Austriacka mekka rowerzystów, czyli region Saalfelden Leogang, będzie gościć najlepszych zjazdowców na świecie już po raz siódmy, a w tym roku będzie to trzecia runda Pucharu Świata DH. W dniach 10-11 czerwca w Bike Parku Leogang takie sławy jak Rachel Atherton czy Aaron Gwin zmierzą się na słynnej trasie „Speedster” w walce o najlepszy czas dnia. Wyścig zjazdowy będzie częścią odbywającego się w dniach 8-11 czerwca, festiwalu „Out of Bounds”. Oprócz trzeciej rundy Pucharu Świata DH odbędą się także zawody 26TRIX, podczas których najlepsi slopestyle’owcy na świecie zmierzą się w złotej rangi zawodach serii FMB World Tour. A jeśli chcielibyście zobaczyć jak wygląda trasa „Speedster”, to obejrzyjcie przejazd Rachel Atherton z zeszłego roku:

Puchar Świata DH w Saalfelden Leogang jest wyjątkowy: trasa „Speedster” liczy 2.5 kilometra i zlokalizowana jest na terenie Bike Parku Leogang. To właśnie tutaj miały miejsce jedne z najbardziej pamiętliwych wydarzeń w historii Pucharu Świata. Wystarczy przypomnieć zwycięski przejazd bez łańcucha Aarona Gwina w 2015 roku, czy historyczne 10-te z rzędu zwycięstwo Rachel Atherton. To właśnie Rachel i Atherton wygrali ostatnie dwie edycje zawodów w Leogangu i w tym roku mają szanse na ustrzelenie hat-tricka, po raz kolejny przechodząc do historii jako pierwsi zawodnicy, którzy tego mogą dokonać.

Saalfelden Leogangs Speedster to host UCI Mountain Bike Downhill World Cup
Rachel Atherton

W tegorocznym wyścigu po Puchar Świata DH odbędzie się siedem wyścigów od kwietnia do września. Sezon rozpoczął się w Lourdes we Francji, gdzie pogoda totalnie przetasowała wyniki, a najlepsi okazali się Francuz Alexandre Fayolle, Kanadyjczyk Mark Wallace oraz Kolumbijczyk Marcelo Gutierrez. Zmiana pogody nastąpiła w połowie zawodów, a mocny wiatr i ogromna ulewa, która rozpętała się nad Lourdes, sprawiła że czołowa dziesiątka zawodników z kwalifikacji, m.in. Aaron Gwin i Danny Hart, musiała rywalizować na praktycznie nieprzejezdnej trasie. Rywalizacja pań miała więcej szczęścia, ponieważ cały wyścig odbył się przed burzą. Najszybsza okazała się Brytyjka Rachel Atherton, która śrubuje swój historyczny rekord wygranych z rzędu, a podium uzupełniły Australijka Tracey Hannah i Brytyjka Tahnee Seagrave.

Saalfelden Leogangs Speedster to host UCI Mountain Bike Downhill World Cup
Aaron Gwin

Gorącym tematem w Pucharze Świata DH są obecnie 29-calowe koła w zjazdówkach. Podczas pierwszej rundy ekipa Santa Cruz Syndicate zaskoczyła wszystkich z nową zjazdówką na dużych kołach. Podczas kwalifikacji zgarnęli trzy miejsca w pierwszej szóstce, a Francuz Loris Vergier był na czele. Tym samym świat przekonał się, że 29″ koła mogą być szybsze, a w Leogangu wszystkie oczy będą zwrócone na trasę „Speedster”, gdzie duże koła będą chciały udowodnić swoją przewagę. Kibice zapewne otrzymają odpowiedź na pytanie: czy koła 29″ mają sens w zjeździe?

Saalfelden Leogangs Speedster to host UCI Mountain Bike Downhill World Cup Saalfelden Leogangs Speedster to host UCI Mountain Bike Downhill World Cup
Tahnee Seagrave & Loris Vergier

Zarówno kibice jak i zawodnicy podczas tegorocznego wyścigu będą mieli okazję zobaczyć kilka zmian. Wokół trasy zostały przygotowane dwie nowe strefy dla kibiców, aby byli bliżej zawodników, co z pewnością przełoży się na większe i lepsze wsparcie dla uczestników zawodów. Również trasa zostanie delikatnie zmodyfikowana.

Kornel Grunder, Dyrektor Generalny kolejki Leoganger Bergbahnen:

Pracujemy bardzo ciężko nad zmianami na trasie jak i ogólnymi przygotowaniami do zawodów. Chcemy się upewnić, że zawody będą na najwyższym poziomie zarówno dla kibiców, jak i zawodników. Spodziewamy się ponad 16 tysięcy osób, które odwiedzą w tych dniach Leogang.

Harmonogram trzeciej rundy Pucharu Świata DH w Leogangu:

 • sobota, 10 czerwiec 2017
  • 12:15 – Kwalifikacje – Juniorzy
  • 12:30 – Kwalifikacje – Juniorki
  • 13:30 – Kwalifikacje – Elita Kobiet
  • 14:00 – Kwalifikacje – Elita Mężczyzn
 • niedziela, 11 czerwiec 2017
  • 10:00 – Finały – Juniorki
  • 10:30 – Finały – Juniorzy
  • Rozdanie nagród tuż po zakończeniu wyścigu juniorów
  • 13:00 – Finały – Elita Kobiet
  • 14:00 – Finały – Elita Mężczyzn
  • Rozdanie nagród tuż po zakończeniu wyścigu elity mężczyzn

Saalfelden Leogangs Speedster to host UCI Mountain Bike Downhill World Cup
Out of Bounds Festival

Oprócz Pucharu Świata DH, w trakcie trwania festiwalu „Out of Bounds” w Saalfelden Leogang odbędą się także inne imprezy: zawody dirt/slopestyle złotej rangi serii FMB World Tour – 26TRIX, zawody pump track, show Flying Bulls, liczne after party i wiele innych.

Strefa teamowa oraz expo będą otwarte dla publiczności w podanych niżej terminach:

 • piątek, 9 czerwiec: 12:00-20:00
 • sobota, 10 czerwiec: 10:00-20:00
 • niedziela, 11 czerwiec: 10:00-17:00

Saalfelden Leogangs Speedster to host UCI Mountain Bike Downhill World Cup
Out of Bounds Festival

Kibice mogą również skorzystać ze specjalnej oferty na czas festiwalu:

 • Pakiet Pucharu Świata DH w dniach 8-11 czerwca 2017
 • 3 noclegi + 2-dniowy bilet wstępu na wszystkie zawody i imprezy towarzyszące + karta Löwen Alpin Card (karta gościa Saalfelden Leogang) – ceny od 112€.os. Rezerwacje można składać mailowo: reiseservice@saalfelden-leogang.at lub telefonicznie: +43 / (0) 6582 / 70660

Więcej informacji o Pucharze Świata DH w Leogangu można znaleźć na stronie: bike.saalfelden-leogang.com lub mtb-weltcup.at. Więcej informacji o Bike Parku Leogang można znaleźć na stronie: bike.saalfelden-leogang.com lub facebook.com/BikeparkLeogang. Więcej informacji o regionie Saalfelden Leogang można znaleźć na stronie: saalfelden-leogang.com/en lub facebook.com/SaalfeldenLeogang.