem miał aż trzy sekundy przewagi. Cały wyścig wyglądał tak, że dla Troya był to spacerek w parku, a dla pozostałych ciężka trasa z niezliczoną ilością korzeni, kamieni i hop.

Major win for Australians at Crankworx
Troy Brosnan

Troy Brosnan:

Ta trasa jest niesamowita! Choć wydaje mi się, że niektórzy powiedzą, że jest zbyt odpicowana, ale dla mnie jest idealna – podobna do tych, które mam w domu w Adelajdzie. Pochodzę z Adelajdy w Australii, ale aktualnie żyję w Whistler już pół roku, więc mogę śmiało nazwać to miejsce moim drugim domem.

Wzdłuż trasy ustawiło się mnóstwo lokalnych kibiców, którzy dopingowali swoich zawodników, ale całe zawody okazały się niesamowitym sukcesem właśnie dla Australijczyków. Całę podium mężczyzn padło ich łupem, a zwieńczeniem udanego wyścigu było zwycięstwo ich rodaczki Tracey Hannah.

Tracey Hannah:

To był dla mnie bardzo udany wyścig. Wiatr trochę przeszkadzał, więc byłam bardzo nerwowa na hopach w dolnej części trasy, ale okazało się, że tam gdzie miało być bezpiecznie, tak właśnie pojechałam, dociskając w innych miejscach trasy.

Major win for Australians at Crankworx
Tracey Hannah

W zawodach nie brał udziału Czech Tomas Slavik, który jednak z ogromnym zainteresowaniem czekał na rozstrzygnięcie zawodów. Jego głównym rywalem do tytułu Króla Crankworxa i nagrody 25.000 $ był Nowozelandczyk Sam Blenkinsop. Każdy wynik poza pierwszą piątką Sama był zwycięstwem Tomasa i ostatecznie tak się stało. Sam popełnił błąd na trasie i wypadł poza pierwszą piątkę, a Tomas Slavik nie mógł ukryć swojego szczęścia.

Tomas Slavik:

Ostatnie 24 godziny były jak niekończąca się historia. To było trochę straszne, ale to po prostu ogromne ryzyko. Teraz się uspokoiłem i cieszę się z tytułu Króla Crankworxa. To wspaniałe! Nie jest łatwo ścigać się w zawodach, zawsze jest ich mnóstwo, co oznacza sporo tras do nauki. Dlatego cieszę się, że udało mi się zdobyć ten tytuł.

Major win for Australians at Crankworx
Sam Blenkinsop

W międzyczasie na fotelu lidera rozsiadł się Australijczyk Jack Moir, który czekał aż go ktoś pokona, aż do ostatniego przejazdu Troya Brosnana. Tym samym udało mu się wygrać klasyfikację Mistrzostw Crankworx DH (najwięcej pkt we wszystkich imprezach DH podczas Crankworx), dzięki czemu zdobył dodatkowe 5000$, których zupełnie się nie spodziewał.

Jack Moir:

Mój sezon zaczął się fatalnie. Wciąż miałem problemy ze złamanym obojczykiem z zeszłego roku, więc nie mogłem się skupić na dobrych treningach w Kalifornii. Tym samym opuściłem pierwszy Puchar Świata DH i Crankworx Rotorua. Na szczęście udało mi się wystartować w Les Gets i Whistler – oraz jakimś cudem wygrać całą serię.

Wyniki Canadian Open DH presented by iXS:

Mężczyźni

1. Troy BROSNAN – 2:43.35
2. Jack MOIR – 2:46.99
3. Mick HANNAH – 2:47.87

Kobiety

1. Tracey HANNAH – 3:10.92
2. Manon CARPENTER – 3:21.73
3. Vaea VERBEECK – 3:25.21

Król Crankworxa:

Tomas SLAVIK

Zwycięzca Mistrzostw Crankworx DH:

Jack MOIR

Pełne wyniki można znaleźć na stronie: Crankworx.com


Oficjalna strona: crankworx.com
Zdjęcia: Scott Robarts (Troy Brosnan) & Clint Trahan (Tracey Hannah & Sam Blenkinsop)