Zwycięzcami drugiej rundy tegorocznej serii SloEnduro zostali Słoweniec Vid Peršak (Gaes Orbea Enduro Crew) oraz Austriaczka Petra Bernhardt (Radlager). Vid, zwycięzca klasyfikacji generalnej SloEnduro 2015, wygrał sobotni prolog Enduro Cerkno oraz cztery z pięciu niedzielnych etapów. Najdłuższy etap, nazwany Kenda SuperStage, padł z kolei łupem Daniela Schemmel’a (Cube Action Team).

SloEnduro 2016 #2: Petra Bernhardt i Vid Peršak wygrywają w Cerkno
Daniel Schemmel

Drugie miejsce podczas prologu zajął Tadej Razpet, członek lokalnej ekipy Pedal Racing. Przez długi czas utrzymywał także drugą lokatę w całym wyścigu, ale ostatecznie musiał uznać wyższość Peršak’a i Schemmel’a. Inny lokalny zawodnik, młody Jan Štucin, zajął trzecie miejsce podczas prologu, ale na drugim etapie uszkodził nadgarstek. Czwarte miejsce zajął Austriak Kevin Maderegger (Ghost Factory Racing Riot Team), a piąty był Słoweniec Kristijan Medvešček (Kamplc Racing Team).

Podczas prologu Petra musiała uznać wyższość swojej rodaczki Yany Dobnig (RLM Mondraker Racing Team), ale w niedzielę wygrała już wszystkie odcinki. Ta była zawodniczka zjazdowa na mecie uzyskała ponad minutę przewagi. Włoszka Giulia Albanese (UC Caprivesi) uzupełniła podium wyścigu.

W kategorii junior triumfował Matjaž Istenič (Energijateam.com), w masters 1 Robert Kordež (Black Hole Enduro Team), kategorię masters 2 wygrał Austriak Cri Maierhofer (Radlager), a w hobby zwyciężył Dušan Oblak (Servis Oblak Žiri). Na starcie stanęło w sumie 125 zawodników z sześciu krajów.

SloEnduro 2016 #2: Petra Bernhardt i Vid Peršak wygrywają w Cerkno
Petra Bernhardt

Wypowiedzi zawodników:

Vid Peršak:

Przesadzałem, skakałem wszystko co mogłem. Mogłem zaryzykować mniej i mogło być ok, ale będę wolniejszy następnym razem… Zaliczyłem glebę trzy razy z powodu głupich pomyłek i braku koncentracji. Ale ostatecznie było ok i po raz pierwszy wygrałem też prolog. To był udany wyścig!

Daniel Schemmel:

Wszystko układało mi się dobrze, poza ostatnim etapem, gdzie wypadłem z trasy. Miałem ciężki tydzień jazdy i odczuwałem zmęczenie na pierwszym etapie, ale było lepiej z każdym następnym. Ogólnie jestem zadowolony, to był kolejny dobry wyścig.

Petra Bernhardt:

Moi przyjaciele mnie bardzo zmotywowali. Ludzie przy trasie również byli wspaniali i przypomniały mi się czasy, gdy ścigałam się w Pucharze Świata DH… to były piękne czasy! Ten wyścig wiele dla mnie znaczy, ponieważ wróciłam do ścigania po operacji kręgosłupa pół roku temu. Nie wiedziałam, czy w ogóle wytrzymam tyle czasu bez bólu, ale ostatecznie udało mi się wytrzymać dwa dni ścigania. To były wspaniałe etapy, w końcu zawsze uwielbiałam ścigać się w Słowenii.

SloEnduro 2016 #2: Petra Bernhardt i Vid Peršak wygrywają w Cerkno
Podium elity mężczyzn

Zgubiony transponder

Podczas trzeciego odcinka, Kenda SuperStage, Vid Peršak zgubił swój transponder podczas upadku. Według regulaminu jego czas nie powinien być liczony, więc w pierwszym momencie do klasyfikacji miał liczony był czas zwycięzcy etapu z powodu wyników osiąganych do tej pory w wyścigu. Jednak później zaliczony został jego czas (o 5 sekund wolniejszy), który zmierzony został za pomocą kamery organizatora na kasku Vid’a. Ostatecznie nie wpłynęło to na wyniki wyścigu, ale sędziowie doszli do wniosku, że będzie to bardziej fair w stosunku do klasyfikacji odcinków specjalnych (Kenda SuperStage), które zliczane są przez cały sezon.

SloEnduro 2016 #2: Petra Bernhardt i Vid Peršak wygrywają w Cerkno
Vid Peršak

Cyrk jedzie dalej – do Bovec

Trzeci wyścig serii odbędzie się w dniach 25-26 czerwca i będzie to Soča Enduro. Wcześniej odbędą się natomiast dwa wyścigi serii SloEnduro 4FUN – Enduro Gradec w Styrii (Austria), 5-go czerwca (na starcie stanie również Daniel Schemmel, dla którego będzie to domowy wyścig), oraz Enduro Krvavec na Słowenii 19-go czerwca.

Pełne wyniki Enduro Cerkno: kliknij tutaj
Zdjęcia z Cerkno: kliknij tutaj

Linki

Oficjalna strona SloEnduro: sloenduro.com
SloEnduro Facebook: facebook.com/sloenduro
SloEnduro YouTube: youtube.com
SloEnduro Twitter: @sloenduro
#SloEnduro


Zdjęcia: Nejc Bole