Największy i najlepszy tor miejski w historii powraca na stare miasto w Norymberdze, a wraz z nim najlepsi zawodnicy slopestyle na świecie. Podczas pierwszego wrześniowego weekendu w tym roku kibice będą mogli podziwiać takie triki jak superman-seatgrab, tsunami-backflip czy twister. Zapiszcie więc datę: 1-2 września, Red Bull District Ride w niemieckiej Norymberdze. Te zawody już mają status legendarnych, a to głównie dzięki unikalnym przeszkodom zlokalizowanym w samym centrum miasta. Dodatkowo w tym roku to właśnie tutaj zostanie wyłoniony tegoroczny Mistrz FMB World Tour, ponieważ będzie to wielki finał tegorocznej serii. Za design trasy odpowiadają dwie legendy: MTB – Martin Söderström oraz BMX – Drew Bezanson.

Zapowiedź Red Bull District Ride 2017
Martin Söderström

Świeżo zaprojektowany tor sprawdzi umiejętności 20 najlepszych zawodników w diamentowej rangi zawodach serii FMB World Series. Aby wygrać imprezę, będą musieli pokazać swoje najlepsze triki w różnych stylach. Żadne inne zawody na świecie nie wymagają takiej uniwersalności od uczestników i to właśnie tu, będzie można zobaczyć kto najlepiej poradzi sobie z tak zróżnicowaną trasą.

Red Bull District Ride celebrates comeback as final of FMB Diamond Series
Brett Rheeder

Ikoną zawodów jest drop z murów zamku Kaiserburg, do tego należy dołożyć przeszkody ziemne i drewniane, wallride’y czy hopy. To wszystko w unikalnej lokalizacji starego miasta. Dzięki temu zawodnicy dostarczą kibicom nie tylko niezapomnianych trików, ale również wspaniałych widoków. W końcu kto by nie chciał oglądać zawodów zlokalizowanych w ponad 950-letnim mieście? Również finałowa hopa jest już znana na cały świat. Zawodnicy muszą wjechać windą na czwarte piętro lokalnego ratusza, by stamtąd ruszyć na Dystrykt Big Air, gdzie czeka ponad 20.000 widzów, aby zobaczyć spektakularny finisz przejazdu. Z tej okazji organizatorzy przygotowali krótki wywiad z Martinem Söderströmem, który przybliży trochę fakty o zawodach oraz opowie czego można będzie się spodziewać podczas tegorocznej edycji.

Zapowiedź Red Bull District Ride 2017
Nicholi Rogatkin

Martin, Twoje nazwisko jest nierozerwalnie związane z tą imprezą. Powiedz, co sprawia, że Red Bull District Ride jest taką specjalną imprezą?

Martin Söderström: Red Bull District Ride zawsze był moją ulubioną imprezą. Odkąd większość naszych zawodów FMB World Tour przeniosło się w góry, to zawsze wspaniałe uczucie by stanąć na starcie i spojrzeć na przepiękne miasto. To wszystko sprawia, że jesteś w dobrym nastroju i wtedy nagle słyszysz ogromne tłumy, które zebrały się przy trasie by Cię dopingować. Wszystko to sprawia, że masz uśmiech na twarzy i nie boisz się zrobić swoich najlepszych trików.

Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie z Norymbergi?

Kiedy popatrzę na całą moją karierę, to mogę powiedzieć, że najbardziej nieprawdopodobne przeżycia miałem podczas skoku na ostatniej hopie. Stałem na wysokim na 10 metrów zjeździe, który został zbudowany na głównym placu miasta, a adrenalina wciąż buzuje po wykonaniu przejazdu. W momencie, gdy zjeżdżałem, zdałem sobie sprawę, że nie jestem w stanie rozpoznać nawet tego placu, ponieważ zebrało się tu ponad 20.000 osób. To uczucie, które miałem podczas tego ostatniego triku było wspaniałe i jestem bardzo zazdrosny o to, że zawodnicy będą mogli to znowu poczuć podczas wrześniowej imprezy.

Zapowiedź Red Bull District Ride 2017
Martin Söderström

Co Cię motywowało by znów być częścią tej imprezy?

Nigdy nie udało mi się wygrać tych zawodów, najwyżej byłem drugi. Teraz chociaż mam szansę by dołożyć swoją cegiełkę do budowy toru.

Zaprojektowałeś trasę wraz z Drew Bezansonem oraz ekipą Mellow Park. Co będzie nowego w tym roku?

Jestem bardzo zadowolony z ekipy, którą udało nam się zebrać w tym roku. Drew jest nieprawdopodobnie kreatywnym zawodnikiem BMX i jestem pewien, że razem udało nam się zrobić coś interesującego i zaskoczymy kilka osób w Dystrykcie Skateparkowym. Z drugiej strony musiałem użyć swojego 10-letniego doświadczenia w slopestyle’u, by stworzyć coś, co wciągnie poziom jazdy na wyższy poziom. Najbardziej jestem podekscytowany nowym podwójnym dropem w Dystrykcie Big Air. Jeśli zrobisz flipa na pierwszej przeszkodzie, wtedy zobaczysz ogromną publiczność do góry nogami, więc zapowiada się, że będzie to niesamowite uczucie.

Zapowiedź Red Bull District Ride 2017
Martin Söderström

Mnóstwo imprez FMB World Tour zlokalizowanych jest w górach. Jak zawodnicy dostosują się do miejskiej rzeczywistości?

Wydaje mi się, że najbardziej ekscytującą częścią tej imprezy jest to, że przy trasie stoi ogromna publiczność, ale jest to zarazem najtrudniejsza część dla zawodników. Gdy robisz triki na tym poziomie, to musisz się skupić w 110% na swojej jeździe. W takich warunkach nie ma już wielkiej różnicy między świetnym wynikiem, a spektakularną glebą.

Co będzie największym wyzwaniem spośród pięciu różnych dystryktów?

Powiem, że największym wyzwaniem będzie właśnie te pięć dystryktów. Przeważnie podczas zawodów serii FMB World Tour mamy do dyspozycji 5-10 różnych przeszkód. Podczas Red Bull District Ride zawodnicy będą mieli do dyspozycji 15-20 przeszkód w pięciu dystryktach. To podwaja ryzyko popełnienia błędy i stracenia mnóstwa punktów. Wydaje mi się, że najlepszy wynik osiągnie zawodnik, który będzie miał swój dzień i najlepiej skupi się na swoim przejeździe, a nie konkretnych sztuczkach.

Zapowiedź Red Bull District Ride 2017
Martin Söderström

Który dystrykt byłby Twoim wyborem do jazdy i jakie triki byś tam pokazał?

Zawsze byłem wielkim fanem technicznej jazdy. W czwartym dystrykcie będziemy mieli mnóstwo przeszkód na małej przestrzeni. W tej części toru będzie można złapać mnóstwo punktów jeśli ktoś będzie jeździł w moim stylu, a zarazem będzie mógł sporo stracić, jeżeli nigdy nie przykładał się do swoich technicznych umiejętności. W tym miejscu będzie ciekawie, ale najlepsze triki, takie o których nawet nie śniliśmy, zobaczymy w ostatnim finałowym dystrykcie.

Kto wygra w tym roku?

Tak jak wspomniałem wcześniej, wygra ten kto najlepiej skupi się na przejeździe. Aby to zrobić, musisz mieć lata doświadczenia i umiejętności, więc wydaje mi się, że na szczycie zobaczymy więcej starej gwardii niż młodych zawodników. Moje typy to: 1. Brett Rheeder, 2. Max Fredriksson, 3. Thomas Genon.

Zapowiedź Red Bull District Ride 2017
Yannick Granieri

Transmisję z zawodów przeprowadzi Red Bull TV Na ich kanale rowerowym znajdziecie również mnóstwo informacji dotyczącej imprezy i nie tylko: redbull.tv/bike.

Zapowiedź Red Bull District Ride 2017
Thomas Genon

Red Bull TV jest dostępny w internecie redbull.tv oraz działa na wszelkich urządzeniach mobilnych i nie tylko.