Disciple MIPS to jedyny kask typu fullface w ofercie Giro na sezon 2017. Jest to zarazem bezpośredni następca modelu Cipher, od którego różnią go tylko szczegóły oraz bardzo obecnie popularny system bezpieczeństwa MIPS. Do kompletu otrzymałem gogle Giro Blok, które również są jedynym modelem oferowanym przez amerykańską markę.

Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok
Zdjęcia: Jakub Wosik

Jedną z najważniejszych rzeczy w kasku Disciple jest system MIPS. Obecnie każdy szanujący się producent korzysta z tego (lub podobnego) rozwiązania, które zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jest to system, który oddziela kask od wewnętrznej wyściółki specjalną dodatkową warstwą umieszczoną na elastycznych zaczepach. W skrócie wygląda to jak dodatkowa cienka i dość miękka warstwa sztucznego tworzywa w środku kasku, która lekko się „ślizga”. To właśnie do niej przyczepione są gąbki wewnętrzne.

System ten zapewnia zmniejszenie sił, jakie działają na mózg ridera podczas upadku. MIPS ma chronić nie tylko przed uderzeniami pionowymi, ale też skośnymi, a te są podobno najgroźniejsze dla głowy, nawet w kasku. W ciągu kilku milisekund uderzenia powłoka MIPS przesuwa się o kilka milimetrów. System wygląda całkiem niepozornie, ale nie dajcie się zwieść jego wyglądowi. To dzięki niemu podczas gleby kask przesunie się minimalnie na głowie przyjmując całe uderzenie, a to co najcenniejsze, czyli mózg, pozostanie nienaruszone.

Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok
Kask Giro Disciple MIPS 2017
Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok
Zapięcie to klasyczna sprzączka znana z kasków motocyklowych, a w razie kraksy mamy możliwość szybkiego wyjęcia całego mocowania wraz z gąbkami

Wyściółka jest bardzo wygodna i w razie potrzeby możemy ją wyjąć i uprać. Warto tutaj wspomnieć również o możliwości awaryjnego wyciągnięcia „policzków” wraz z całym zapięciem – wystarczy mocno pociągnąć za zapięcie i wyrwać całość. Zapięcie to z kolei klasyczna sprzączka, która początkowo sprawia trochę problemów, ale jak tylko złapiecie trochę wprawy, to jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Przy prawidłowym zapięciu do zdjęcia kasku nie trzeba nawet rozpinać mocowania, lecz wystarczy złapać za czerwony materiał na sprzączce oraz pociągnąć za pasek i tym samym rozszerzyć zapięcie. Podobnie działa to w drugą stronę, więc regulacja i dopasowanie zapięcia jest bajecznie proste.

Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok
Zdjęcie: Jakub Wosik

Za wentylację odpowiada aż 14 otworów wentylacyjnych i w mroźne dni człowiek ma wrażenie, że to za dużo, jednak przy letnich temperaturach z pewnością użytkownik doceni to rozwiązanie. Dla fanów jazdy z muzyką lub dla wyciszenia „skrzypienia”, kask jest kompatybilny z głośniczkami TuneUps™, które trzeba dokupić oddzielnie, oraz posiada prowadzenie kabli w systemie O-Snap™. Z kolei filmowcy docenią zintegrowane mocowanie do kamery, które wpinane jest do głównej skorupy tuż nad daszkiem. Giro dostarcza w zestawie dwa mocowania, do kamer GoPro oraz Contour.

Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok
Gogle Giro Blok z lustrzaną szybką

Gogle Blok nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale mimo to są idealnie dopasowane do kasku Giro Disciple. Ramka została zaprojektowana zgodnie z technologią EXV (Expansion View Technology), dzięki czemu widzimy trochę więcej niż przy klasycznym designie, a dzięki dwóm twardościom zastosowanej pianki (bardziej miękko przy samej ramce, twardziej przy twarzy), mamy zwiększony komfort użytkowania. W zestawie z goglami otrzymujemy komplet zrywek, dwie szybki (lustrzana i przeźroczysta, oczywiście obydwie z powłoką AntiFog) oraz woreczek ochronny do transportu. Wymiana szybki jest bardzo prosta i szybka, dzięki czemu możemy szybko przystosować się do panujących warunków oświetlenia. Z kolei dzięki specjalnym silikonowym wstawkom na pasku, gogle zawsze są na miejscu i nie przesuwają się po kasku.

Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok
Jesienno-zimowy okres to idealny czas na testy

Tomasz Profic, 43RIDE:

Kask Giro Disciple przede wszystkim jest bardzo wygodny i zapewnia maksimum bezpieczeństwa. W tym sezonie praktycznie wszyscy producenci wyposażają swoje kaski w system MIPS lub jego odmiany, co z pewnością przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa naszej głowy. Na szczęście nie miałem okazji przetestować tej właściwości i mam nadzieję, że jednak obejdzie się bez sprawdzania. Kask jest dobrze wentylowany i posiada kilka cech ułatwiających użytkowanie. Daszek można przestawiać bez użycia narzędzi, a tuż za nim na głównej skorupie znajdziemy zintegrowane mocowanie pod kamerę GoPro lub Contour. Wentylacja stoi na wysokim poziomie i wręcz przeszkadza w mroźne dni (testowane przy -19st), więc w lato nie powinno z tym być większego problemu. Duży plus należy się natomiast za powłokę lakieru, którym pokryta jest skorupa. Jest on naprawdę dobrej jakości i nie odpada przy pierwszym lepszym uderzeniu kaskiem o ziemię, a do tego naprawdę dobrze się prezentuje.

W kwestii gogli, to nie wiem czy da się tu coś jeszcze wymyślić nowego, ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że model Blok idealnie współpracuje z kaskiem. Są dobrze dopasowane, kąt widzenia jest szeroki, a dostarczane seryjnie dwie szybki (lustro i zwykła przeźroczysta) zapewniają dopasowanie do każdych warunków.

Czy ten zestaw ma jakieś minusy? Nie ma produktów idealnych i tak samo jest w przypadku zestawu od Giro. W swojej karierze przerobiłem sporo kasków oraz gogli i muszę stwierdzić, że nieważne ile systemów i powłok producent zastosuje, to gogle i tak parują. Mniej lub bardziej, ale jednak. W kwestii kasku, to Giro w dalszym ciągu nie wyeliminowało całkowicie największej wady poprzednika, czyli skrzypienia. Nie wiem czym to jest spowodowane, czy spasowaniem elementów, czy systemem MIPS, ale jednak musicie się przygotować na dodatkowe dźwięki docierające do waszych uszu. Nie jest to zbyt uciążliwe, ale jednak warto to odnotować. Na pocieszenie dodam, że kask jest kompatybilny z głośnikami TuneUps, więc może jest to rozwiązanie problemu? Z początku nie pasowała mi również sprzączka do zapinania kasku, ale w końcu doszedłem z nią do porozumienia i zacząłem widzieć w tym rozwiązaniu jakieś plusy. W moim przypadku wystarczyła mi pomoc kolegi, który wytłumaczył mi jak to dokładnie działa. Podsumowując, w skali dziesięciopunktowej przyznałbym temu zestawowi mocną siódemkę, byłoby wyżej, ale za dodatkowe wrażenia audio wyższej oceny nie mogę wystawić.

Kask fullface Giro Disciple + gogle Blok
Zdjęcie: Jakub Wosik


Oficjalna strona: giro.com
Dystrybucja: bikegear.cc
Zdjęcia: 43RIDE, Jakub Wosik wosiq.blogspot.com
Produkty Giro kupisz w shop.43ride.com