Tegoroczna rywalizacja w Enduro World Series rozpocznie się pierwszym wyścigiem już w ten weekend, a areną zmagań będzie nowozelandzka Rotorua. Po sześciu długich miesiącach przerwa zimowa w końcu została zakończona i już w niedzielę zawodnicy staną na starcie imprezy Giant Toa Enduro, która oficjalnie rozpocznie tegoroczny Crankworx Rotorua.

Richie Rude i Cecile Ravanel faworytami pierwszej rundy Enduro World Series 2017
Cecile Ravanel

Zawody odbędą się w przepięknym lesie Whakarewarewa, a zawodnicy będą mieli do pokonania siedem odcinków jednego dnia. Zostały one poprowadzone tak, aby przetestować ich przygotowanie fizyczne i psychiczne, a same odcinki są dość strome i techniczne.

Faworytami są obecni mistrzowie, czyli Richie Rude (Yeti Fox) oraz Cecile Ravanel (Commencal Vallnord Enduro Team). W zeszłym roku zdominowali swoje kategorie, ale czy będzie tak samo i teraz? Z całą pewnością wszyscy zawodnicy na starcie będą chcieli im udowodnić, że nie tylko oni liczą się w walce o zwycięstwo.

Richie Rude i Cecile Ravanel faworytami pierwszej rundy Enduro World Series 2017
Richie Rude

W rywalizacji mężczyzn bardzo dobrze sezon rozpoczął drugi w EWS 2016 Damien Oton (Devinci Global Racing). Dosłownie kilka dni temu wygrał zawody enduro w Nowej Zelandii, więc z pewnością jest w dobrej formie. Trzeci w klasyfikacji generalnej w zeszłym roku był Jerome Clementz (Cannondale), który triumfował w ostatnich zawodach w Rotorua w 2015 roku. Nie wolno zapominać również o Martinie Maesie (GT Factory Racing), który wygrał ostatni wyścig sezonu 2016 w Finale czy o Samie Hillu (Chain Reaction Cycles Mavic), który odniósł w zeszłym roku swoje pierwsze zwycięstwo w EWS.

Wśród pań zeszły sezon był bardzo dobry dla Isabeau Courdurier (SUNN), która była na podium każdej rundy, ale jeszcze nigdy nie odniosła zwycięstwa w EWS, czy dokona tego w tym roku? Również Anita Gehrig (Ibis Cycles Enduro Race Team) miała świetny sezon, dzięki czemu zajęła trzecie miejsce. Nie można zapomnieć także o Ines Thoma (Canyon Factory Enduro Team), która z pewnością będzie chciała pokonać Cecile Ravanel i spółkę.

Richie Rude i Cecile Ravanel faworytami pierwszej rundy Enduro World Series 2017
Adrien Dailly

W kategorii Mężczyzn U21 zapowiada się bardzo ciekawy sezon, ponieważ najlepsi zawodnicy z zeszłego roku Adrien Dailly (Lapierre Gravity Republic) oraz Sebastien Claquin (Rocky Mountain Urge bp) od tego sezonu startować będą w seniorach. Z kolei w mastersach do ścigania wraca Michael Broderick, a sporo nowych twarzy pojawiło się w kategorii U21 Kobiet. Z kolei nowością w sezonie 2017 będzie kategoria Kobiety Masters.

Oprócz głównego wyścigu odbędzie się pierwszy w historii EWS Challenger, który będzie miał miejsce w sobotę. Bardziej wyluzowana forma oraz wybrane cztery odcinki specjalne, spośród których trzy będą w głównym wyścigu. W zawodach wezmą z kolei udział tylko amatorzy.

Takurua Mutu, Organizator Crankworx Rotorua:

To zawsze wielki przywilej móc zaprezentować światu trasy w Rotorua i nie mogę się doczekać aż zawodnicy zobaczą nową część lasu, której nie widzieli podczas zawodów dwa lata temu. Chcemy pokazać światu, że nasze trasy są najlepsze na świecie.

Chris Ball, Dyrektor Generalny Enduro World Series:

To zawsze jest wielki zaszczyt być tutaj w Nowej Zelandii, ponieważ są tu jedne z najlepszych tras rowerowych na świecie. Pierwszy wyścig sezonu i rozpoczęcie piątego sezonu z kolei to wielkie wydarzenie dla każdego z nas. Nie możemy się doczekać wyścigu!


Oficjalna strona: enduroworldseries.com