Marka PRO wciąż jest dość mało znana w rowerowej grawitacji, ale to wcale nie oznacza, że produkuje złe komponenty. Wręcz przeciwnie, jest to firma wchodząca w skład Shimano, a więc zaplecze projektowe i logistyczne jest bardzo konkretne. Na początku sezonu postanowiłem sprawdzić co warty jest kokpit od PRO z serii Tharsis Trail, więc przyszła pora na małe podsumowanie wrażeń.

Karbonowa kierownica PRO Tharsis Trail

Seria komponentów Tharsis Trail dedykowana jest do jazdy all mountain/enduro, a więc idealnie wpasowała się w charakter Snabba. Do testów otrzymałem karbonową kierownicę PRO Tharsis Trail riser carbon oraz aluminiowy mostek PRO Tharsis Trail Di2. Niestety nie było mi dane sprawdzić mostka, ponieważ po złożeniu wszystkiego w całość okazało się, że sterówka w moim amortyzatorze była zbyt krótka by zamontować PRO mostek i musiałem obejść się smakiem.

Karbonowa kierownica PRO Tharsis Trail

Tym samym do karbonowej kierownicy trafił seryjny mostek NS Bikes Quantum Lite i mogłem rozpocząć zabawę. Z początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do węgla, ale szybko zapomniałem o moich wątpliwościach i cieszyłem się jazdą. Kąty 4/7st (góra/tył) oraz wznios 20mm po pierwszych wycieczkach okazały się bardzo wygodne i nie musiałem się zbytnio przestawiać z moich dotychczasowych ulubionych wartości. Obecnie wielu producentów w produkcji karbonowych kierownic do cięższych zastosowań stosuje standard mocowania mostka 35mm, jednak PRO pozostało przy najpopularniejszym rozmiarze 31.8mm. Dzięki temu udało się osiągnąć znakomitą wagę 210g przy szerokości 800mm. Grafika jest minimalistyczna, a kierownica występuje tylko w jednej wersji kolorystycznej (czarny mat + napisy w czarnym połysku) i rozmiarowej (800mm szerokości, 20mm wzniosu). Dla fanów elektronicznych przerzutek, np. Shimano Di2, marka PRO przygotowała również wersję kierownicy Tharsis Trail Di2, która posiada specjalne otwory do przeprowadzenia przewodów.

Karbonowa kierownica PRO Tharsis Trail

Kierownica PRO Tharsis Trail riser carbon:

  • Materiał: UD carbon
  • Szerokość: 800mm
  • Wznios: 20mm
  • Kąty gięcia (góra/tył): 4st / 9st
  • Średnica mocowania: 31.8mm
  • Waga: 210g

Karbonowa kierownica PRO Tharsis Trail

Tomasz Profic, 43RIDE:

Odkąd przesiadłem się w tym roku na karbon, to zachciało mi się sprawdzić jak najwięcej komponentów wykonanych z tego materiału. W przypadku kierownicy miałem pewne wątpliwości czy to wytrzyma, ale po sezonie spędzonym z kierownicą PRO z serii Tharsis Trail, nie mam już żadnych wątpliwości, że nie było czego się bać. Sama kierownica spisuje się bardzo dobrze, przeżyła kilka konkretnych upadków i nie wykazuje nawet najmniejszych oznak zmęczenia. Seryjne 800mm lekko skróciłem o 30mm i ustawienie jest dla mnie perfekcyjne. Kąty kierownicy są bardzo wygodne (4/9st), a minimalistyczna grafika idealnie wpasowuje się do reszty roweru. Na koniec mała uwaga dotycząca montażu: zdecydowanie warto wykorzystać specjalny smar dostarczany razem z kierownicą, aby zapobiec niechcianemu obracaniu się kierownicy w aluminiowym mostku.

Karbonowa kierownica PRO Tharsis Trail


Dystrybucja: bikegear.cc, 659pln
Oficjalna strona: pro-bikegear.com