W wielkim finale zmierzyli się Francuz Tomas Lemoine oraz Szwed Martin Söderström. Był to bardzo ekscytujący pojedynek, z którego ostatecznie zwycięsko wyszedł Tomas Lemoine i tym samym wygrał pierwsze w historii zawody Mons Royale Dual Speed and Style podczas debiutanckiego Crankworx Innsbruck w Austrii.

Crankworx Innsbruck 2017: Tomas Lemoine wygrywa Mons Royale Dual Speed and Style
Martin Söderström vs Tomas Lemoine

Z całą pewnością szybki przejazd składający się z takich trików jak 360, podwójny barspin do xupa oraz backflip z podwójnym barspinem na sam koniec, dał zwycięstwo Francuzowi, który wygrał Dual Speed and Style po raz pierwszy w karierze.

Jednak nie można zapominać o Söderströmie, który w Les Gets tydzień wcześniej był na trzecim miejscu, a teraz przegrał dopiero w finale. Martin określany jest jako „jeden z najlepszych freestyle’owców w historii” i z całą pewnością jest jednym z faworytów do triumfu w końcowym rozrachunku.

Martin Söderström:

To był dobry wyścig. Miałem uśmiech na twarzy przez cały dzień i mam nadzieję, że po dobrych wynikach do tej pory, na kolejnym Crankworxie uda mi się w końcu wygrać.

Martin z całą pewnością wyróżnia się z tłumu, jest wysoki, szczupły i bardzo pewny siebie. Do tego zdążył zostawić już swój ślad na slopestyle’owej scenie i w dodatku jest jednym z najszybszych zawodników na świecie. Wygrał już zawody Dual Speed and Style w Rotorua w zeszłym roku, ale następnie złapał kontuzję, która wyeliminowała go z rywalizacji na długi czas.

Crankworx Innsbruck 2017: Tomas Lemoine wygrywa Mons Royale Dual Speed and Style
Tomas Lemoine vs Sam Reynolds

Dla kontrastu, Tomas Lemoine jest częścią masowego przejścia ze slopestyle’u na pozostałe dyscypliny. Dzięki temu poziom jazdy oraz trudność rywalizacji zdecydowanie się podniosła i teraz zawodnicy muszą skupiać się nie tylko na szybkości, ale również i na konkretnych trikach.

Tomas Lemoine:

Wydaje mi się, że to wielka walka ze wszystkimi. Poziom trików bardzo się podniósł, a dodatkowo zawodnicy są coraz szybsi.

Stały rozwój i progres tej młodej dyscypliny sprawił, że były BMXowiec Barry Nobles, przerzucił się na duży rower i uczy się takich trików jak 360 tailwhip, który zrobił podczas zawodów. Co ciekawe, można było usłyszeć komentarz, że ma tylko 20% szans, aby go czysto wylądować. Podobne podejście ma 23-letni Austin Warren, który również specjalizuje się w wyścigach. Dwa tygodnie temu nauczył się backflipa i w zeszłym tygodniu podczas Crankworx Les Gets, był jedynym, któremu udało się pokonać zwycięzcę całych zawodów, Jakuba Vencla. Swoją drogą ten młody Czech w Innsbrucku odpadł w 1/16, ale i tak udało mu się zachować prowadzenie w całej serii.

Crankworx Innsbruck 2017: Tomas Lemoine wygrywa Mons Royale Dual Speed and Style
Sam Reynolds vs Adrien Loron

Trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Sam Reynolds, który w tym roku zdecydował nie odnawiać swojej licencji FMB. Po sześciu czy siedmiu latach rywalizacji postanowił trochę odpocząć, ale z drugiej strony dobrze się bawił podczas zawodów.

Sam Reynolds:

Stwierdziłem, że przyjadę tu się dobrze bawić i dopiero w ostatniej chwili zdecydowałem, że wezmę udział w Dual Speed and Style. Jak widać, opłacało się.

Reynolds w swoim przejeździe zmierzył się z obecnym Mistrzem Dual Speed and Style, Francuzem Adrienem Loronem, któremu nie dał najmniejszych złudzeń w walce o trzecie miejsce.

Wyniki Mons Royale Dual Speed & Style:
1. Tomas Lemoine
2. Martin Söderström
3. Sam Reynolds

Crankworx Innsbruck 2017: Tomas Lemoine wygrywa Mons Royale Dual Speed and Style

Lider klasyfikacji generalnej Dual Speed & Style World Tour: Jakub Vencl


Oficjalna strona: crankworx.com