Dwa lata temu, gdy Crankworx rozpoczął całoroczne zmagania i testy wytrzymałości zawodników, nigdy nie było tak wielkiego faworyta do zdobycia tytułu Króla Crankworxa jak w tym roku.

Kto zostanie Królem Crankworxa w sezonie 2017?
Tomas Slavik

W 2016 roku aktualnie panujący Król Tomas Slavik nie był nawet wymieniany w gronie faworytów, był po prostu jednym z wielu zawodników biorących udział w festiwalu. Jednak na koniec sezonu okazało się, że były Mistrz Świata 4X uzbierał najwięcej punktów ze wszystkich i tym samym zdobył tytuł, który był obiektem pożądania najlepszych zawodników na świecie.

Tomas Slavik:

W zawodach o tytuł Króla Crankworxa bierze udział tak wiele znanych nazwisk, że jest on wart tego wysiłku, ilości imprez i punktów. Przez to jest praktycznie niemożliwe wytypować osobę, która zdobędzie tytuł na sam koniec sezonu.

Do rozpoczęcia pierwszego festiwalu pozostał niecały miesiąc, a Tomas Slavik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w tym roku będzie miał do pokonania jeszcze więcej mocnych zawodników, z których każdy może sięgnąć po końcowy triumf.

W sumie podczas Crankworx World Tour do klasyfikacji będzie zaliczanych aż 23 imprezy w sześciu dyscyplinach. W tym roku wyłączone zostały zawody na najlepszego whipa oraz impreza cross country w Whistler, za to doszły dwie nowe imprezy Air DH, które bazują na słynnym wyścigu Fox Air DH w Whistler. Podobnie jak w poprzednim roku, walka o tytuł wymaga wzięcia udziału w zawodach minimum w dwóch dyscyplinach.

Kto zostanie Królem Crankworxa w sezonie 2017?
Bernard Kerr vs Tomas Slavik

Kolejni zawodnicy, którzy chcą włączyć się w walkę o tytuł, rozpoczęli przygotowania już dawno i tym samym zaczęli ścigać się w różnych dyscyplinach i wyścigach, by usprawnić swoją jazdę na różnych rowerach. Takie podejście zupełnie zmienia jakość rywalizacji w grawitacyjnych imprezach.

Odkryty podczas zawodów Crankworx Les 2 Alpes pump track, 19-letni Francuz Adrien Loron został pierwszym w historii Crankworxa zwycięzcą zawodów Pump Track World Tour. Obecnie przerzucił się na downhill, w którym wystartował podczas Red Bull Valparaiso Urban DH w CHile czy iXS DH Cup w Bariloche w zeszłym miesiącu. Ma to mu dać większe szanse by dołączyć do grona faworytów po tytuł Króla Crankworxa.

Kto zostanie Królem Crankworxa w sezonie 2017?
Jill Kintner & Adrien Loron

Pierwszy Król, Brytyjczyk Bernard Kerr, złapał kontuzję podczas treningów do Mons Royale Dual Speed and Style w zeszłym roku i tym samym wypadł ze stawki liczących się zawodników. Jednak w tym roku wraca mocniejszy i z pewnością będzie miał ochotę na odzyskanie tytułu po latach.

Bernard Kerr:

Mam nadzieję, że wciąż będę miał szanse walczyć o tytuł Króla Crankworxa. Ciągle będę starał się być najszybszy, a dzięki nowym zasadom, większej ilości imprez oraz rozszerzeniu ilości festiwali, mam nadzieję, że będzie to moja przewaga. Nie mogę się doczekać aż założę koronę z powrotem.

Fani, którzy uwielbiają styl jazdy Kerra, z pewnością nie będą zawiedzeni. W tym roku będzie więcej zawodów zjazdowych niż w jakiejkolwiek innej dyscyplinie i z pewnością przyciągnie to więcej nazwisk ze sceny dh do walki o tytuł.

Kto zostanie Królem Crankworxa w sezonie 2017?
Sam Blenkinsop

Z pewnością do walki włączą się także Nowozelandczycy, Sam Blenkinsop, który był drugi w zeszłym roku, oraz Matt Walker, który chciałby pokazać się z dobrej strony przed własną publicznością. Walker w zeszłym roku był wielkim wygranym podczas Crankworx Rotorua, ale jego gwiazda zgasła przed kolejnym przystankiem z powodu kontuzji.

Matt Walker:

Kontuzja sprawiła, że po świetnym starcie nie mogłem rywalizować dalej. W tym roku będę starał się wziąć udział w jak największej ilości imprez i zdobyć mnóstwo punktów.

Czarnym koniem rywalizacji jest jego rodak Keegan Wright, który ostatnio odnotował kilka ciekawych zwycięstw. Keegan niespodziewanie wygrał Mistrzostwa Nowej Zelandii DH czy 2W Giant Enduro Rotura, pozostawiając w tyle takie gwiazdy jak Wyn Masters czy Justin Leov.

Kto zostanie Królem Crankworxa w sezonie 2017?
Tomas Slavik

W rywalizacji o tytuł nie można zapomnieć o czterech Amerykanach, którzy pochodzą z różnych dyscyplin, ale z pewnością będą w gronie faworytów: Barry Nobles, Mitch Ropelato, Kyle Strait, czy świeżo emerytowana legenda slopestyle’u i freeride’u Cam Zink.

Nobles do końca walczył o tytuł w zeszłym roku, a podczas przygotowań do nowego sezonu wybudował specjalną trasę speed & style przy swoim domu. Również Ropelato ma papiery by odnieść zwycięstwo, tym bardziej, że zdominował zawody pump track w latach 2011-2013 oraz w zeszłym roku w Whistler. Również nie można zapomnieć o dwóch dobrych przyjaciołach i zawodnikach slopestyle. Kyle Strait i Cam Zink rozpoczynali swoje kariery od racingu i obydwaj w swoim cv mają liczne zwycięstwa w dyscyplinach dual slalom czy speed and style.

Kto zostanie Królem Crankworxa w sezonie 2017?
Crankworx Rotorua Pump Track

Crankworx Rotorua rozpocznie się 25-go marca i zakończy 2-go kwietnia. Wszystkie zawody i imprezy będą transmitowane online poprzez strony Crankworx.com i Pinkbike.com. Wszystkie cztery imprezy, w których zawodnicy będą walczyć o Potrójną Koronę Slopestyle’u będą transmitowane dodatkowo przez Red Bull TV. Pierwsze zawody z serii, Crankworx Rotorua Slopestyle in Memory of McGazza, będą również wielkim finałem pierwszego festiwalu Crankworx w tym roku.

Crankworx Rotorua 2017 transmisje:

  • Mons Royale Dual Speed and Style – czwartek, 30 marzec – 6.00-8.00 CEST
  • Rotorua Pump Track Challenge presented by RockShox – piątek, 31 marzec – 8.00-10.00 CEST
  • Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS – sobota, 1 kwiecień – 5.00-7.00 CEST
  • Crankworx Rotorua Slopestyle in Memory of McGazza – niedziela, 2 kwiecień – 1.30-4.30 CEST


Oficjalna strona: crankworx.com