JBC 4X Revelations – zaproszenie na zawody

Niewiele jest tras tak widowiskowych, że wywołują poruszenie nawet wśród osób niezwiązanych ze sportem. Niewiele też akcji zgarniających kilka milionów odsłon na youtube. A który wyścig potrafi zgromadzić 10 000 ludzi wzdłuż trasy?

Jest taki jeden u naszych południowych sąsiadów… trzecia edycja Pucharu Świata w four crossie, czyli JBC 4x Revelations 2016! Niespotykana atmosfera rozpoczynająca się od pokazu samolotów akrobatycznych RedBull Flying Bulls, a kończąca się najdzikszym after party w Europie z Red Bull Tour Bus. Do odwiedzin zdecydowanie zachęca lokalizacja, zawody mieszczą się bowiem w czeskim Jabłońcu Nad Nysą – czyli tylko godzinę drogi z Jeleniej Góry! Pamiętacie słynną akcję, gdzie Michal Marosi wyprzedził dwóch zawodników skacząc nad nimi z wallride’u? To właśnie tam!

W tym roku organizatorzy chcą zgromadzić rekordową frekwencję wśród zawodników, więc zachęcają wszystkich odważnych do startu – zwłaszcza chłopaków z downhillu! Wymagana jest jedynie licencja UCI, nutka umiejętności i odrobina odwagi. Czy znajdzie się ktoś chętny powalczyć o pieniądze i wieczną chwałę? Zaprasza nie kto inny jak sam Tomas Slavik!

Trasa

Czeski tor zdecydowanie odstaje od tego co kojarzycie na co dzień z 4crossem, faworyzuje wręcz rowery z pełnym zawieszeniem. Już dwukrotnie na podium pojawiali się zjazdowcy na fullach 200mm skoku! Oczywiście, nie wykluczajcie hardtaili z gry… Znajdziecie tam wszystko – luźne zakręty, korzenie w lesie, skalny ogródek, wallride i wielkie hopy. W tym roku doszły zmiany na trasie by uczynić ją zdecydowanie bezpieczniejszą, choć nie mniej widowiskową – m.in. prędkość na duże hopy została zredukowana i dojdzie margines błędu na niedoloty. Również prosta po wyjściu z lasu nie powinna już stwarzać problemu, ryzykowna sekcja rytmiczna zmieniła się w dwie płynne hopy. Ciekawi mogą śledzić na bieżąco fanpage, gdzie regularnie pokazywane są wszystkie zmiany – facebook.com/JBC4xREVELATIONS

Od siebie dodam, że mało która trasa daje tyle frajdy z jazdy – a byłem tam na hardtailu! Różnorodność przeszkód nie pozwala się nudzić i daje mnóstwo opcji do ćwiczenia techniki w każdym aspekcie. Hopy ogromne, lecz dobrze zrobione – idealnie wynoszą w powietrze, a po zredukowaniu prędkości nie ma już problemów z przelatywaniem. Na starcie, wiadomo, fulle mają utrudnione zadanie – ale zdecydowanie nadrobią to płynąc po leśnej sekcji czy kamieniach, oraz dzięki ogólnie lepszej trakcji na trasie. Opony z dużym bieżnikiem na podwójnej ściance polecam każdemu, jest tam dość ślisko i kamieniście. W końcu mamy kolarstwo prawdziwie górskie!

Dojazd, nocleg, informacje praktyczne

Trasa mieści się w miasteczku Jablonec Nad Nisou – na mapach google znaleźć możecie JBC Bikepark (przy ulicy Turovskiej). Dojazd pociągiem nie stanowi wielkiego problemu, z głównego dworca (Hlavni Nadrazi) do trasy mamy około 1,5 km. Tuż pod torem jest duże Tesco (można tam zjeść gorącego kurczaka), w lesie obok znajdziecie strumyczek dla orzeźwienia (polecam też staw w centrum). Najbliższy nocleg to Hotel Sport, choć dla zawodników ofertę wystawił Rehavital w cenie 20 euro za noc ze śniadaniem (gdyby ktoś chciał tamże nocować to dajcie mi znać i nakieruję dalej by się dopisać). Treningi są w sesjach około dwugodzinnych, ale nieoficjalnie dodam że nikt się nie będzie specjalnie czepiał jeśli pojeździcie o innej porze czy też dzień wcześniej ;)

Jeśli ktoś chce wystartować, wystarczy zapisać się przez poniższą stronę: eventbrite.co.uk/e/4x-pro-tour-jbc-czech. Organizatorzy proszą by wpisywali się tylko poważnie zainteresowani (nikt nie lubi gdy nagle kogoś brakuje), ale nie będzie konsekwencji gdyby jednak coś wypadło. Wpisowe płatne na miejscu, pewnie w pobliżu 40 euro.

Zasady standardowe – w piątek kwalifikacje, czyli indywidualny przejazd na czas. Kwalifikują się 64 bądź 32 osoby, zależy od ilości startujących. W sobotę finały, czyli starty czwórkami – w każdej rundzie dwóch przechodzi dalej, dwóch odpada. Miejsce na bramce w każdej czwórce wybierane jest na podstawie wyniku w czasówce (najszybszy ma pierwszeństwo wyboru).

Prawdopodobnie będzie relacja na żywo za pośrednictwem extreme.com, wrzucimy link gdy tylko się pojawi ;) Zachęcam też do wpisywania się na stronę wydarzenia – facebook.com

Program

Czwartek, 14.07.2016

 • 14:00 – 17:00 – rejestracja i zapisy
 • 16:00 – 18:30 – oficjalne treningi
 • 20:30 – 22:00 – ceremonia otwarcia, JBC downtown, wydawanie numerów startowych, fajerwerki, autografy i filmy

Piątek, 15.07.2016

 • 10:00 – 11:00 – konferencja prasowa w hotelu Rahavital
 • 14:00 – 16:00 – ostatnie zapisy
 • 15:30 – 17:45 – oficjalne treningi
 • 18:00 – 20:30 – kwalifikacje JBC 4X Revelations 2016
 • 21:00 – 02:00 – warm up party (Red Bull Tour Bus: Blind Definition, James Cole, Backfist)

Sobota, 16.07.2016

 • 15:00 – 16:30 – oficjalne treningi
 • 16:30 – 17:00 – konkursy sponsorskie, rozdawanie autografów na GHOST bikes expo
 • 17:00 – 17:45 – ceremonia otwarcia JBC 4X Revelations (start transmisji LIVE)
 • 18:00 – 20:30 – finały JBC 4X Revelations 2015
 • 20:30 – 21:00 – ceremonia rozdania nagród (koniec transmisji LIVE)
 • 21:00 – Masters of Dirt after party powered by Jagermeister

Na zachętę kilka filmików!

Tegoroczny trailer

Relacja z zawodów 2015

To co… do zobaczenia?


Tekst: Jakub Klein
Oficjalna strona: jbc4xrevelations.com