Z powodu warunków pogodowych, harmonogram tegorocznego festiwalu Crankworx Les Gets mocno się pozmieniał. Jednak pogoda okazała się na tyle łaskawa, że w końcu udało się rozegrać kolejne imprezy, a jedną z nich były zawody Crankworx Les Gets Downhill.

Crankworx Les Gets 2018: Rachel Atherton odnosi podwójne zwycięstwo
Troy Brosnan

Troy Brosnan:

Trasa na górze była świetna i można było ją obserwować z każdego miejsca. Z kolei u dołu pojechałem tak szybko jak tylko mogłem i byłem dość mocno zrelaksowany. Trafiłem w dużą dziurę i zgubiłem trzymanie kierownicy, ale jakoś udało mi się złapać klamkę hamulca i utrzymać na rowerze. To było szalone! Nie zwolniło mnie to zbytnio, ale myślałem, że zaliczę glebę. Tym bardziej cieszę się ze zwycięstwa!

Brosnan uzyskał czas 2:59.55 i tym samym pobił prowadzącego Amaury Pierrona, który na mecie zameldował się z wynikiem 3:00.12. Troy Brosnan wygrał tą imprezę już drugi rok z rzędu, a dodatkowo poprawił swój czas z zeszłego roku o ponad 2 sekundy.

Troy Brosnan:

Amaury jest obecnie celem numer jeden do pokonania. Wygrał dwa Puchary Świata z rzędu i jest w formie. Dlatego pokonanie go na jego ziemi jest czymś, co zdecydowanie daje kopa przed następnymi wyścigami.

Z kolei Pierron podczas imprezy uzyskał tu swój najlepszy wynik w historii startów.

Amaury Pierron:

Publiczność zebrana przy trasie była dziś niesamowita. Przyszło tyle ludzi i nie spodziewałem się tego, to było miłe. Trasa była bardzo sucha, ale udało mi się dojechać jako drugi i jestem z tego faktu zadowolony.

Crankworx Les Gets 2018: Rachel Atherton odnosi podwójne zwycięstwo
Myriam Nicole

W rywalizacji pań miejscowi fani liczyli na dobry wynik Myriam „Pompon” Nicole, która nie zawiodła ich oczekiwań. Co prawda nie udało jej się zwyciężyć, ale dojechała na metę jako druga. Zwycięstwo odniosła Rachel Atherton, dla której był to pierwszy występ na festiwalu Crankworx od 2005 roku. Zwyciężyła z czasem 3:22.96 i o 3.25s wyprzedziła Nicole.

Rachel Atherton:

Nie byłam na tej trasie od 2004 roku, gdy startowałam pierwszy raz w juniorach. Powrót tutaj to była świetna zabawa i spore wyzwanie. Trasa w Les Gets jest dla mnie jedną z najlepszych na świecie.

Od czasu Mistrzostw Świata DH w 2004 roku trasa została trochę zmieniona. Jej długość to 2 kilometry, a przewyższenie sięga 554m. Sporo tu naturalnych zakrętów i szerokich odcinków, które zostały określone przez byłego zawodnika Andrew Neethlinga’a jako te „rozdzielające zawodników na tych, którzy nie hamują, i którzy nadużywają hamulca”.

Crankworx Les Gets 2018: Rachel Atherton odnosi podwójne zwycięstwo
Rachel Atherton

Rachel Atherton:

Wraz z Pompon i Tracey Hannah byłyśmy na trenażerach u samej góry i traktowałyśmy ten wyścig bardzo serio. Myślałam sobie, że to trasa Pompon i nie będzie łatwo. Do tego kilka godzin później miałam wystartować w Dual Slalomie. Crankworx to bardzo fajny festiwal i uwielbiam go.

Trzecie miejsce w zawodach zajęła Tracey Hannah, a wśród mężczyzn podium uzupełnił Loris Vergier.

Crankworx Les Gets 2018: Rachel Atherton odnosi podwójne zwycięstwo
Podium Crankworx Les Gets Downhill

Mniej niż trzy godziny po zakończeniu zawodów zjazdowych, Rachel Atherton ponownie stanęła na starcie. Tym razem wzięła udział w zawodach 100% Dual Slalom Les Gets, które zostały przełożone z wcześniejszej daty z powodu kiepskich warunków pogodowych.

Crankworx Les Gets 2018: Rachel Atherton odnosi podwójne zwycięstwo
Jill Kintner vs Tahnee Seagrave

W finale Atherton zmierzyła się z Jill Kintner, która wygrała ostatnie sześć imprez Crankworx Dual Slalom. W jednym z przejazdów finałowych Kintner wypadła z trasy na trawę i było już wiadomo, że Rachel odniesie swoje drugie zwycięstwo tego dnia.

Rachel Atherton:

Nigdy nie zdarzyło mi się wygrać dwóch wyścigów jednego dnia, to istne szaleństwo. Przyjechałam tu dziś by się dobrze bawić i cieszyć się z panującej tutaj wspaniałej atmosfery.

Crankworx Les Gets 2018: Rachel Atherton odnosi podwójne zwycięstwo
Jill Kintner vs Rachel Atherton

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Bernard Kerr, dla którego również to była druga impreza tego dnia. Co prawda w zjeździe nie poszło mu tak dobrze, ale na wieczór wspiął się na wyżyny swoich umiejętności i resztkami sił zdobył złoty medal.

Bernard Kerr:

Slalom to najlepsza impreza. Jesteśmy na szczycie góry w słonecznej Francji, a w finale mierzę się z moim kolegą Eddie’m Mastersem. Czy dzień mógłby być lepszy? Wygrałem i to był perfekcyjny dzień!

Crankworx Les Gets 2018: Rachel Atherton odnosi podwójne zwycięstwo
Bernard Kerr vs Edward Masters

Podczas ostatniego dnia festiwalu rozegrane zostaną aż trzy imprezy. Na dzień dobry wystartują zawody Crankworx Les Gets Mont-Chéry DH, następnie trzecia runda Mistrzostw Świata Slopestyle Crankworx Les Gets Slopestyle, a na zakończenie festiwalu odbędzie się Muc-Off Dual Speed & Style Les Gets.

Więcej informacji o imprezach oraz harmonogram festiwalu Crankworx Les Gets znajdziecie w tym miejscu.

Poprzednio na Crankworx Les Gets:


Oficjalna strona: crankworx.com
Zdjęcia: Fraser Britton