iXS Downhill Cup 2018

Koniec listopada to idealny termin, aby ujawnić daty najważniejszej europejskiej serii zjazdowej. W nadchodzącym sezonie seria przejdzie kilka znaczących zmian, więc warto zapoznać się z najważniejszymi z nich, a przy okazji złapać długopis i rozplanować sobie sezon startów. W 2018 roku w ramach wszystkich serii iXS odbędzie się aż dwadzieścia wyścigów w sześciu krajach. W zeszłym roku we wszystkich naszych imprezach wzięło udział aż 2512 zawodników z 41 krajów, a w serii Rookies Cup było to 905 utalentowanych zawodników i zawodniczek, z czego aż 200 wystartowało w najmłodszych kategoriach.

iXS Downhill Cup 2018
Monika Hrastnik – iXS Puchar Europy DH, Leogang

iXS Puchar Europy DH

Najważniejsza seria, czyli iXS Puchar Europy DH wciąż pozostanie tą najwyższą rangą, czyli C1 wg rankingu UCI. Dla wielu osób jest to bezpośrednie zaplecze Pucharu Świata DH, więc zdecydowanie warto śledzić tą serię. W tym roku będzie to tylko pięć rund, z czego jedynie dwa miejsca powtórzą się z sezonu 2017.

iXS Downhill Cup 2018
Rastislav Baranek – iXS Puchar Europy DH, Spicak

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się pierwsze dwie rundy, które zostaną rozegrane na Słowenii. Start sezonu przewidziany został w nieco zapomnianym już Mariborze, by dwa miesiące później powrócić na drugą rundę do Kranjskiej Gory. Zaledwie tydzień po starcie iXS Pucharu Europy, w Losinj, odbędzie się inauguracja Pucharu Świata DH 2018, więc jest szansa na udział światowej czołówki. Trzecia runda to absolutny debiutant, czyli włoskie Abetone. Następnie zawodnicy przeniosą się do czeskiego Spicaka i zakończą sezon z końcem wakacji w austriackim Brandnertal.

iXS Downhill Cup 2018
Sławomir Łukasik – iXS Puchar Europy DH, Leogang

iXS Downhill Cup

Jest to nowy puchar, który powstał z połączenia dwóch serii iXS – Pucharu Niemiec DH oraz Pucharu Szwajcarii DH. Tym samym powstała silna seria z aż dziewięcioma wyścigami! Co ciekawe, zawodnicy z obydwu krajów będą posiadali również swoje krajowe rankingi, co w założeniu ma zrekompensować brak oddzielnych narodowych pucharów.

iXS Downhill Cup 2018
Michał Śliwa – iXS Puchar Europy DH, Kranjska Gora

Pierwsza runda wystartuje podczas festiwalu iXS Dirt Masters w Winterbergu na początku maja, by tydzień później rozegrać drugą rundę w sąsiednim Willingen. W czerwcu odbędzie się trzecia runda w czeskim Klinovcu, lipiec to piąta edycja w niemieckim Ilmenau, a w połowie sierpnia odbędą się tuż po sobie zawody w niemieckim Bad Tabarz i szwajcarskim Wiriehorn. W połowie września w kalendarzu zadebiutuje austriacki Innsbruck, następnie zawodnicy przeniosą się do niemieckiego Thale, i z początkiem października zakończą sezon w Szwajcarii – rozgrywając imprezę w Bellwald.

iXS Downhill Cup 2018
Valentina Holl – Specialized Rookies Cup, Willingen

Specialized Rookies Cup

Zjazdowa seria dla przyszłych talentów ponownie rośnie w siłę i w sezonie 2018 składać się będzie aż z sześciu wyścigów. Sezon rozpocznie się podobnie jak iXS Downhill Cup, festiwalem iXS Dirt Masters w Niemczech. Miesiąc później odbędzie się druga runda w niemieckim Steinach, by rozkręcić się na dobre w środku wakacji. W lipcu najmłodszych będą gościły włoskie St.Kassien oraz austriackie Saalbach. Z kolei w sierpniu odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Rookies w Serfaus-Fiss-Ladis, które będą także piątą rundą serii. Sezon zakończy się w drugi weekend września w niemieckiej miejscowości Schöneck.


Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Pełen kalendarz imprez 2018: 43ride.com/kalendarz-2018