Rowerowa część regionu Saalfelden Leogang w Austrii ma powód do świętowania. Właśnie pojawiła się informacja, że UCI przyznało organizację Mistrzostw Świata DH w 2020 roku, jednemu z najbardziej rozpoznawalnych rowerowych miejsc w Europie. Za trzy lata najlepsi zawodnicy i zawodniczki z całego świata będą walczyć o tytuły mistrzowskie w Leogangu. Ostatni raz Mistrzostwa Świata DH odbyły się w tym miejscu w 2012 roku. Z tej okazji przepytaliśmy takich zawodników jak: Danny Hart, Aaron Gwin, Tracey Hannah, Valentina Höll, Loris Vergier, Troy Brosnan, Markus Pekoll, Greg Minnaar czy Brendan Fairclough, i spytaliśmy ich o emocje związane z legendarną już trasą „Speedster”.

Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku

– Co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy, gdy pomyślisz „Leogang”?

Danny Hart: Szybka trasa i sznycle.

Aaron Gwin: O stary, mam tak wiele wspomnień. To miejsce jest jednym z najważniejszych w mojej karierze i z pewnością miało na nią największy wpływ. Miałem tu wzloty i upadki, ale kocham Leogang i zawsze nie mogę doczekać się wyścigu w tym miejscu!

Tracey Hannah: A nice fast track with a beautiful view.

Valentina Höll: Moje pierwsze rowerowe doświadczenia. Gdy miałam sześć lat, czekałam na odrobienie pracy domowej przy restauracji obok wyciągu, na moich rodziców, którzy jeździli w tym miejscu. Potem, gdy już odrobiłam pracę, szłam jeździć razem z nimi.

Loris Vergier: Zacięty wyścig.

Troy Brosnan: Wspaniałe miejsce ze świetnymi trasami.

Markus Pekoll: Najlepsze na świecie trasy i hotele.

Greg Minnaar: Jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całym Pucharze Świata DH.

Brendan Fairclough: Świetny austriacki Bike Park oraz miejsce kolejnych rund Pucharu Świata DH przez ostatnie trzy lata.

Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku
Danny Hart / Aaron Gwin / Tracey Hannah

– Określ Bike Park Leogang w trzech słowach!

Danny: Bardzo śliski rock garden.

Aaron: Wszystko może się zdarzyć.

Tracey: Stromo, technicznie, wymagające psychicznie.

Valentina: Bardzo dobra zabawa!

Loris: Mnóstwo skoków i prędkości.

Troy: Zabawa, hamowanie, wyboje.

Markus: Jedno-okienkowy sklep.

Greg: Wszystkiego po trochu.

Brendan: Płynnie, szybko i kręto.

Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku
Aaron Gwin & Greg Minnaar, Leogang – Mistrzostwa Świata DH 2012

– Jaki było Twoje najbardziej nerwowe przeżycie z Leogangu?

Danny: Każdy finał, w którym biorę udział w Leogangu spędza mi sen z powiek. Pewnie dlatego, że nie brałem udziału w zbyt wielu, ale zawsze wydaje mi się, że złapię tu kontuzję.

Aaron: Powiedziałbym, że wszystkich moich szalonych momentów, najgorszy był ten, gdy mój tylny hamulec wysiadł podczas Mistrzostw Świata DH w 2012 roku. Była przede mną bardzo szybka i przerażająca sekcja trasy i bardzo się cieszę, że nie zaliczyłem wtedy gorszej gleby. Nie jestem pewien czy miałem kiedykolwiek gorsze przeżycie podczas całej mojej wyścigowej kariery.

Tracey: Gdy pada, trasa jest bardzo śliska i ciężka do jazdy, więc każdy przejazd jest bardzo trudny psychicznie.

Valentina: Podczas kwalifikacji w moich pierwszych zawodach Pucharu Europy DH, jakimś cudem byłam siedem sekund szybsza od zwyciężczyni kwalifikacji Cariny Cappellari. W dniu finałowego wyścigu chciałam to powtórzyć i zakończyłam zawody kraksą.

Loris: Oczekiwanie na ostatniego zawodnika, który zjedzie z góry.

Troy: Kiedy pękła mi śledziona w 2012 roku…

Markus: Zjechanie po sekcji „Stairs of Contrast” (*) na jednej nodze podczas wyścigu w 2014 roku.

Greg: Kraksa kilka lat temu i zerwanie więzadeł w kolanie oraz popsucie łąkotki.

Brendan: Latający lis!

Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku
Valentina Höll / Troy Brosnan / Loris Vergier

– Jak myślisz kto wygra w 2020 roku?

Danny: Hm.. jest jeszcze długa droga, ale mam nadzieję, że będę to ja.

Aaron: Gdybym miał postawić pieniądze, to postawiłbym na siebie.

Tracey: Ciężko powiedzieć, ponieważ do tego czasu pojawi się zapewne sporo nowych utalentowanych zawodników, więc może to być wyścig każdego.

Valentina: Ja, haha.. żartuję! Myślę, że Tahnee Seagrave zdominuje wyścigi przez następne kilka lat, ale w 2020 roku po raz pierwszy wystartuję w kategorii elita, więc może i mi dobrze pójdzie?

Loris: Steve Peat!

Troy: Najszybszy zawodnik tego dnia!

Markus: To może być każdy…

Greg: Mam nadzieję, że ja, haha.

Brendan: Zgaduję, że ten kto będzie najszybszy.

Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku
Troy Brosnan, Leogang – Puchar Świata DH 2016

– Czy myślisz, że 29-calowe koła będą standardem w zjeździe w 2020 roku? Jeśli tak, to czy Leogang będzie odpowiednią trasą dla takich rowerów?

Danny: Obecne trendy sprawiają, że sprawy idą w tym kierunku i jest taka ewentualność. Jednak czy nam się to podoba czy nie, to i tak się stanie jeśli są szybsze.

Aaron: Ciężko powiedzieć, ponieważ nie miałem jeszcze okazji jeździć zjazdówką z 29-calowymi kołami. Jednak myślę, że jest to bardzo prawdopodobne.

Tracey: Nie, nie wierzę w to. Wydaje mi się, że obecnie mamy dobry zestaw, koła 27.5″ nie są za duże, ani za małe.

Valentina: Mam nadzieję, że nie. Dla małej osoby jak ja, takie koła wcale nie są wygodne.

Loris: Nie jestem pewien, ale jeśli tak, to z pewnością Leogang dobrze się przygotuje.

Troy: Nie jestem pewien, ale może dla wyższych zawodników będzie to dobre, jednak mniejsze osoby mogą mieć z tym problem i nie skorzystać z przewagi takich kół.

Markus: Cztery lata temu nie myśleliśmy w ogóle o kołach 27.5″ i proszę. Bardzo szybko stały się standardem i myślę, że to samo będzie z kołami 29″. Jeśli tak się stanie, to Leogang zdecydowanie będzie dobrą trasą dla 29-calowych zjazdówek.

Greg: Nie jestem pewien, w jakim kierunku wyewoluują zjazdówki, ale w jakimkolwiek kierunku by nie poszły, to myślę że tor nie będzie dostosowany do sprzętu. Leogang jest bardzo ciężką trasą i wielu dobrych zawodników tu poległo, bo myśleli, że trasa jest łatwa.

Brendan: Mam nadzieję, że nie.

Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku
Markus Pekoll / Greg Minnaar / Brendan Fairclough

– Dziękujemy za odpowiedzi i powodzenia w nowym sezonie!

(*) – Stairs of Contrast: stroma i bardzo kamienista sekcja pod koniec trasy Speedster

Mistrzostwa Świata DH powrócą do Leogangu w 2020 roku
Rachel Atherton, Leogang – Puchar Świata DH 2016

Więcej informacji i wiadomości o rejonie Saalfelden Leogang można znaleźć na: saalfelden-leogang.com/en lub facebook.com/SaalfeldenLeogang. Wszelkie informacje o zawodach w Bike Parku Leogang można znaleźć na: bike.saalfelden-leogang.com/en/bikepark lub facebook.com/Leogang.Bikepark.


Zdjęcia: Ale di Lullo, Kathy Sessler, Sven Martin, Nathan Hughes, Callum Wood, Markus Greber, Daniel Ross, Victor Lucas