Do inauguracyjnej rundy Pucharu Polski w zjeździe na rowerach pozostały już tylko dwa tygodnie. Zawodnicy ostro przygotowują się do pierwszej punktowanej rywalizacji w sezonie. Trasa na górze Stożek jest już odświeżana i porządkowana. Jednym słowem przygotowania idą pełną parą. Zanim zawodnicy staną na starcie zadaliśmy kilka pytań Tomkowi Gagatowi współwłaścicielowi Agencji Sportainment – organizatora zawodów oraz Jakubowi Pyszowi, który od lat współpracuje przy Diverse Downhill Contest oraz jest jednym z organizatorów dwóch nowych serii zawodów zjazdowych w Polsce.

Diverse Downhill Contest: trasy Pucharu Polski muszą być trudne

– Tomek jak oceniasz polski downhill A.D. 2017?

Tomasz Gagat: Wraz z coraz wyższym poziomem naszych imprez, poziom polskiej sceny DH bardzo poszedł w górę. Sławek Łukasik z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki, wygrywa Puchary Europy IXS, a w 2016 zdobył Mistrzostwo Europy w Wiśle na górze Stożek. W tej samej imprezie z rewelacyjnej strony pokazał się Wojtek Czermak, który zajął trzecie miejsce w kategorii Elita. To był ogromy sukces polskich zawodników, mam nadzieję że ten rok będzie dla nich jeszcze lepszy. Życzę im tego z całego serca. Mamy też młodszych zawodników, którzy jeżdżą naprawdę szybko i z uwagą śledzimy ich wyniki. Powstał Bike Park w Kasinie Wielkiej z ogromnym potencjałem, stale rozwijają się także trasy na górze Żar. W tym roku premierę będzie mieć nowa seria zawodów Hard Downhill League – tworzona przez Kubę Pysza, który przez lata pod skrzydłami Sportaiment wiele się nauczył i z dużym zapałem i zajawką rozwija zawody DH w Polsce. To wszystko sprawia, że patrzę z dużym optymizmem na sezon 2017 oraz kolejne lata.

Diverse Downhill Contest: trasy Pucharu Polski muszą być trudne

– Przez dwa lata z rzędu Wisła gościła zawody Mistrzostw Europy, w tym roku będą one rozgrywane we Włoszech, to celowa rezygnacja z ME na rzecz Pucharu Polski?

Tomasz Gagat: Historia zawodów Diverse Downhill Contest rozpoczęła się w 2006 roku, więc to już nasz dwunasty sezon. Do tej pory osiągnęliśmy bardzo dużo, zaczynając od lokalnych zawodów, poprzez kilkadziesiąt rund Pucharu Polski, kilkukrotnie organizowaliśmy Mistrzostwa Polski, a takže zawody UCI rangi C3, C2, C1, aż po Mistrzostwa Europy DH w 2015 roku, które powtórzyliśmy rok później.

Dla Sportainment rok 2017 jest sezonem „złapania oddechu“ skupiamy się na zawodach krajowych (Puchar Polski i Mistrzostwa Polski) oraz planujemy nowości na kolejny sezon 2018. Co to będzie? Tego jeszcze nie zdradzimy lecz możecie być pewni, że będzie „grubo“. Tymczasem zapraszam wszystkich na rozpoczęcie sezonu Pucharu Polski do Wisły 22-23 kwietnia.

Diverse Downhill Contest: trasy Pucharu Polski muszą być trudne

W tym sezonie poza dwiema rundami Diverse Downhill Contest w kalendarzu PZKol znalazły się imprezy zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów – Local Series of Downhill i Hard Downhill League. O obie z nich zapytaliśmy jednego ze sprawców „zamieszania” Jakuba Pysza.

– Kuba skąd pomysł na Hard Downhill League?

Jakub Pysz:W roku 2016 widząc duże zainteresowanie nową serią zawodów Local Series of Downhill, która ma na celu przede wszystkim rozwój tego sportu u podstaw oraz zachęcenie osób, które hobbystycznie uprawiają downhill do rywalizacji i podnoszenia swoich umiejętności, jednocześnie przy coraz mniejszej ilości imprez zjazdowych, które odbywały się w Polsce, postanowiliśmy wskrzesić Puchar Polski. W ostatnim roku opierał się on jedynie na zdecydowanie najlepszej imprezie downhillowej w Polsce – Diverse Downhill Contest oraz Mistrzostwach Polski w Czarnej Górze, co niestety, ale wciąż stanowiło jedynie dwie imprezy z cyklu Pucharu Polski. Chcąc ujednolicić poziom produkcji zawodów całego cyklu, jednocześnie przy utrzymaniu bardzo wysokiej jakości przygotowania tras, która dla zawodników jest jedną z najważniejszych rzeczy, zainicjowaliśmy nowy cykl Hard Downhill League, wzorując się nazewnictwem z motocrossowej dziedziny Hard Enduro. Trasy na których odbywać się będą zawody Pucharu Polski mają być TRUDNE! W każdym tego słowa znaczeniu, tak by rowerzyści mieli miejsca, w których mogą podnosić poziom swoich umiejętności.

Diverse Downhill Contest: trasy Pucharu Polski muszą być trudne

– Co jest dla was priorytetem w sezonie 2017?

Jakub Pysz:Na pewno najważniejsze dla nas jest, żeby każdą edycję zarówno Local Series of Downhill, Hard Downhill League oraz Diverse Downhill Contest przy których jak zawsze będziemy pomagać w przygotowaniach, odbyły się na jak najwyższym poziomie. Jest to pierwszy rok, w którym samodzielnie organizujemy edycje Pucharu Polski, tak więc będzie to rok pełen nowych doświadczeń. Local Series of Downhill chcemy utrzymać w klimatach które towarzyszą tej imprezie od samego początku: „luźne ściganki w milej atmosferze”, unikając błędów które zdarzały się w roku poprzednim, tak by wszystko ciągle szło do przodu.

Diverse Downhill Contest już za dwa tygodnie. Zapisy online do pierwszej w tym roku edycji zawodów Pucharu Polski potrwają do 19 kwietnia. Link do zgłoszenia:
downhillcup.eu/zgloszenie. Regulamin zawodów wraz z kategoriami startowymi oraz harmonogramem znajduje się na oficjalnej stronie zawodów: downhillcup.eu/regulamin

Inauguracyjna runda Pucharu Polski na pewno dostarczy sporo sportowych wrażeń. Bądźcie gotowi na weekend wypełniony dobrym ściganiem. Nie może was zabraknąć w Wiśle 22 i 23 kwietnia!

Diverse Downhill Contest: trasy Pucharu Polski muszą być trudne

Oficjalna strona: downhillcup.eu
Oficjalny profil na Facebook`u: facebook.com/downhillcontest
Organizator: SPORTAINMENT sportainment.pl facebook.com/SportainentMarketingAgency