W miniony weekend odbyły się ostatnie tegoroczne zawody serii złotych eventów FMB World Tour. W tym sezonie odbyły się 32 imprezy zorganizowane w 15 krajach na trzech kontynentach, w których wzięło udział ponad 300 zawodników. Po raz ostatni w tym roku zawodnicy zmierzyli się na torze slopestyle podczas imprezy FISE Chengdu w Chinach i tym samym mieli ostatnią możliwość, aby poprawić swoją lokatę w rankingu FMB World Tour. Ostatni łup zgarnął rewelacyjny Amerykanin Nicholi Rogatkin, który z wynikiem 93.66pkt o włos pokonał Francuza Mehdi’ego Gani’ego, który zdobył zaledwie 0.33pkt mniej. Tym samym było to trzecie zwycięstwo Rogatkina w dziesiątym starcie w zawodach FMB World Tour 2016.

FISE Chengdu: Nicholi Rogatkin wygrywa ostatnie zawody sezonu
Nicholi Rogatkin

Z 27 zawodników, którzy wzięli udział w zawodach FISE Chengdu, 12 najlepszych zakwalifikowało się do finału i to właśnie oni mieli możliwość zdobycia ostatnich w tym roku punktów. Podczas każdych zawodów serii FISE, w finałach wykonywane są dwa przejazdy, a 6 najlepszych zawodników ma jeszcze jedną szansę by poprawić swój wynik. Po pierwszych dwóch przejazdach na prowadzeniu był Mehdi Gani (92.33pkt), drugi był Rosjanin Pavel Alekhin (91pkt), a podium uzupełniał Brytyjczyk Matt Jones (87.66pkt). Do super finału dostali się także Francuz Simon Pages (85.33pkt), Amerykanin Reed Boggs (83.33pkt) oraz Nicholi Rogatkin (80pkt).

FISE Chengdu: Nicholi Rogatkin wygrywa ostatnie zawody sezonu
Nicholi Rogatkin

Rogatkin podczas swojego drugiego przejazdu złapał kapcia i musiał się dobrze spinać ze zmianą dętki by wystartować jako pierwszy w super finale. Presja była ogromna, ale 20-latek wytrzymał ją i wykonał swój najlepszy przejazd dnia. Zwycięski przejazd składał się z tailwhipa na dropie, a następnie 720 cork, cashroll i podwójny tailwhip na hopach. Następnie wykonał tuck no handa na małym dropie oraz frontflip barspin na ostatniej przeszkodzie. Dzięki takiemu przejazdowi objął prowadzenie i ostatecznie utrzymał je do końca. Następnie swoje przejazdy wykonali Reed Boggs oraz Simon Pages, ale nie byli w stanie nawet się zbliżyć do wyniku Nicholi’ego. Matt Jones (m.in. wykonał podwójnego backflipa) oraz Pavel Alekhin (m.in. backflip z potrójnym barspinem) mieli świetnie zapowiadające się przejazdy, ale w drugiej części toru stracili prędkość i nie byli w stanie wykonać przejazdów do końca. Na starcie został tylko 27-letni Mehdi Gani, który zaliczył naprawdę świetny przejazd – backflip z potrójnym barspinem czy 360 z podwójnym barspinem, a na samym końcu frontflip tuck no hand. Ostatecznie jednak jego przejazd został oceniony zaledwie o 0.33pkt mniej niż przejazd Rogatkina i tym samym musiał pogodzić się z drugim miejscem. Nicholi poza zawodami FISE Chengdu, w tym sezonie triumfował także podczas Swatch Prime Line i Swatch Rocket Air.

FISE Chengdu: Nicholi Rogatkin wygrywa ostatnie zawody sezonu
Nicholi Rogatkin

FISE Chengdu Podium:

1. Nicholi Rogatkin – 93.66pkt
2. Mehdi Gani – 93.33pkt
3. Pavel Alekhin – 91.00pkt

FISE Chengdu: Nicholi Rogatkin wygrywa ostatnie zawody sezonu
Nicholi Rogatkin


Pełne wyniki: kliknij tutaj
Zdjęcia: Cedric Derodot