Już w ten weekend wystartuje pierwsza tegoroczna runda iXS Pucharu Europy DH. Na starcie stanie ponad 350 zawodników i zawodniczek z 26 różnych krajów, a wśród nich znajdziemy również nazwiska znane z Pucharu Świata DH. Zobaczmy więc kto zaliczany jest do tegorocznych faworytów!

Startuje iXS Puchar Europy DH 2017!
Sławomir Łukasik (NS Bikes Factory Racing)

Pierwszym nazwiskiem, o którym trzeba wspomnieć, jest Sławomir Łukasik (NS Bikes Factory Racing), ubiegłoroczny zdobywca iXS Pucharu Europy DH, który z pewnością będzie chciał obronić tytuł w tym roku. W zeszłym sezonie Łukasik wygrał w Kranjskiej Gorze kwalifikacje, ale podczas głównego wyścigu musiał uznać wyższość Johannesa Fischbacha (Radon Factory Team). Fischbach to zarazem drugi główny faworyt do końcowego triumfu, ale w chwili obecnej wciąż zmaga się z komplikacjami po złamanym obojczyku.

Startuje iXS Puchar Europy DH 2017!
Johannes Fischbach (Radon Factory Team)

Trzeba obserwować również Mistrza Europy DH z 2015 roku Jure Zabjeka (Unior Tools Team), który w ubiegłym roku był tu piąty, a w klasyfikacji generalnej zajął siódmą lokatę. Także Loris Revelli (Argentina Bike De Vinci Italy), który w zeszłym roku miał świetny debiut w elicie, nie może zostać pominięty. W gronie faworytów do zwycięstwa w pierwszej rundzie wymienia się również Jacoba Dicksona (Giant Factory Off-Road Team) czy Stanislava Sehnala (Banshee Bikes).

Startuje iXS Puchar Europy DH 2017!
Veronika Widmann (FS Patrol Funn)

W rywalizacji pań na starcie stanie ponad 20 zawodniczek, co jest absolutnym rekordem. W zeszłym roku triumfowała tu Veronika Widmann (FS Patrol Funn), która również wygrała klasyfikację generalną. Jednak nie można zapominać o jej najgroźniejszej rywalce, którą ponownie będzie Carina Cappellari (NS Bikes Factory Racing). Do stawki dołączyły również nowe zespoły, a wraz z nimi nowe twarze. Warto zwrócić uwagę między innymi na Monikę Hrastnik (Blackthorn), która w zeszłym roku znalazła się na podium trzykrotnie i z pewnością ma ochotę na więcej.

Podobnie jak w tegorocznym Pucharze Świata DH, również w iXS Pucharze Europy DH zobaczymy mnóstwo nowych i młodych twarzy, które z pewnością będą chciały się pokazać.

Startuje iXS Puchar Europy DH 2017!
Valentina Höll (SRAM TLD Racing) / zdjęcie: Hannes Berger

W stawce znajdziemy dwa zespoły, które uwielbiają stawiać na młodych. Pierwszy z nich, to niemiecki zespół SRAM Young Guns, który wystawi Felixa Krügera, Simona Maurera i Steffena Fuchsa. Z kolei nową ekipą jest słoweński Sinter Brakes Team under Rajd Funsports, w barwach którego wystartują Rudi Pintar, Marko Niemiz, Vidian Šalehar Rihtar oraz Žan Pirš.

Nie można oczywiście zapominać o tych, którzy już udowodnili swoją wartość w młodszych kategoriach. Valentina Höll (SRAM TLD Racing), Anna Newkirk (Team Project) czy Ottilia Johansson Jones (Propain Gravity Juniors), z pewnością pokażą na co je stać.

Startuje iXS Puchar Europy DH 2017!
Moritz Ribarich (NS Bikes Factory Racing)

W kategorii U17 pojawiło się ponad 20 uczestników, więc zapowiada się bardzo interesujący sezon. Z kolei w kategorii U19 do rywalizacji przystąpi ponad 40 osób, a wśród nich bardzo dobrze zapowiadające się talenty. Na przykład ubiegłoroczny zwycięzca Sylvain Cougoureux (Les Gets Intense Team) czy Moritz Ribarich (NS Bikes Factory Racing), który był drugi. W tej kategorii generalnie ciężko wskazać faworytów, tym bardziej, że do starszej kategorii przeniosło się kilku młodszych zawodników.

Pierwsza runda iXS Pucharu Europy DH odbędzie się w dniach 6-7 maja w Kranjskiej Gorze na Słowenii. Start kwalifikacji przewidziany jest na sobotę o godzinie 14.30, a przejazdy finałowe w niedzielę od 12.30. Livetiming z zawodów można śledzić na ixsdownhillcup.com/en/Livetiming.


Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Thomas Dietze extreme-pics.de