Po raz pierwszy oponę WTB Ranger w rozmiarze 27.5×2.25″ można było zobaczyć podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata XC w Nowym Meście. O ile sam model Ranger był znany już od jakiegoś czasu, to dopiero od niedawna powstała większa wersja, która z powodzeniem powinna znaleźć zastosowanie nie tylko w cross-country. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu modelowi i wybraliśmy Rangera jako jedną opcję opon na typowe miejskie (i podmiejskie) warunki.

Opony WTB Ranger 27.5x2.25

Moim podstawowym założeniem było znalezienie opony, której używałbym z powodzeniem na miejskich miejscówkach czy wypadach pod miasto na mniej wymagające ścieżki. Wybór padł na WTB Ranger, ale w kolejce do sprawdzenia czeka już kolejny model, czyli WTB Riddler. Jednak teraz mowa o „leśniczym”, więc przyjrzymy się mu bliżej.

Opony WTB Ranger 27.5x2.25 Opony WTB Ranger 27.5x2.25

Gama modelowa nie jest zbyt wielka, ale przy obecnych trendach w zupełności wystarczająca. Do wyboru mamy dwie szerokości: 2.0 (tylko 27.5″) oraz 2.25″, w dwóch rozmiarach kół: 27.5″ i 29″. W przypadku szerszego modelu do wyboru mamy również dwie wersje mieszanki gumy: twardszą Fast Rolling (WTB Dual DNA – klocki 50/60a) oraz miększą High Grip (WTB Gravity DNA – klocki 60/45a). Wszystkie modele z kolei wykorzystują oplot w wersji Light oraz są kompatybilne z systemem bezdętkowym.

Opony WTB Ranger 27.5x2.25

Bieżnik opony jest dość drobny i równomiernie rozłożony. Taka konstrukcja opony sprawia, że ma ona małe opory toczenia, a zarazem powinna mieć dość dobre trzymanie boczne. Wg producenta Ranger przeznaczony jest w bardzo uniwersalny teren i szeroki zakres warunków pogodowych: od suchych i twardych do mokrych i lepkich powierzchni.

Tomasz Profic, 43RIDE:

Do testów otrzymałem dwa komplety opon WTB – Ranger 2.25″ oraz Riddler 2.4″. Obydwa modele posiadają dość drobny bieżnik, ale zdecydowanie różnią się kształtem. Póki co rozpocząłem zabawę od Leśniczego, a w późniejszym terminie sprawdzę jak sprawować się będzie Riddler. Nie wykluczam, że idealnym połączeniem może się okazać combo z tych dwóch modeli, ale to wyjdzie w praniu.

Po pierwszych kilometrach na Rangerach stwierdzam, że opory toczenia są wręcz nieodczuwalne i opona toczy się doskonale zarówno na asfalcie jak i na leśnej ściółce. Zobaczymy jak będzie się spisywać na twardym, ubitym i krętym torze oraz bardziej wymagających leśnych terenach. Ostatnia rzecz to waga, która w przypadku mojego modelu wynosi 680g. Nie jest to najlżejsza opona w swojej klasie, ale z drugiej strony ilość gumy powinna mieć przełożenie na odporność na przecięcia i inne kapcie. Co więcej powiedzieć? Pojeździmy, zobaczymy!


Oficjalna strona: wtb.com
Dystrybucja: rowersport.pl
Sklep: shop.43ride.com