Miniony weekend był zdecydowanie jednym z ważniejszych dla fanów downhillu w Europie: odbyła się trzecia runda iXS Pucharu Europy DH, a miejscem rywalizacji było austriackie Schladming. Ostatecznie najszybszymi zawodnikami weekendu byli Philipp Atwill oraz Eleonora Farina.

iXS Puchar Europy DH 2017 #3: Phil Atwill i Eleonora Farina triumfują w Schladming
Phil Atwill

Po miesięcznej przerwie powrócił iXS Puchar Europy DH i zaprosił zawodników i kibiców do Schladming. Trasa w Planai wciąż jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych na świecie i zdecydowanie warto wracać tu z kolejnymi zawodami. To już czwarty rok z rzędu, gdy Schladming gości serię iXS i zapewne nie po raz ostatni.

Ogólne warunki mogłyby być lepsze, zwłaszcza w piątek, ale i tak nie ma na co narzekać. Trasa o długości 2.5km oraz 600m przewyższenia jest bardzo wymagająca, a do tego dołożyła się jeszcze piątkowa pogoda: miks słońca i deszczu sprawił, że treningi zostały nawet na chwilę wstrzymane. Jednak zawodnicy i tak mieli mnóstwo zabawy na trasie i niezbyt zwracali uwagę na pogodę.

iXS Puchar Europy DH 2017 #3: Phil Atwill i Eleonora Farina triumfują w Schladming
Eleonora Farina

W sobotę miały miejsce kwalifikacje i pogoda w końcu się poprawiła, dzięki czemu zapowiadał się świetny weekend. Na starcie stanęło ponad 400 zawodników i zawodniczek z 31 krajów, ale ostatecznie najszybszy tego dnia był Słoweniec Jure Zabjek (Unior Tools Team), który kontynuuje swój świetny sezon. Wśród pań kwalifikacje zdominowała Włoszka Eleonora Farina (GB Rifar Mondraker), która o ponad 12 sekund wyprzedziła ubiegłoroczną zwyciężczynię, Austriaczkę Petrę Bernhard (Enduro Team Dorrong).

iXS Puchar Europy DH 2017 #3: Phil Atwill i Eleonora Farina triumfują w Schladming
David Trummer

Niedziela ponownie przywitała zawodników słońcem i po pierwszych treningach na trasę ruszyli mastersi. Najszybszy okazał się Niemiec Dominik Dierich (Trek AmperRad), który pokonał Czecha Rostislava Sehnala (Bikeplac Racing Team) o zaledwie setne sekundy.

iXS Puchar Europy DH 2017 #3: Phil Atwill i Eleonora Farina triumfują w Schladming
Monika Hrastnik

Następnie na starcie pojawiły się juniorki U17, wśród których najlepsza była Austriaczka Valentina Höll (Sram TLD Racing). Wśród juniorów U17 najszybszy okazał się Szwajcar Janosch Klaus (Team Project). Kategoria juniorek U19 to już triumf Austriaczki Pauli Zibasy (M9 Racing).

iXS Puchar Europy DH 2017 #3: Phil Atwill i Eleonora Farina triumfują w Schladming
Podium elity kobiet

Następnie na trasie mogliśmy zobaczyć elitę kobiet, które stoczyły zacięty bój o zwycięstwo. Ostatecznie najszybsza okazała się Eleonora Farina, która o cztery sekundy pokonała Słowenkę Monikę Hrastnik (Blackthorn). Dzięki drugiemu miejscu Monika Hrastnik obroniła prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Podium zawodów uzupełniła Petra Bernhard.

Wśród juniorów U19 na starcie stanęło aż 60 zawodników z 17 krajów. Najszybszy był Australijczyk Baxtor Maiwald (Canyon Australia), który wyprzedził Niemca Simona Maurera (SRAM Young Guns) oraz Słoweńca Rudiego Pintara (Sinter Brakes Team). Na ósmej lokacie zawody zakończył Polak Jakub Żbikowski (Castelari DH Team).

iXS Puchar Europy DH 2017 #3: Phil Atwill i Eleonora Farina triumfują w Schladming
Podium elity mężczyzn

Następnie rozegrany został finał oraz super finał kategorii elita mężczyzn. Finał wygrał reprezentant RPA Adi Van Der Merwe, a na szóstym miejscu w małym finale zawody ukończył Polak Wojciech Czermak. Jednak do rozegrania została jeszcze wisienka na torcie, czyli super finał. Wysokie temperatury i sucha trasa sprawiały, że było bardzo ślisko i mocno się kurzyło. Swoje czasy z kwalifikacji poprawili Czech Ondrej Stepanek (CTM Racing team) oraz reprezentant RPA Stefan Garlicki (Investec). Jednak najszybszym zawodnikiem dnia okazał się Brytyjczyk Philipp Atwill (Propain Dirt Zelvy). Drugie miejsce zajął Austriak David Trummer (Propain Dirt Zelvy), a trzeci był Jure Zabjek, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W ten weekend nazwisko Phila Atwilla zostało zapisane w księdze zwycięzców zawodów w Schladming obok m.in. Loica Bruniego (2014) czy Dannego Harta (2015). Na marginesie warto dodać, że obydwaj zdobyli tytuły Mistrza Świata DH idealnie rok później po zwycięstwie w Schladming. Czyżby historia miała się powtórzyć?


Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Rick Schubert