Johannes Fischbach oraz Jana Bartova zostali zwycięzcami czwartej rundy iXS Pucharu Europy DH, która odbyła się w czeskim Spicaku. W zawodach wzięło udział ponad 300 zawodników z 26 krajów, a Spicak po raz kolejny zostanie zapamiętany jako bardzo emocjonująca runda europejskiego pucharu.

iXS Puchar Europy DH 2016 #4: Fischbach i Bartova wygrywają w Spicaku
Jana Bartova

Spicak wielokrotnie był organizatorem rund iXS Pucharu Europy DH, a w tym roku odbyła się tu już szósta edycja w historii. Ten mały bike park w lesie Bohemian jest jednym z ulubionych miejsc rowerzystów z całej europy, a zawodnicy zawsze cieszą się, gdy mogą wrócić tu się pościgać. Trasa liczy niewiele ponad 1800 metrów długości, ale jest napakowana ogromną ilością korzeni i kamieni, co sprawia, że bardzo dużo tu się dzieje.

Praktycznie w każdy wyścigowy weekend w tym sezonie, pogoda sprawia, że warunki na trasie są ciężkie. Dzięki temu walka o końcowy triumf jest jeszcze bardziej ekscytująca, ale niestety pogoda nie pomaga w rywalizacji fair play. Zaczęło padać w sobotę tuż przed kwalifikacjami elity mężczyzn, więc pokonanie najlepszego wyniku Glenroya Martin’a (Grips), było praktycznie niemożliwe. Warunki pogorszyły się na tyle, że większość najlepszych zawodników awansowała do super finału tylko dzięki statusowi chronionemu.

Podczas kwalifikacji kobiet warunki pogodowe były wciąż idealne, a kwalifikacje wygrała Veronika Widmann (Bike Club Enga Neumarkt), która po raz kolejny pokazała, że jest w dobrej formie i z 6-sekundową przewagą pewnie oczekiwała na wyniki rywalek. Z kolei najlepszy czas dnia padł w kategorii U19, a jego autorem był Max Hartenstern (MTB Bande Schatzki).

iXS Puchar Europy DH 2016 #4: Fischbach i Bartova wygrywają w Spicaku
Sławomir Łukasik

W niedzielę pogoda była dużo lepsza i wszystko zapowiadało kolejny szybki i ekscytujący wyścig. Przepiękne słońce sprawiło, że na trasie zjawiło się mnóstwo kibiców, którzy dopingowali swoich zawodników. Finały rozpoczęły się od przejazdu mastersów, gdzie najszybszy był Rostislav Stencel (Bikeplac Racing Team). Wygraną o włos przegrał Frank Hedwig (Rad-Art), a trzecie miejsce zajął Rowan Sorrell (Bikepark Wales).

Następnie wszystkie oczy zwróciły się na najmłodsze kategorie. W juniorach U17 triumfował Giacomo Masiero (3 stars), dla którego było to już czwarte zwycięstwo w sezonie. Z kolei najszybszą juniorką U17 była Valentina Höll (YT Industries). Wśród juniorów U19 najlepszy czas wykręcił Moritz Ribarich (Swiss Downhill Syndicate). Na 24-tym miejscu sklasyfikowany został Michał Dendys, a 35-ty był Mateusz Kasperek (Gobike.pro). Jedyną juniorką U19 była Alessia Missiaggia (Bike Zone Alien Factory).

Wśród pań walka o zwycięstwo po raz kolejny była bardzo zacięta. Walka rozegrała się pomiędzy dwoma faworytkami – Janą Bartovą (RRP) oraz Veroniką Widmann, które ostro walczyły bark w bark. Tym razem zwycięsko wyszła Jana Barotva, która z czasem 3:33.829 odniosła kolejne zwycięstwo w sezonie i o setne sekundy była szybsza od Cariny Cappellari (Radon Magura Factory). Trzecie miejsce zajęła Veronika Widmann, która tym samym straciła prowadzenie w klasyfikacji generalnej na rzecz Bartovej (22pkt przewagi).

iXS Puchar Europy DH 2016 #4: Fischbach i Bartova wygrywają w Spicaku
Johannes Fischbach

W super finale mężczyzn jednym z pierwszych zawodników na trasie był Sławomir Łukasik (NS Bikes FroPro). Sławek wykręcił czas 3:01.725 i praktycznie do samego końca siedział na fotelu lidera. Jego czas był o 7 sekund szybszy w porównaniu do czasu z kwalifikacji, a kolejni startujący zawodnicy okazywali się wolniejsi.

Pierwszym, który zbliżył się do Sławka, był Jure Zabjek (Unior Tools Team), ale i jemu nie udało się pokonać naszego rodaka. Dopiero w momencie, gdy na trasę wjechał Johannes Fischbach, wszyscy patrzyli z większymi emocjami na zegarek. Ostatecznie uzyskał czas 3:00.246, który był lepszy o 1.5 sekundy od Sławka i tym samym to on objął prowadzenie. Nie oddał go do końca zawodów i dzięki temu odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie.

Drugie miejsce zajął Łukasik, który także w klasyfikacji generalnej jest za rewelacyjnym Niemcem. Podium w Spicaku uzupełnił Jure Zabjek, czwarty był Faustin Figaret (Radon Magura Factory), a piąte miejsce zajął Basil Weber (Team Project). W małym finale startował również Wojciech Czermak (Born2Bike Antidote), ale nie ukończył swojego przejazdu.

Cztery wyścigi za nami, dwa pozostały. Kolejna runda iXS Pucharu Europy DH zabierze nas do francuskiego Les deux Alpes, a ostatnia runda odbędzie się we wrześniu w austriackim Leogangu. Nie możemy się doczekać ostatecznych rezultatów, ale wydaje się, że główna walka rozegra się pomiędzy Fischbachem, a Łukasikiem. Więcej informacji znajdziecie na stronie ixsdownhillcup.com.

iXS Puchar Europy DH 2016 #4: Fischbach i Bartova wygrywają w Spicaku


Zdjęcia: © extreme-pics / Thomas Dietze
Wyniki: ixsdownhillcup.com