Zawody Red Bull Joyride zdecydowanie są wisienką na torcie w slopestyle’owym świecie. W tym roku jednak impreza odbywająca się podczas festiwalu Crankworx Whistler, nie była tą najważniejszą w sezonie, ponieważ wielki finał diamentowej serii FMB World Tour będzie miał miejsce podczas Red Bull District Ride w Norymberdze. Jednak mimo tego, wszystkie oczy skierowane były na Emila Johanssona oraz Nicholiego Rogatkina, których dzieliło zaledwie 30 punktów w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie najlepszym zawodnikiem tego dnia okazał się Brandon Semenuk, który wygrał swoje domowe zawody już po raz piąty, a tuż za nim uplasował się Johansson, który zrobił wielki krok w kierunku zdobycia tytułu FMB World Tour.

Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation
Brandon Semenuk

Wszyscy wiedzą, że Brandon Semenuk jest jednym z najlepszych rowerzystów jakich widział świat, jednak ciężko było powiedzieć, jak mu pójdzie w zawodach, ponieważ nie startował od początku sezonu i imprezy Crankworx Rotorua. Brandon był pierwszym zawodnikiem na trasie i jak się okazało, również najlepszym. Dzięki genialnemu przejazdowi uzyskał 89.9 pkt i nałożył ogromną presję na pozostałych zawodników. Kilku zawodników nie dojechało do końca trasy, wliczając w to nawet rezerwowego Reeda Boggsa, który zastąpił w ostatniej chwili Maxa Fredrikssona (uległ kontuzji podczas ostatniego treningu). Tym samym stało się jasne, że będzie bardzo trudno pozostałym zawodnikom uzyskać dobry wynik. Pierwszego przejazdu nie dokończył również Szymon Godziek, ale dobry poziom podczas drugiego biegu, zapewnił mu siódmą lokatę.

Pierwszym zawodnikiem, który przekroczył barierę 80pkt była legenda BMX, Ryan Nyquist. Zaprezentował swoje najlepsze triki i wskoczył na drugie miejsce, które utrzymał aż do pojawienia się na trasie Emila Johanssona, który uzyskał aż 86.6 pkt. Tym samym jeszcze bardziej nałożył presję na swojego największego rywala Nicholiego Rogatkina, który jako jedyny ma jeszcze szanse odebrać Emilowi końcowy tytuł. Rogatkin świetnie wystartował i wydawało się, że będzie miał absolutnie perfekcyjny przejazd, który mógłby zagrozić nawet Semenukowi. Jednak drobna pomyłka przy barspinie tuż przed ostatnią przeszkodą wszystko zniszczyła. Kolejny z faworytów, Brett Rheeder, również nie ukończył żadnego ze swoich przejazdów i było już jasne, że Brandon był bardzo bliski końcowego zwycięstwa.

Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation
Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation
Ryan Nyquist

W drugiej serii klasyfikację zmienił Anthony Messere, który zdecydowanie poprawił swój pierwszy wynik i wskoczył na podium z rezultatem 84.2 pkt. Diego Caverzasi po upadku w pierwszym przejeździe również chciał się poprawić i dzięki 81.6 pkt wskoczył do pierwszej piątki. Następnie wszystkie oczy zwróciły się ku Rogatkinowi, który przekręcił cash roll’a i rozwalił tylną oponę. W tym momencie stało się jasne, że obecny obrońca tytułu FMB World Tour nie zaliczy tych zawodów do udanych. Trzecim ostatnim zawodnikiem na trasie był Ryan Nyquist. Komentator Red Bull TV Cam McCaul określił jego przejazd jako „jazda na krawędzi katastrofy”, ale Ryan wiedział co robi i pokazał swoje najlepsze triki znane z imprez BMX. Poprawił swój wynik i ostatecznie ukończył zawody na trzeciej pozycji. NA starcie zostało już tylko dwóch zawodników. Johansson i Semenuk. Młody Szwed starał się z całych sił, aby poprawić rezultat z pierwszego przejazdu, ale mu się to nie udało. Tym samym Brandon Semenuk mógł wykonać zwycięski przejazd, na który tego dnia zasłużył.

Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation
Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation
Emil Johansson

Emil Johansson dzięki drugiej lokacie wykonał ogromny krok, by w swoim drugim sezonie startów zdobyć tytuł FMB World Tour. Jednak nawet pomimo aż 604-punktowej przewagi będzie musiał wykonać dobry przejazd podczas wielkiego finału sezonu, czyli Red Bull District Ride w Norymberdze (2-go września). Jednak Rogatkin wciąż będzie groźny i dzięki BMXowej przeszłości, może się lepiej odnaleźć na miejskim torze usytuowanym w samym sercu 950-letniego starego miasta w Niemczech. Zapowiada się wspaniała walka o tytuł diamentowej serii FMB World Tour!

Podium Red Bull Joyride:

1. Brandon Semenuk – 89.9 pkt
2. Emil Johansson – 86.8 pkt
3. Ryan Nyquist – 84.8 pkt

Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation
Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation Semenuk victorious - Johansson can taste the sensation

Zwycięski przejazd Brandona Semenuka:


Oficjalna strona: crankworx.com
FMB World Tour: fmbworldtour.com
Zdjęcia: Rich K Photography