Zapisy do zawodów Enduro World Series na sezon 2017 rozpoczną się w przyszłym miesiącu, ale organizatorzy już teraz przedstawiają kilka alternatywnych możliwości startu w najważniejszej serii enduro na świecie. Oprócz tradycyjnej rezerwacji miejsc oraz loterii wśród wszystkich zgłoszeń, w przyszłym roku pojawią się oficjalne zawody kwalifikacyjne oraz kompletnie nowa seria Enduro World Series Challenger.

Enduro World Series przedstawia zawody kwalifikacyjne
Richie Rude, Enduro World Series Whistler 2016

Zawody kwalifikacyjne EWS skupiają się na wyścigach enduro, które są idealnym przetarciem przed główną serią. Takie imprezy odbędą się na całym świecie, a w przyszłym roku będzie ich aż 40. Dzięki temu najszybsi zawodnicy będą mieli pewne miejsca w głównej serii. Członkowie Enduro Mountain Bike Association (EMBA) będą mogli zbierać punkty do klasyfikacji generalnej, a trzy najlepsze wyniki z całego roku nagrodzone zostaną startem w EWS w kolejnym sezonie.

Kompletną nowością są z kolei zawody EWS Challenger. Te imprezy będą odbywały się przez cały rok jako jednodniowe zawody przed główną imprezą EWS. Każdy Challenger będzie składał się z kilku odcinków danego wyścigu głównego, ale będzie przeprowadzony w luźniejszym i bardziej zabawowym klimacie. Zgłoszenia do Challengerów rozpoczną się 15-go lutego 2017, a zapisać się można na stronie: enduroworldseries.com.

Enduro World Series przedstawia zawody kwalifikacyjne
Adrien Dailly, Enduro World Series La Thuile 2016

Z kolei Ci, którzy liczą na załapanie się na jedno z gwarantowanych miejsc w głównej imprezie EWS, muszą zaznaczyć w kalendarzu datę 25-go stycznia, kiedy to rozpoczęta zostanie publiczna loteria. W poprzednim sezonie okazała się ogromnym sukcesem i w kolejnym sezonie odbędzie się w niezmienionej formie, poza tym że zapisać trzeba się 48 godzin przed losowaniem, a nie tak jak teraz 24h. Zwycięzcy loterii zostaną ogłoszeni 28-go stycznia 2017.

Chris Ball, Dyrektor Generalny Enduro World Series:

Rozpoczynamy piąty sezon Enduro World Series i w tym sezonie zrobimy kolejny wielki krok ku rozwojowi. Jestem bardzo podekscytowany tym, dokąd zmierzamy i jak to wszystko się rozwija. Wciąż dostajemy nowe zaproszenia do ciekawych miejsc, aby rozegrać tam nasze zawody, więc zwiększyliśmy ilość zawodów kwalifikacyjnych oraz zorganizowaliśmy nową serię Challengerów, aby więcej osób mogło być zaangażowanych w nasze imprezy.

W tym roku zaprezentowaliśmy zawody kwalifikacyjne razem z naszymi partnerami, których wciąż przybywa. Bardzo jestem ciekaw jak to wszystko będzie działać w nadchodzącym sezonie, ponieważ nasza wielka rodzina ciągle się rozrasta i spięcie tego w jedną wielką działającą maszynę jest nie lada wyzwaniem. Sezon 2017 zapowiada się jako bardzo ekscytujący rok dla EWS!

Więcej informacji o Enduro World Series, kwalifikacjach oraz serii Challenger znajdziecie na stronie www.enduroworldseries.com/how-to-enter.