Siódma runda Enduro World Series będzie zapamiętana z powodu pierwszego zwycięstwa Sama Hilla w zawodach enduro. Wyścig trzymał w napięciu od samego początku, a to głównie dlatego, że pogoda była wprost apokaliptyczna. Słaba aura zmusiła organizatorów do odwołania prologu w piątek oraz drugiego etapu w sobotę, który był szykowany na jeden z najbardziej widowiskowych. Pomimo fatalnych prognoz pogody, które na szczęście nie sprawdziły się do końca, zawodnicy musieli zmierzyć się z odcinkami o łącznej długości 51km, 1600m podjazdów oraz 2500m zjazdów.

Sam Hill and Cecile Ravanel win the penultimate round of the Enduro World Series
Race day 1

Ostatecznie zawody Enduro des Portes du Mercantour driven by Urge Bike Products sprowadziły się do walki dwóch legend kolarstwa górskiego – Sam Hill (Chain Reaction Cycles PayPal) stoczył niesamowitą walkę z Nico Vouilloz’em (Lapierre Gravity Republic). Ta para walczyła bark w bark podczas siedmiu odcinków specjalnych zlokalizowanych we francuskich alpach, a po piętach deptał im młodziutki Jesse Melamed z ekipy Rocky Mountain Urge bp. Na koniec weekendu najmocniejszy okazał się Sam Hill, który ukończył zawody z 9-sekundową przewagą nad Nico. Melamed zajął trzecie miejsce, co jest jego największym sukcesem w historii startów w Enduro World Series.

Sam Hill and Cecile Ravanel win the penultimate round of the Enduro World Series
Sam Hill

Sam Hill:

To wspaniałe uczucie! Starałem się nie myśleć o moim prowadzeniu przez cały dzień i atakować każdy kolejny etap. Nico deptał mi po piętach przez cały dzień i wiedziałem, że moja przewaga jest bardzo mała, więc starałem się nie popełniać błędów i dotrzeć do mety w jednym kawałku. To jest dla mnie ogromne osiągnięcie, ponieważ zawsze chciałem wygrać zawody enduro i w końcu mi się to udało.

W rywalizacji kobiet swoją dominację w tym sezonie po raz kolejny potwierdziła Cecile Ravanel (Commencal Vallnord Enduro), która wygrała aż cztery z siedmiu odcinków. Pozostałe trzy padły łupem Isabeau Courdurier (SUNN), ale to nie wystarczyło by pokonać Cecile. Trzecie miejsce zajęła Ines Thoma (Canyon Factory Enduro Team).

Cecile Ravanel:

Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się wygrać. Trasy były bardzo wymagające i świetnie się na nich czułam. Było tu wszystko o czym można było sobie pomarzyć: sekcje do pedałowania, wyciągi, szybkie i techniczne odcinki, po prostu pełen przekrój tras.

Sam Hill and Cecile Ravanel win the penultimate round of the Enduro World Series
Race day 2

W kategorii U21 wygrał Adrien Dailly (Lapierre Gravity Republic) i tym samym zrównał się punktami w klasyfikacji generalnej z Sebastienem Claquin’em (Rocky Mountain Urge bp). Tym samym zapowiada się bardzo zacięta rywalizacja o końcowy triumf podczas ostatniej rundy we Włoszech. Trzecie miejsce zajął Elliot Trabac (Scott SR Suntour Enduro Team). Wśród pań U21 najszybsza okazała się Julie Duvert, która w pokonanym polu zostawiła Raphaelę Richter (Radon Magura Factory) oraz Marthę Gill (Marin Stan’s Enduro Team). W kategorii masters z ponad dwuminutową przewagą triumfował Karim Amour. Drugie miejsce zajął jego najgroźniejszy rywal Carles Barcones, a trzeci był Cyrille Pages (MS Mondraker).

Sam Hill and Cecile Ravanel win the penultimate round of the Enduro World Series
Karim Amour

W rywalizacji zespołowej najlepszy okazał się team Rocky Mountain Urge bp. Tuż za nim uplasowała się ekipa Cube Action Team, a podium zamknął Ibis Cycles Enduro Race. Dzisiejsze zwycięstwo umocniło ekipę Rocky Mountain Urge bp na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Przed nami została już tylko jedna runda, która zostanie rozegrana w przepięknym Finale Ligure we Włoszech. Zawody Bluegrass Finale Enduro powered by SRAM odbędą się na początku października (1-2.10) i to właśnie one wyłonią najlepszych zawodników tegorocznej serii Enduro World Series.

Sam Hill and Cecile Ravanel win the penultimate round of the Enduro World Series
Greg Callaghan

Pełne wyniki zawodów można znaleźć w tym miejscu.


Oficjalna strona: enduroworldseries.com