Francuskie Les Gets jest jednym z pierwszych kierunków wybieranych przez europejskich fanów downhillu. Małe miasteczko w Portes du Soleil posiada świetną infrastrukturę rowerową (trasy i wyciągi) oraz wspaniałą wyścigową historię, która zaczęła się od Pucharu Francji DH w 1992 roku. Były to pierwsze tak duże zawody, które widziały Alpy.

Pierwszy w historii festiwal Crankworx Les Gets 2016
Loic Bruni

Benjamin Mugnier, dyrektor Crankworx Les Gets:

Rozmyślaliśmy nad tym miejscem jak o pierwszym wyborze każdego rowerzysty. To właśnie tutaj powstały pierwsze w Europie trasy do rowerowej grawitacji, a dzięki lokalnej infrastrukturze, nasz sport szybko się rozwinął i obecnie do Les Gets przyciąga tysiące turystów i rowerzystów.

Ściągając tu największy festiwal na świecie, idziemy krok dalej. Organizowaliśmy cztery Puchary Świata DH, a w 2004 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata DH. Pucharów Francji czy krajowych mistrzostw nie sposób zliczyć. Crankworx to z pewnością wielkie święto rowerzystów, a my jesteśmy gotowi by pokazać światu, że jesteśmy godni organizacji takiej imprezy.

Les Gets to mała wioska o powierzchni niespełna 30km^2, która znajduje się pomiędzy dwoma górami na granicy francusko-szwajcarskich Alp. Z jednej strony są bardzo strome i techniczne trasy, a z drugiej znajduje się raj cross country, z dirt parkiem czy strefą dla amatorów. Znajdziecie tu także pump track, który jest w centrum miasta.

Darren Kinnaird, Crankworx główny manager:

Jedną z głównych idei Crankworxa jest udział w nim wielu różnych osób. Gdziekolwiek na świecie odbywa się ten festiwal, przyciąga wszystkich, kobiety, mężczyzn, początkujących i prosów, jeżdżących od święta oraz legendy tego sportu. To miejsce jest nastawione na całe rodziny, ale to także część naszej społeczności i z pewnością dzięki temu będzie to niezapomniany festiwal.

Crankworx Les Gets będzie zawierał w sobie część trasy z Mistrzostw Świata DH 2004, gdzie Fabien Barel pokonał Steve Peat’a i był to jeden z najbardziej pamiętnych momentów w historii downhillu. Magazyn Freehub nazwał tą trasę jako tą „o największym wpływie na kolarstwo górskie w historii”. Z pewnością dzięki kilku zmianom i usprawnieniom będzie to trasa, na której będzie tworzyć się historia.

Festiwal we Francji będzie także pierwszym, na którym odbędzie się wyścig E-bike’ów. W planach jest także nocna jazda dla pań z Tahnée Seagrave, VIPowska wycieczka z Loic’iem Bruni’m, zawody na najlepszego whipa oraz pełen program Kidsworx.

Crankworx będzie transmitowany na żywo na stronach Crankworx.com, Pinkbike.com oraz Red Bull TV. Plan transmisji wygląda następująco:

Rejestracja na chwilę obecną jest otwarta na zawody Crankworx Les Gets Downhill presented by iXS. Rejestracja na pozostałe imprezy: e-bike race, mini-bike race, VIP Ride with Loic Bruni, oraz Kidsworx, będzie dostępna wkrótce. Więcej informacji znajdziecie na: Crankworx.com.