Wysokie temperatury oraz sucha trasa połączona z szerokimi zakrętami, stromymi sekcjami korzennymi oraz szalonymi odcinkami po trawie, to wszystko sprawiło, że rywalizacja podczas Crankworx Les Gets Downhill presented by iXS po raz kolejny zostanie zapamiętana jako legendarna.

Do zawodów stanęło sporo nazwisk ze światowej czołówki, a to oznaczało emocje. Wśród pań triumfowała Myriam Nicole, która odniosła pierwsze zwycięstwo w Crankworxie od dwóch lat. W pokonanym polu zostawiła Tracey Hannah, która była faworytką tego wyścigu.

Down but less dirty for Crankworx Les Gets Downhill presented by iXS
Myriam Nicole

Wśród panów na najwyższym stopniu podium stanął Troy Brosnan, który pokonał m.in. ekipę Santa Cruz Syndicate – Lorisa Vergiera i Grega Minnaara.

Troy Brosnan:

It was really fast at the top, and in the middle section, in the woods, you were kind of picking your lines and holding speed—that’s where I really excelled. Then down at the bottom, it was back to wide open track. So you’re just flat out—it’s a really hard one.

The course has hosted World Cups, but earned infamy as the 2004 World Championship track on which Steve Peat handed rival Fabien Barel a big win after falling within sight of the finish line. Both Barel and Peat were on course Saturday, Peat competing from retirement on his 43rd birthday.

Down but less dirty for Crankworx Les Gets Downhill presented by iXS
Troy Brosnan

Troy Brosnan:

Rywalizacja z tymi wszystkimi lokalnymi legendami, poprzednimi zwycięzcami, odbyły się tu Mistrzostwa Świata, a to wszystko w towarzystwie czołówki Pucharu Świata, to było coś co sprawiło, że byłem bardzo nerwowy na trasie. Ale na szczęście udało się osiągnąć świetny wynik!

Warunki na trasie nie były jego ulubionymi, ale podobnie jak podczas ostatnich zawodów Pucharu Świata DH, Loris Vergier pokazał, że jest w formie. Zajął miejsce na podium w Lourdes, Fort William i Leogangu, a teraz osiągnął kolejny dobry wynik podczas Crankworxa.

Down but less dirty for Crankworx Les Gets Downhill presented by iXS
Loris Vergier

Loris Vergier:

Sekcja po trawie była ciężka i nieprzewidywalna. To była stara szkoła i nie jestem do niej przyzwyczajony. Jednak środkowa sekcja była już bardziej podobna do tras z Pucharu Świata i to mi bardzo odpowiadało.

Również Myriam Nicole walczyła z trasą i miała swoje słabe momenty. Jednym z nich było wypięcie się tuż przed road gapem i tylko jakimś cudem udało jej się wpiąć z powrotem tuż przed wybiciem.

Myriam Nicole:

To była świetna trasa i wszystko było idealne!

Warto dodać, że Myriam wygrała tu dwa lata temu, gdy tutejsza trasa gościła Crankworx Les 2 Alpes. Rok temu nie wystartowała z powodu kontuzji.

Down but less dirty for Crankworx Les Gets Downhill presented by iXS
Tracey Hannah

Myriam Nicole pokonała aż o pięć sekund drugą na mecie Emilie Siegenthaler. Popełniła ona kilka błędów w górnej części trasy i tym samym straciła szanse na zwycięstwo.

Myriam Nicole:

Było prościej niż w zeszłym roku. Czasy były aż o dwie minuty lepsze, więc ręce dostały mocno w kość, a w zeszłym roku ciężko było się w ogóle utrzymać na rowerze w tej błotnej batalii. W tym roku było sucho, ale utworzyły się dziury od hamowania, więc wszystko składało się do unikania ich jak najbardziej, aby nie wypaść ze swojej linii.

Down but less dirty for Crankworx Les Gets Downhill presented by iXS

Wyniki Crankworx Les Gets Pump Downhill presented by iXS, Pro Men:

1. Troy Brosnan – 3:02.83
2. Loris Vergier – 3:03.72
3. Greg Minnaar – 3:03.78
4. Bernard Kerr – 3:03.92
5. George Brannigan – 3:04.39

Wyniki Crankworx Les Gets Downhill presented by iXS, Pro Women:

1. Myriam Nicole – 3:25.70
2. Tracey Hannah – 3:27.42
3. Emilie Siegenthaler – 3:31.18
4. Manon Carpenter – 3:31.49
5. Jill Kintner – 3:32.34


Oficjalna strona: crankworx.com